دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایندلایل اهمیت سلامت معنوی

پست های بیشتر از دسته روزانه و اجتماعی

مطالعات صورت گرفته گویای آن است که بدون سلامت معنوی، دیگر ابعاد زیستی، روان‌شناختی و اجتماعی نمی‌توانند عملکرد مطلوبی داشته باشد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 8 ) بنچاق !
نویسنده : Faren شماره پست : 33988 تاریخ انتشار : 1398/12/01
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : iamlove , parvin , vashty , ns6200 , yaser , hoomanz , mahvash , reza2233 ,
در تعریف سلامت از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی آمده که "سلامت یک حالت دینامیک از تامین رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است و نه فقط نبودن بیماری و نقص عضو". به عبارت دیگر همانگونه که از این تعریف برمی آید ، سلامت علاوه بر جنبه های جسمانی، دارای ابعاد روانی، اجتماعی و معنوی نیز هست.

از نظر پیشینه، طی نیم قرن اخیر، رفته رفته مجامع علمی متوجه بعد دیگری از سلامت، تحت عنوان سلامت معنوی شده اند که گرچه متقدمان علوم پزشکی به آن عنایت داشته‌اند ولی به دنبال رنسانس علمی در اروپا و رشد سریع علوم در بخش‌های مادی و جدایی علم از دین و معنویت در این بستر تاریخی، مغفول واقع شده بود.

نهضت استخراج و طبقه بندی علمی جنبه های معنوی سلامت با توجه به بستر محیای آن در متون اسلامی و نیز سابقه غنی آن در فرهنگ ایرانی و عنایت اطباء و علما در طول تاریخ، اقدامی است که در سالیان اخیر در حال پیگیری و توجه است و در سال 1397 منجر به انتشار اولین نسخه دانشنامه سلامت معنوی شد. مطالعه قند و لیپید تهران که یکی از مطالعات جامع مبتنی بر جمعیت بوده زمینه را برای پژوهش این بعد از سلامت فراهم ساخته است.

دکتر پریسا امیری، رییس مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی سلامت پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، اخیرا به بررسی ارتباط سلامت معنوی با کیفیت زندگی مرتبط با سلامت در بزرگسالان تهرانی پرداخته است. وی با اشاره به اینکه این مطالعه با ابزار پرسشنامه و تجزیه و تحلیل پاسخ های آن بر روی حدود 1600 نفر انجام شده، گفت: "یافته های مطالعه قند و لیپید تهران ارتباط سلامت معنوی با کیفیت زندگی مرتبط با سلامت را در بین زنان و مردان تهرانی نشان می‌دهد."

این عضو هیات علمی افزود: بر اساس بررسی‌های انجام گرفته، ارتباطی مثبت بین مولفه شناختی/عاطفی سلامت معنوی با بعد روانی کیفیت زندگی در زنان و مردان وجود داشت و همچنین در خصوص بعد جسمانی کیفیت زندگی، این ارتباط به شکلی غیرمستقیم و به واسطه اثر بعد روانی در زنان و مردان مشاهده شد.

امیری در ادامه توضیح داد: معنویت به دلیل فراهم کردن چارچوبی برای توصیف تجارب زندگی و ایجاد حس یکپارچگی و اتصالات وجودی، به ارتقاء سلامت روان کمک می‌کند. وی با اشاره به اینکه بدون سلامت معنوی، دیگر ابعاد زیستی، روان‌شناختی و اجتماعی نمی‌توانند عملکرد مطلوبی داشته باشد یا به حداکثر ظرفیت خود برسند، اضافه کرد: فقط با درنظر گرفتن این جنبه است که بالاترین سطح کیفیت زندگی مرتبط با سلامت که هدف نهایی مداخلات مرتبط با سلامت است، قابل دستیابی خواهد بود.

این متخصص آموزش بهداشت توضیح داد: برخورداری از معنویت از طریق مقابله مذهبی مثبت شامل روش‌هایی مانند دعا، اعمال خیرخواهانه در شرایط منفی، ادراک رابطه با خدا، اعتقاد به هدف خیرخواهانه برای زندگی و حس ارتباط با جامعه مذهبی، کیفیت زندگی مرتبط با سلامت را افزایش می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در پایان گفت: با توجه به ارتباط سلامت معنوی با کیفیت زندگی و سلامت در زنان و مردان به ویژه در بعد روانی، طراحی کردن مداخلات با هدف تقویت ارزش ها و باور های معنوی و دینی، جهت ارتقاء سلامت روان و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه ضروری به نظر می‌رسد.

منبع: ایسنا

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : اهمیت سلامت معنوی ، تاثیر سلامت معنوی بر سلامت جسم ، روش های ارتقاء سلامت روان
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت