دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینوازکتومی چیست و چه عوارضی دارد؟

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

وازکتومی، یک عمل جراحی ساده، بی‌خطر و مور است که به عنوان شیوه‌ای جهت جلوگیری از بارداری برای مرد‌ها انجام می‌شود. وازکتومی تاثیر منفی بر زندگی جنسی نمی‌گذارد و در خیلی از موارد برگشت پذیر است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 5 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 34299 تاریخ انتشار : 1398/12/26
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : famzed , vashty , Nikan2020 , ali5177 , somiya ,
وازکتومی یک عمل جراحی مداخله آمیز بوده و یک شیوه‌ی مردانه برای پیشگیری از بارداری است. وازکتومی شیوه‌ای بسیار موثر و کم خطر برای پیشگیری از بارداری به طور دائمی می‌باشد. امروزه تعداد آقایانی که اقدام به عمل وازکتومی می‌کنند رو به افزایش است. اما این تصمیمی است که باید با آگاهی و مسئولیت پذیری گرفته شود. وازکتومی به مردان جوانی که هنوز ازدواج نکرده‌اند توصیه نمی‌شود.

یک مرد تنها زمانی باید تصمیم به عمل وازکتومی بگیرد که کاملا مطمئن باشد در آینده قصد پدر شدن ندارد. وازکتومی شیوه‌ای نسبتا دائمی است و به همین دلیل باید با بررسی تمام جوانب و با دقت گرفته شود. در هنگام وازکتومی با بی‌حسی موضعی ابتدا لوله‌های منی در محل خروج از بیضه با دست پیدا می‌شود و بر روی آن یک شکاف یک سانتی متری بر روی پوست بیضه داده می‌شو.

سپس با یک وسیله جراحی لوله منی از محل خود بلند می‌شود و از داخل کیسه بیضه خارج و قطع می‌شود و سپس دو انتهای قطع شده با نخ‌های جراحی غیر قابل جذب مسدود می‌شوند. پس از قطع لوله‌های منی، بیضه‌ها به تولید اسپرم ادامه می‌دهند، ولی چون آن‌ها دفع نمی‌شوند، توسط بدن جذب می‌شوند.

حتی اگر شما وازکتومی نکرده باشید و مدت طولانی انزال نداشته باشید، باز اسپرم تولید شده توسط بیضه جذب بدن می‌شود. پس از بستن لوله‌ها، چند ماه طول می‌کشد تا تعداد اسپرم منی صفر شود، چون اسپرم‌های از قبل تولید شده هنوز در سیستم تولید مثل هستند و باید با انزال‌های مکرر خارج شده و در نهایت صفر شوند.

برای وازکتومی معمول (با برش)، 1 یا 2 برش کوچک در پوست بیضه ایجاد می‌شود تا به وازدفران برسند. وازدفران برش خورده و یک قطعه کوچک برداشته می‌شود و فاصله کوتاهی بین 2 انتها باقی می‌ماند. در مرحله‌ی بعد، متخصص اورولوژی ممکن است انتهای عروق را ببندد و سپس انتهای برش را با بخیه گره بزند. این مراحل پس از آن در مورد طرف دیگر یا از طریق همان برش یا از طریق یک مرحله جدید تکرار می‌شوند. برش‌های پوست بیضه ممکن است با بخیه‌های جذب شونده بسته شده یا اجازه بسته شدن خود به خودی را داشته باشند.

در وازکتومی بدون تیغ جراحی با بدون برش (بدون اسکالپل)، متخصص اورولوژیست وازدفران را زیر پوست حس می‌کند و با یک گیره‌ی کوچک آن را در محل نگه می‌دارد. یک سوراخ ریز در پوست ایجاد شده و کشیده می‌شود تا وازدفران به آرامی بیرون آورده شود. سپس بریده می‌شود، گره می‌خورد و دوباره در جای خود قرار می‌گیرد.

وازکتومی معمولا نیاز به آمادگی خاصی ندارد. آماده شدن برای وازکتومی شامل کنترل دارو‌هایی که فرد مصرف می‌کند و کاهش دوز مصرفی این دارو‌ها یا قطع مصرف دارو‌هایی می‌شود که می‌توانند جلوی انعقاد خون را بگیرند. این اقدام معمولا 10 روز پیش از عمل شروع می‌شود. بعد از عمل وازکتومی: در طی دوره ریکاوری، در جای وازکتومی ممکن است کوفتگی تورم و درد داشته باشید.. معمولا ظرف چند روز بهتر می‌شود. ممکن است علائمی از عفونت را داشته باشید. بدتر شدن درد و یا تورم. تا 48 ساعت پس از عمل زخم را با باند ببندید و لباس زیر تنگ برای حداقل 48 ساعت بخورید. از کیسه یخ برای دو روز اول استفاده کنید.

انجام فعالیت‌های‌تان را بعد از عمل جراحی محدود کنید.. بعد از عمل جراحی باید استراحت کنید و بعد از دو یا سه روز می‌توانید فعالیت‌های سبکی را انجام دهید، اما باید از ورزش، بلند کردن و کار سنگین برای یک هفته خودداری کنید. نوشیدنی‌های الکلی باعث درد یا خونریزی درون بیضه می‌شود.. برای یک هفته از هرگونه فعالیت جنسی پرهیز کنید.. اگر این کار را انجام دهید ممکن است احساس درد کنید و یا متوجه خون در منی خود شوید.

وازکتومی بر توانایی جنسی مرد اثری نمی‌گذارد و هر کسی که این عمل را انجام می‌دهد می‌تواند بعد از یک تا دو هفته، فعالیت جنسی را از سر بگیرد. اما هنوز هم احتمال بارداری طی سه ماه اول وجود دارد؛ بنابراین باید از یک روش پیشگیری از بارداری دیگر هم در این دوره استفاده کنید. وازکتومی گاهی برگشت پذیر است، اما در برخی موارد ممکن است این طور نباشد. عمل برگشت وازکتومی پیچیده است، اما تضمینی وجود ندارد که موفقیت آمیز باشد. لازم به ذکر است که هر چند وازکتومی یک شیوه‌ی پیشگیری از بارداری است، اما جلوی ابتلا به بیماری‌های منتقله از راه جنسی را نمی‌گیرد؛ بنابراین توصیه می‌شود همچنان از کاندوم استفاده شود.

نتایج تحقیقات در این زمینه گوناگون است. انجمن سرطان آمریکا می‌گوید برخی مطالعات نشان می‌دهند در مردانی که تحت عمل وازکتومی قرار گرفته‌اند ممکن است نسبت به مردان دیگر احتمال ابتلا به سرطان پروستات کمی بیشتر باشد، اما مطالعات دیگر این ارتباط را تایید نکرده‌اند. آخرین یافته‌ها نشان می‌دهد که انجام وازکتومی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی‌دهد و این نگرانی نباید دلیلی برای جلوگیری از انجام آن باشد.

پس از وازکتومی، استرس‌های زندگی فرد کمتر می‌شود؛ از طرف دیگر، در جوامع پیشرفته وازکتومی یکی از روش‌های پیشگیری از بارداری است که استفاده از آن در حال افزایش است. بر خلاف تصور برخی از مردم که جریان مایع منی و تشکیل نطفه را مرتبط با کمر می‌دانند، جریان مایع منی مربوط به بیضه‌ها، کیسه‌های منی و پروستات است و ارتباطی خاص با کمر و بیماری‌های آن ندارد.

وازکتومی هیچ گونه تغییری در هورمون‌های مردانه به وجود نمی‌آورد و باعث ریزش مو نمی‌شود. همچنین باید گفت که وازکتومی باعث ناتوانی جنسی نمی‌شود، اما در مواردی متعدد دیده شده که بیمار پس از وازکتومی از کم شدن توانایی و یا تمایل جنسی شاکی است که دلیل آن تاثیر روحی انجام وازکتومی بوده است و از نظر علمی وازکتومی تاثیر جسمی بر توانایی جنسی ندارد. در صورت بروز درد‌های طولانی مدت و آزار دهنده پس از وازکتومی احتیاج به بازکردن مجدد وازکتومی یا برداشت کامل لوله‌ی وازدفران است.

اگر منظور از پیری زودرس، سفید شدن زودرس موهاست باید گفت این مساله بیشتر جنبه‌ی ارثی دارد و در برخی از بیماری‌ها نیز دیده می‌شود. با توجه به اینکه در وازکتومی فقط راه خروج اسپرم‌ها از بیضه بسته می‌شود، هیچ‌گونه اختلالی در عملکرد عمومی ارگان‌های بدن و سیستم بدن ایجاد نمی‌شود و به همین دلیل باید گفت پیری زودرس هیچ ربطی به وازکتومی ندارد. با توجه به تحقیقات فراوان علمی انجام شده، احتمال بروز سرطان پروستات و بیضه بعد از وازکتومی افزایش نمی‌یابد و ارتباطی بین آن‌ها وجود ندارد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : جراحی وازکتومی ، جراحی بی خطر ، سلامت مردان
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت