دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاین



فیبروم در بارداری چقدر خطرناک است؟

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

فیبروم‌ها تومور‌های خوش خیمی هستند که در رحم رشد می‌کنند. آن‌ها ممکن است بر باروری و احتمال بارداری تأثیر بگذارند. فیبروم رحم بسیار متداول است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 0 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 32701 تاریخ انتشار : 1398/09/11
حدود 20 تا 80 درصد خانم‌ها در سن 50 سالگی دچار این تومور‌های غیر سرطانی می‌شوند و 30 درصد از خانم‌ها بین 25 تا 44 سال علائم فیبروم را مشاهده می‌کنند. این بدان معنی است که فیبروم‌های رحمی در طول سال‌های باروری خانم رایج است. بیشتر خانم‌ها در دوران بارداری هیچ تاثیری از فیبروم‌ها نخواهند داشت. با این حال، یک بررسی در سال 2010 نشان می‌دهد 10 تا 30 درصد از خانم‌های مبتلا به فیبروم در دوران بارداری دچار عوارض می‌شوند. محققان توجه دارند که شایعترین عارضه فیبروم در دوران بارداری، درد است.

این بیماری اغلب در خانم‌هایی با فیبروم بزرگتر از 5 سانتی متر و در سه ماهه آخر بارداری دیده می‌شود. فیبروم‌ها ممکن است خطر سایر عوارض در دوران بارداری و زایمان را افزایش دهند. اکثر فیبروم‌ها در دوران بارداری دچار تغییر اندازه نمی‌شوند. در واقع، طبق یک بررسی در سال 2010، یک سوم فیبروم‌های رحمی در سه ماهه اول رشد می‌کند. رشد فیبروم احتمالاً تحت تأثیر استروژن است و میزان استروژن با پیشرفت بارداری افزایش می‌یابد.

این مسئله ممکن است به رشد فیبروم منجر شود. با این وجود، برای سایر خانمها، فیبروم‌ها در دوران بارداری کوچک می‌شوند. در یک تحقیق در سال 2010، محققان دریافتند 79 ٪ فیبروم‌هایی که قبل از بارداری وجود داشتند، بعد از زایمان از نظر اندازه کوچک شدند. بسیاری از خانم‌هایی که فیبروم دارند به طور طبیعی باردار می‌شوند. ممکن است برای بارداری به درمان فیبروم نیاز نباشد. با این حال، در برخی موارد، فیبروم‌ها می‌توانند روی باروری تأثیر بگذارند.

به عنوان مثال، فیبروم‌های ساب موکوزال، که نوعی فیبروئید است که رشد می‌کند و به داخل حفره رحم می‌ریزد، خطر ناباروری یا سقط جنین را افزایش می‌دهد. اگر می‌خواهید با فیبروم باردار شوید مراحل بعدی را انجام دهید: در مورد اندازه یا موقعیت فیبروم موجود با پزشک خود صحبت کنید. از پزشک بپرسید آیا فیبروم می‌تواند با بارداری یا توانایی حفظ بارداری مشکل ایجاد کند یا خیر. به همین ترتیب، از پزشک بپرسید آیا درمان‌های فیبروئیدی می‌تواند به بارداری کمک کند یا خیر.

روش‌های درمان فیبروم رحمی در بارداری، به دلیل قرار گرفتن جنین در معرض خطر، محدود است. استراحت در رختخواب، هیدراتاسیون و دارو‌های مسکن به مادر و جنین کمک می‌کند. در موارد بسیار نادر، میومکتومی در نیمه دوم بارداری قابل انجام است. این روش فیبروم‌ها را از خارج رحم یا از داخل دیواره رحم خارج می‌کند.

فیبروم‌هایی که در حفره رحم رشد می‌کنند به دلیل خطرات احتمالی برای جنین عموماً در جای خود باقی می‌مانند. درمان فیبروم‌های رحمی قبل از بارداری، احتمال باروری را افزایش می‌دهد. متداول‌ترین روش‌های درمانی برای فیبروم‌هایی که باروری را حفظ می‌کنند شامل موارد زیر است:


میومکتومی

این روش جراحی برای از بین بردن فیبروم‌ها استفاده می‌شود. این روش نیاز به سزارین را افزایش می‌دهد و احتمالاً باید قبل از تلاش برای بارداری، حدود سه ماه صبر کنید.


قرص‌های ضد بارداری هورمونی

در حالی که قرص مصرف می‌کنید، نمی‌توانید باردار شوید. اما این روش‌های پیشگیری از بارداری می‌تواند به کاهش علائم بیماری مانند خونریزی شدید و پریودی‌های دردناک کمک کند.


دستگاه داخل رحمی

(IUD) مانند قرص ضدبارداری، IUD از بارداری جلوگیری می‌کند. با این وجود می‌تواند ضمن حفظ باروری، برخی از علائم را از بین ببرد.


آگونیست‌های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (Gn-RH)

این نوع دارو تولید هورمون‌هایی که منجر به تخمک گذاری و قاعدگی می‌شوند را مسدود می‌کند، بنابراین شما نمی‌توانید در حین مصرف این دارو باردار شوید. این دارو می‌تواند به کوچک شدن فیبروم کمک کند.


میولیز

در این روش از جریان الکتریکی، لیزر یا فرکانس رادیویی برای کوچک کردن رگ‌های خونی که فیبروم‌ها را تغذیه می‌کنند استفاده می‌شود.


سایر روش‌های درمانی

برای خانم‌های دارای فیبروم که می‌خواهند در آینده باردار شوند مناسب است. هر روش درمانی خطرات و عوارض خاص خود را دارد، بنابراین در مورد گزینه درمانی مورد نظر با پزشک خود صحبت کنید. از پزشک خود بپرسید چه مدت باید بعد از درمان صبر کنید تا باردار شوید. در برخی از روش‌های درمانی مانند قرص ضدبارداری، می‌توانید به محض قطع مصرف قرص، باردار شوید.

فیبروم رحم ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است بر توانایی شما در حفظ بارداری تأثیر بگذارند. با این حال، بیشتر خانم‌ها مشکل باروری یا عوارض بارداری را تجربه نخواهند کرد. اگر فیبروم دارید و می‌خواهید باردار شوید، در مورد گزینه‌های درمانی و خطرات آن با پزشک خود صحبت کنید. در حالی که نمی‌توانید از ابتلا به فیبروم جلوگیری کنید، یک شیوه زندگی سالم به کاهش خطر کمک می‌کند. به همین ترتیب، یک شیوه زندگی سالم، که شامل حفظ وزن سالم است، خطر ابتلا به ناباروری و بارداری‌های پرخطر را کاهش می‌دهد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : فیبروم رحم ، فیبروم در بارداری ، سلامت زنان
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت