دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

ورود به حساب
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینچطور شادی جان‌تان را نجات می‌دهد؟

پست های بیشتر از دسته روزانه و اجتماعی

ارسطو فیلسوف یونانی 2000 سال پیش، شادمانی را هدف غایی زندگی بشر دانسته بود و این جمله هنوز هم کارایی دارد. شادمانی واژه گسترده‌ای است که انواع احساسات مثبت از جمله خوشحالی، رضایت و هرگونه خشنودی را در برمی‌گیرد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 9 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 34481 تاریخ انتشار : 1399/01/16
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : yaser , relation , roz1367 , ns6200 , yones9grgni , vashty , ghasem1345 ,
شاد بودن، عادت‌هایی را در سبک زندگی روزمره ما وارد می‌کند که در نهایت برای سلامت ما مهم است. برای مثال افراد شاد معمولا توجه بیشتری به مصرف میوه، سبزیجات و غلات کامل دارند. تحقیق بر روی بیش از 7000 بزرگسال ثابت کرده که افراد با احساسات مثبت بیشتر، تا 47 درصد بیشتر از دیگران میوه و سبزیجات تازه مصرف می‌کنند. رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات قطع به یقین منجر به طیف گسترده‌ای از فواید سلامتی می‌شود؛ از جمله ریسک ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

در همین تحقیق، محققان دریافتند که افراد شاد تا 33 درصد فعالیت جسمی بیشتری دارند. آن‌ها چیزی حدود 10 ساعت یا بیشتر در هفته ورزش می‌کنند. فعالیت جسمانی منظم به استحکام استخوان‌ها، افزایش سطح انرژی، کاهش چربی و فشار خون کمک می‌کند. علاوه بر اینها، شاد بودن می‌تواند به بهبود عادات خواب کمک کند که خودش باعث افزایش تمرکز، راندمان بالا در کار‌های روزانه و به نوعی مفیدتر بودن می‌شود. همچنین کسانی که عادات خواب بهتری دارند کمتر دچار اضافه وزن می‌شوند.

تحقیق دیگری که در مورد تاثیر شادی در بزرگسال انجام شد نشان داد که مشکلات خواب از جمله دشواری در به خواب رفتن یا داشتن خواب ناپیوسته، در افرادی که احساس شادمانی کمتری دارند تا 47 درصد بیشتر اتفاق می‌افتد، که این خود نشانگر ارتباط قوی بین احساسات مثبت و خواب است. بدیهی است که داشتن سیستم ایمنی سالم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها ضروری است. تحقیقات نشان می‌دهد شاد بودن می‌تواند سیستم ایمنی شما را قوی‌تر نگه دارد. این امر می‌تواند خطر ابتلا به انواع سرماخوردگی و عفونت ریه را کاهش دهد.

طی آزمایشی بالغ بر 300 فرد سالم در معرض مخاط آلوده به ویروس قرار گرفتند و مشاهده شد که افراد با سطح نشاط کمتر، تقریبا سه برابر ریسک بیشتری در دریافت ویروس و ابتلا به سرماخوردگی دارند. در آزمایش دیگری، محققان به 81 دانشجو واکسن هپاتیت B تزریق کردند، ویروسی که کبد را مورد حمله قرار می‌دهد. بدن دانشجویان شادتر حدود دو برابر بیشتر از سایرین آنتی‌بادی تولید کرد که این امر مستقیما نشان‌دهنده سیستم ایمنی قوی‌تر است.

چگونگی تاثیر شادی بر سیستم ایمنی هنوز به‌طور دقیق مشخص نشده است. ممکن است بخاطر اثر نشاط بر HPA (ارتباط فعالیت محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال) باشد که به بهبود عملکرد سیستم ایمنی، هورمون‌ها، سیستم گوارش و سطح اضطراب کمک می‌کند. دیگر اینکه افراد شاد تمایل بیشتری به انجام عادات تقویت‌کننده سلامت از جمله پیروی از رژیم غذایی سالم و فعالیت جسمانی منظم دارند که این خود نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی ایفا می‌کند.

شاد بودن می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد. به طور معمول، استرس بیش از حد باعث افزایش سطح کورتیزول می‌شود؛ هورمونی که منجر به بسیاری از مشکلات مانند بد خوابی، افزایش وزن، دیابت نوع 2 و فشارخون بالا می‌شود. مطالعات بسیاری بیان کرده که میزان کورتیزول، وقتی فرد شاد است پایین می‌آید. در حقیقت یک تحقیق روی بیش از 200 بزرگسال نشان داد که وقتی شرکت‌کنندگان در معرض شرایط اضطرابی آزمایشگاهی قرار گرفتند، میزان کورتیزول در شرکت کنندگان شاد 32 درصد کمتر از افراد ناشاد بود. نتیجه اینکه بدن افراد شاد کورتیزول کمتری تولید می‌کند.

شادمانی می‌تواند با کاهش فشار خون و دیگر فاکتور‌های بیماری‌های قلبی، از قلب شما حفاظت کند. تحقیقی روی بیش از 6500 فرد بالای 65 سال نشان داد که احساس مثبت داشتن تا 9 درصد ریسک فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. شادمانی همچنین می‌تواند ریسک بیماری‌های قلبی، بزرگترین عامل مرگ در دنیا را پایین بیاورد. تحقیقات زیادی نشان داده شاد بودن بین 13 تا 26 درصد ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کم می‌کند.

حتی مشخص شده افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی می‌توانند با شاد بودن به سلامت خود کمک کنند. بالغ بر 30 تحقیق سیستماتیک نشان داده احساسات مثبت و شاد بودن در بیماران قلبی 11 درصد خطر مرگ را کاهش می‌دهد. باید خاطر نشان کرد که دلیل تاثیر شادی بر سلامت قلب ممکن است بخاطر عادات رفتاری ناشی از زندگی شاد باشد؛ عواملی از جمله فعالیت‌های جسمانی، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم.

شاد بودن به شما کمک می‌کند زندگی طولانی‌تری داشته باشید. یک تحقیق طولانی مدت در سال 2015 انجام شد که تاثیر شادمانی بر 32 هزار نفر را بررسی کرد. در این تحقیق 30 ساله مشخص شد که احتمال مرگ در افراد ناشاد 14 درصد بیشتر از افراد شاد است. بالغ بر 70 مطالعه مختلف صورت گرفته که ارتباط بین شادمانی و طول عمر در افراد سالم و همچنین افراد با مشکلات جسمانی همچون مشکلات قلبی و کلیوی را بررسی کرده است. مشخص شد احساس شادمانی بیشتر، ریسک مرگ را در افراد سالم تا 18 درصد و در افراد مبتلا به بیماری تا 2 درصد کاهش می‌دهد.

هنوز به درستی مشخص نشده است که چطور شادمانی به افزایش امید به زندگی می‌انجامد. شاید تا حدی بخاطر افزایش عادات رفتاری مثبت همچون سیگار نکشیدن، انگیزه برای انجام فعالیت‌های ورزشی، پیروی از اصول بهداشتی و پزشکی، عادات درست خواب و... باشد.

بیماری آرتریت که باعث ورم و تحلیل مفاصل می‌شود درد زیادی را به بیمار تحمیل می‌کند. مطالعات زیادی نشان داده احساس شادمانی می‌تواند درد و گرفتگی مفاصل را در بیماران مبتلا به آرتریت کم کند. همچنین شاد بودن می‌تواند عملکرد و حرکات جسمانی را در این بیماران بهبود ببخشد. تحقیقی که روی بیش از هزار بیمار مبتلا به آرتریت و زانوی دردناک صورت گرفته نشان داده بیماران شادتر در روز بالغ بر 711 قدم بیش از بیماران ناشاد بردارند؛ چیزی در حدود 8 و نیم درصد.

شادی همچنین می‌تواند به کاهش درد در شرایط دیگر هم کمک کند. در تحقیقی که بر روی حدود هزار بیمار ریکاوری شده پس از سکته مغزی انجام شده، مشخص شد شادتر‌ها 13 درصد درد کمتری را در بازه زمانی سه ماه پس از ترخیص از بیمارستان گزارش کردند. محققان بر این باورند که دلیل این امر می‌تواند مثبت‌اندیشی و احساسات خوشایندی باشد که افراد شادتر دارند و در پی آن ایده‌ها و افکار جدیدی که نگرش‌شان به زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شادی می‌تواند استراتژی‌هایی برای وفق دادن خود با شرایط سخت بسازد که باعث می‌شود از درک و دریافت درد کاسته شود.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : کاهش اضطراب ، شاد بودن ، احساسات مثبت
 تو این وضعیت نمیشه شاد بود
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید