دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینعصری تازه در تاریخ ایران با ورود اسلام به ایران

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

با ورود اعراب مسلمان به ایران و فروپاشی حکومت ساسانی، دوره‌ی ایران باستان به پایان رسید و عصر جدیدی در تاریخ ایران آغاز شد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 14 ) بنچاق !
نویسنده : nageh1360 شماره پست : 33679 تاریخ انتشار : 1398/11/09
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : mohsenjavadian , ns6200 , hoomanz , mahvash , vashty , behzaddeh , parvin , Ahsan1378 , kaveh , nageh , behnam71 , rouzfun , hmotamed , Nikan2020 ,
ورود اسلام به ایران 

با ورود اعراب مسلمان به کشور ما و فروپاشی حکومت ساسانی، دوره‌ی ایران باستان به پایان رسید و عصر جدیدی در تاریخ ایران آغاز شد.


ایران در آستانه حمله اعراب مسلمان 

هنگام ظهور اسلام در شبه جزیره عربستان، خسرو پرویز بر ایران، حکومت می کرد. او دعوت پیامبر (ص) را برای قبول اسلام نپذیرفت. وقتی خسرو پرویز به دست پسر خود به قتل رسید،رقابت و دشمنی در درون دربار ساسانی بیشتر شد، به طوری که در مدت چهار سال، بیش از ده نفر بر تخت شاهی نشستند.

شورش های فرماندهان و دخالت آنها در رقابت علی سیاسی، روحیه سپاهیان را تضعیف کرده و توان جنگی آنان را کاهش داده بود. مردم نیز به دلیل وجود نظام طبقاتی، بی بی عدالتی و تبعیض های اجتماعی ومالیت علی سنگین، از حکومت ساسانیان ناراضی بودند.
در اواخر دوره ساسانی، بر اثر طغیان رودخانه های دجله و فرات و شکسته شدن سد ها، بخش های وسیعی از زمین ها و مزارع حاصلخیز در بین النحرین که منبع مهمی برای حکومت بود، از بین رفت. قحطی و شیوع بیماری های طاعون و وبا اوضاع را بدتر کرد.


فتح ایران توسط اعراب مسلمان

ابوبکر خلیفه اول، فرمان حمله به مرز های حکومت ساسانیان و امپراطوری روم شرقی را صادر کرد. اعراب مسلمان مناطقی از بین النحرین را تصرف کردند. در زمان خلافت عمر، بخش اعظم ایران به دست اعراب مسلمان فتح شد.


سقوط حکومت ساسانیان 

عمر در اوایل خلافتش، سپاه بزرگی را به ایران فرستاد. ارتش ساسانی در نبرد (قادسیه)از سپاه مسلمانان شکست خورد. در این جنگ«رستم فرخ زاد»فرمانده سپاه ساسانی کشته شد و مدتی بعد تیسفون پایتخت ساسانیان با غنائم بسیار به تسخیر اعراب درامد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : عوامل سقوط ساسانیان ، فتح ایران توسط اعراب ، جنگ های ایران و اعراب
 اینکه توقع داشته باشیم با فرستادن یک نامه، مردمی دین خود را عوض کنند ( بخصوص حکومتی که خود دینی باشد) نه واقع‌گرایانه‌است و نه عملی. بنابراین چنین نامه‌نگاری‌ای هیچوقت برای من باور کردنی نبوده. حکومت ساسانی، پیش از خسرو پرویز هم دچار انحطاط بود. بهرام چوبین قبل از خسروپرویز -بعد از هرمز چهارم - به پادشاهی رسید و خسروپرویز با کمک سپاه روم حکومت را از بهرام گرفت. پیشتر از آن هم قیام مزدک که ناشی از نارضایتی مردم بود باعث تزلزل حکومت شده بود.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت