دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینرایانش ابری چیست و مزایا و معایب و انواع آن چیست

پست های بیشتر از دسته اینترنت و کامپیوتر

رایانش ابری یا کلود کامپیتینگ یکی از کلماتی است که شاید این روزها به تعداد دفعات زیادی توسط برخی از دوستانتان بشنوید. با این وجود شاید برای شما سوال باشد که در اصل رایانش ابری چیست و چگونه می توان از آن برای کسب و کار اینترنتی خود استفاده کنیم
گزارش تخلف دوست داشتم ( 9 ) بنچاق !
نویسنده : amiraliziaee شماره پست : 33809 تاریخ انتشار : 1398/11/12
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : fatemeh , hoomanz , user1 , vashty , rahelekh , yaser , Nikan2020 , aysar , relation ,
آرامش، راحتی و صرفه جویی در هزینه و زمان موضوع بسیار پر اهمیتی در دنیای امروز محسوب می‌شود.به همین جهت روز به روز تکنولوژی‌ها در حال پیشرفت هستند تا مصرف کنندگان بتوانند بدون توجه به مکان، شرایط استفاده خود و دغدغه‌ی روبه‌رو شدن با جنبه تخصصی و علمی این سرویس‌ها به نیازهای خود پاسخ دهند.

از طرفی سازمان‌های تجاری نیز دنبال راهکاری جهت سرعت بخشیدن و ارتقا سطح خدمات خود به مشتریان هستند.در این پست درباره رایانش ابری مزایا و معایب و انواع مدل آن صحبت خواهیم کرد.


رایانش ابری چیست:

در اصل رایانش ابری به این معنا است که سورس یک نرم افزار، داده های آن و همینطور پردازش های مربوط به آن را به یک فضای بیرونی منتقل کنیم. کاربران می توانند به اپلیکیشن ها و داده ها با استفاده از ورود به این سیستم با استفاده از هر دستگاهی که به اینترنت متصل است دسترسی داشته باشند.

اطلاعات و برنامه ها توسط یک فضای خارجی میزبانی می شوند و به جای یک هارد دیسک فیزیکی بر روی یک شبکه جهانی از مراکز داده های امن نگهداری می شوند. این کار باعث می شود تا قدرت پردازش افزایش پیدا کند، امکان اشتراک داده ها و همکاری بیشتر با سایر افراد راحت تر می شود و امکان دسترسی امن به این داده ها از طریق تلفن همراه را بدون توجه به موقعیت مکانی کاربر فراهم می کند.


انواع مدل های رایانش ابری:

1-عمومی 2-خصوصی 3-ترکیبی


1-عمومی:

در این نوع، قابلیت اطمینان، دسترس پذیری و امنیت محدود می شود نظیر اینترنت. در واقع قراردادی وجود دارد که بیان کننده این امر است که تمامی موارد ( نظیر پاک شدن داده و Hacking و ... ) برعهده خود فرد است و بسیاری از سرویس های این نوع، رایگان یا دارای هزینه بسیار کمی هستند که می توان به عنوان نمونه سرویس های شرکت های IBM، Google و آمازون را نام برد.


2-خصوصی:

در عمل یک سازمان یک ابر خصوصی برای خود ایجاد می نماید و مدیریت آن به طور کامل بر عهده خود سازمان است و زمانی دارای معنا است که سازمان دارای IT قابل اندازه گیری است که به عنوان نمونه می توان سرویس دهنده ای مانند Cisco را نام برد.


3-ترکیبی:

در سازمانی که ابر خصوصی وجود دارد می تواند بسته به نیاز از منابع عمومی هم استفاده نماید، در واقع ترکیبی از دو مورد فوق؛ که به طور عمده مشتریان این نوع،سازمان ها هستند. این مورد زمانی پیش می آید که Cloud Burst پیش می آید یعنی منابع آنقدر محدود شده و امکان توسعه وجود ندارد و با یک ایجاد اتصال بین ابر خصوصی سازمان و ابر عمومی از منابع عمومی استفاده می شود و برنامه های کاربردی که حساسیت بیشتری دارند روی ابر خصوصی قرار می گیرند و مابقی روی ابر عمومی قرار داده می شود که منجر به تعدیل هزینه می گردد.


مزایا رایانش ابری:

1-کاهش هزینه 2-افزایش فضای ذخیره سازی 3-انعطاف پذیری


1-کاهش هزینه:

 دلایل بسیار زیادی برای این مزیت وجود دارد که از مهمترین آن می توان به پرداخت صورتحساب بر مبنای میزان استفاده از سرویس اشاره نمود؛ به علاوه نیازی به خریداری زیرساخت های هاست در نتیجه هزینه نگهداری و تعمیرات کاهش می یابد.


2-افزایش فضای ذخیره سازی:

 امروزه با زیرساخت عظیمی که توسط ارائه دهندگان ابر ارائه می گردد، ذخیره سازی و نگهداری حجم زیادی از داده واقعیتی انکارناپذیر  است.


3-انعطاف پذیری:

این یک ویژگی بسیار مهم است. با توجه به تغییرات شرایط کسب و کار، سرعت برای ارائه سرویس در سازمان ها بسیار حیاتی است و از طرفی به سازمان ها این اجازه را می دهد که تنها بر کسب و کار خود تمرکز نمایند.


معایب رایانش ابری:

1-امنیت و حفظ حریم شخصی 2-عدم استاندارد سازی 3-پردازش اطلاعات ثانویه


1-امنیت و حفظ حریم شخصی:

یکی از عمده ترین مشکلات سرویس های ابری وجود ابهاماتی در زمینه امنیت و حفظ حریم شخصی اطلاعات است. در این سرویس ها به علت انتقال اطلاعات بر بستر شبکه اینترنت و ذخیره اطلاعات در جایی غیر از محیط شرکت یا سازمان مربوطه، امکان دسترسی غیرمجاز به اطلاعات به صورت تصادفی یا عمدی وجود دارد.

البته همواره شرکت های ارائه دهنده این خدمات در حال افزایش امنیت سرویس های خود و مسدود کردن تمامی راه های دسترسی غیرمجاز به اطلاعات هستند اما نمی توان انکار کرد که هنوز این امکان وجود دارد که اطلاعات حیاتی یک سازمان یا شرکت به صورت غیرمجاز مورد استفاده قرار گیرد.


2-عدم استاندارد سازی:

یکی از مشکلات سرویس های ابری، عدم وجود یک استاندارد واحد برای ارائه و استفاده از این خدمات است. البته سازمان هایی نظیر Open Cloud Consortium در حال کار بر روی استانداردسازی این خدمات هستند و به صورت مداوم مشغول بروزرسانی این استانداردها مطابق با نیاز کاربران این حوزه هستند. بنابراین حصول اطمینان از اینکه این استانداردها توسط ارائه دهنده خدمات ابری رعایت می شود می تواند تا حد زیادی این نگرانی را برطرف کند.


3-پردازش اطلاعات ثانویه:

یکی از مشکلاتی که اخیرا بیش از پیش مطرح شده است امکان پردازش ثانویه اطلاعات توسط مراکز ارائه دهنده خدمات ابری است. این شرکت ها می توانند در مواردی که در قرارداد بین آنها و مشتریان ذکر نشده است با دسترسی به اطلاعات برخی پردازش های ثانویه را روی آنها انجام دهند.

با شکل گیری و رشد تکنولوژی Big-Data این شرکت ها می توانند از داده های عظیمی که توسط مشتریان خود در اختیار دارند اطلاعات بسیار زیادی را حهت تولید بانکهای اطلاعاتی از نیازهای کابران، تبلیغات هدفمند و … بدست بیاورند. بنابراین نیاز است که هنگام انتخاب سرویس دهنده خدمات ابری به این نکات نیز توجه شود و تمامی موارد لازم برای جلوگیری از چنین دسترسی هایی در قرارداد رسمی ذکر شود.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : رایانش ابری ، مزایا رایانش ابری ، معایب رایانش ابری ، مدل های رایانش ابری
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت