دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایننشانه هاو علل و درمان آبسه مغزی

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

آبسه‌ مغزي‌ يا اپي‌دورال‌ (brain or epidural abscess) تجمع‌ چرك‌ ناشي‌ از يك‌ عفونت‌ باكتريال‌ در مغز يا خارجي‌ترين‌ لايه‌ از سه‌ لايه‌ غشايي‌ كه‌ مغز و نخاع‌ را مي‌پوشانند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 9 ) بنچاق !
نویسنده : mehdi1994 شماره پست : 33420 تاریخ انتشار : 1398/10/14
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : famzed , Nikan2020 , hoomanz , poriaspn , Atefeh021 , smhosseini , adt051 , Ghasemi , behnam71 ,
علل‌ آبسه مغزی

منشأ اوليه‌ عفونت‌ باكتريايي‌ كه‌ موجب‌ بروز آبسه‌ مغزي‌ يا اپي‌دورال‌ مي‌شود را اغلب‌ نمي‌توان‌ پيدا كرد. اما سه‌ منشأ زير شايع‌ترين‌ هستند:

− عفونتي‌ كه‌ از جمجمه‌ به‌ درون‌ گسترش‌ مي‌يابد، مثلاً استئوميليت‌ (عفونت‌ استخوان‌ و مغز استخوان‌)، ماستوئيديت‌ (عفونت‌ زايده‌ ماستوئيد در پشت‌ گوش‌)، يا سينوزيت‌ (عفونت‌ سينوس‌ها)

− عفونتي‌ كه‌ به‌ دنبال‌ شكستگي‌ جمجمه‌ آغاز و گسترش‌ مي‌يابد. عفونتي‌ كه‌ از ساير بخش‌هاي‌ بدن‌ كه‌ دچار عفونت‌ شدند، مثلاً ريه‌ها، پوست‌، يا دريچه‌هاي‌ قلب‌، از راه‌ خون‌ گسترش‌ مي‌يابد.


عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر آبسه مغزی

♦ صدمه‌ به‌ سر

♦ وجود يك‌ بيماري‌ كه‌ مقاومت‌ بدن‌ را كاهش‌ داده‌ باشد، به‌ خصوص‌ ديابت‌

♦ بروز اخير يك‌ عفونت‌، به‌ خصوص‌ در اطراف‌ بيني‌، چشم‌ها و صورت‌

♦ بيماري‌ كه‌ دستگاه‌ ايمني‌اش‌ به‌ علت‌ بيماري‌ (مثلاً ايدز) يا داروها سركوب‌ شده‌ است‌.

♦ تزريق‌ وريدي‌ مواد مخدرعلایم آبسه مغزی

علایم مربوط به آبسه مغزی معمولا در طول یک هفته به آهستگی ظاهر می شوند اما گاهی اوقات در عرض چند ساعت بروز می کنند که این علایم بسیار به علایم تومور یا سکته مغزی شباهت دارند و می توان به موارد زیر اشاره کرد:

◊ احساس درد در پشت و کمر، در صورتی که عفونت در غشای پوشاننده نخاع باشد.

◊ سردرد

◊ احساس گیجی و خواب آلودگی

◊ تهوع و استفراغ

◊ تب و لرز

◊ ناتوانی در هماهنگی عضلات و راه رفتن نامنظم

◊ ایجاد مشکل در صحبت کردن

◊ نهایتا ممکن است که فرد به حالت کما برود.


عواقب‌ مورد انتظار

با تشخيص‌ و درمان‌ زودهنگام‌ معمولاً خوب‌ مي‌شود.


عوارض‌ احتمالي‌

* آسيب‌ دايمي‌ به‌ مغز

* بروز حملات‌ تشنج‌، اغماء و مرگ‌، در صورتي‌ كه‌ درمان‌ انجام‌ نشود.


چگونگی تشخیص آبسه مغزی

بسیاری از این علایم ممکن است که با دیگر بیماری ها و مشکلات جسمی و سلامتی مشترک باشند اما اگر احساس کردید که هر یک از این موارد ذکر شده به شرایط بسیار وخیمی رسیده است.

به عنوان مثال اگر به طور مداوم احساس سردرد های شدید می کنید و یا نمی توانید به درستی راه بروید و با این چنین مشکلاتی مواجه هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید و تمامی این موارد را با او در میان بگذارید.

از جمله روش های تشخیص آبسه مغزی می توان به آزمایش خون، آزمایش مایع نخاع، نوار مغزی، سی تی اسکن و عکسبرداری از جمجمه، اشاره کرد.


درمان‌ آبسه مغزی

درمان‌ طبي‌ يا جراحي‌ بستگي‌ به‌ محل‌ آبسه‌ دارد. معمولاً احتياج‌ به‌ دادن‌ آنتي‌بيوتيك‌ و نيز جراحي‌ براي‌ تخليه‌ آبسه‌ است‌. ساير درمان‌هايي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ لازم‌ شوند عبارتند از: مايعات‌ داخل‌ وريدي‌ و تهويه‌ مكانيكي‌


داروها

¤ آنتي‌بيوتيك‌ براي‌ 6-4 هفته‌ جهت‌ مبارزه‌ با عفونت‌

¤ داروهاي‌ ضد تشنج‌ براي‌ پيشگيري‌ از بروز حملات‌ تشنجي‌

¤ كورتيكواستروييدها براي‌ كاهش‌ تورم‌ مغزي‌ پس‌ از عمل‌ جراحي‌


فعاليت‌

هنگامي‌ كه‌ در بيمارستان‌ هستيد نياز به‌ استراحت‌ در تخت‌ داريد. پس‌ از طي‌ دوران‌ نقاهت‌ 3-2 هفته‌اي‌، به‌ هر اندازه‌ كه‌ قدرت‌ بدني‌ و احساس‌ خوب‌ بودن‌ به‌ شما اجازه‌ مي‌دهد، فعاليت‌ داشته‌ باشيد.


رژيم‌ غذايي‌

به‌ هنگام‌ بستري‌ در بيمارستان‌، امكان‌ دارد تزريق‌ مايعات‌ داخل‌ وريدي‌ ضروري‌ باشد. پس‌ از درمان‌، يك‌ رژيم‌ عادي‌ و متعادل‌ داشته‌ باشيد.

در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد:

ο اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان يكي‌ از علايم‌ آبسه‌ مغزي‌ يا اپي‌دورال‌ را داريد.

ο اگر تب‌ به‌ 3/38 درجه‌ سانتيگراد يا بيشتر افزايش‌ يابد.

ο اگر دچارعلايم‌ جديد و غيرقابل كنترل شده ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.


چگونگی پیشگیری از بروز آبسه مغزی

آبسه مغزی یک وضعیت پزشکی کاملا جدی است که پیشگیری از آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع شما می توانید با توجه به عواملی که باعث بروز آبسه مغزی می شوند، از بروز آن جلوگیری کنید.

به عنوان مثال کوچک ترین دردهای دندانی و یا عفونت های دندانی، گوش و ریوی را نادیده نگیرید و در صورت بروز هر گونه مشکلی در سلامتیتان حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر هم یکی از اقوام نزدیک شما از جمله پدر و یا مادر به این عارضه مبتلا است، حتما برای انجام پیشگیری های لازم، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : آبسه مغزی ، علل‌ آبسه مغزی ، تشخیص آبسه مغزی
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت