دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینعلل انقراض دایناسور ها

پست های بیشتر از دسته طبیعت، حیوانات و محیط زیست

دانشمندان، تقريباً مطمئن بودند که انقراض نسل دايناسورها بر اثر برخوردي بزرگ بوده است. زيست‌شناسان و زمين‌شناسان احتمال مي‌دادند که شايد علت ديگري باعث اين انقراض شده باشد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 13 ) بنچاق !
نویسنده : ahmad9515 شماره پست : 32557 تاریخ انتشار : 1398/10/20
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : agastafa , famzed , Nikan2020 , Ghasemi , vashty , Masoud123456789 , Ntmi123 , behnam71 , yaser , akbar128 , mahvash , aliazimi , Amirhosin9088 ,
از جمله علل انقراض دايناسورها :

دهانه برخوردي شيوا در هند که باعث فعال شدن آتش فشان‌ها شده
فوران‌هاي عظيم آتش فشاني در سطح زمين
شايد هم فرايندي تدريجي اينها نظريه‌هاي موازي به شمار مي‌رفتند.

برپايه آخرين پژوهش‌ها ثابت شده‌است که برخورد يک شهاب‌سنگ عظيم با زمين در حدود 65 ميليون سال در مکزيک عامل انقراض دايناسورها و تقريباً 75 درصد از گونه‌هاي زنده روي زمين بوده است. رويداد انقراض کرتاسه-پالئوژن در اصل آخرين انقراض بزرگي است که بر روي زمين رخ داده و به همين دليل مورد توجه است که منجر به گوناگوني پستانداران و سرانجام پيدايش انسان شد.


واقعه

66 ميليون سال قبل، شهاب سنگي که 15 کيلومتر طول داشت به منطقه‌اي که امروزه به نام دهانه چيکسالوب ناميده مي‌شود و در مکزيک قرار دارد برخورد کرد. نزديک به 420 زتا ژول (يعني 420 ضربدر 10 به توان 21 ژول) انرژي را آزاد کرد که برابر با انرژي انفجار 100 ترا تن (يعني 100 ضربدر 10 به توان 12 تن) TNT بود. براي مقايسه، کافي است اشاره کنيم که انرژي آزاد شده از برخورد چيکسالوب، 2 ميليون بار بزرگتر از انرژي رها شده در بمب تزار (پر قدرت‌ترين آزمايش هسته‌اي) است. اين برخورد باعث فرورفتن زمين و تشکيل گودالي به قطر 180 کيلومتر شد.


اتفاقات بعد از برخورد

بر اثر اين برخورد، يک ابر عظيم از گرد و غبار به پا خواست که نور خورشيد را مسدود کرد و منجر به شروع فرايند مرگ بخش بزرگي از پوشش گياهي زمين شد که آن هم منجر به مرگ جانوران گياه‌خوار و بعداز آن جانوران گوشت‌خوار شد. با توجه به درصد بالاي اکسيژن جو زمين در دوران کرتاسه، اين برخورد بزرگ، احتمالاً منجر به توفان‌هاي بزرگ آتشين، در سطح کره زمين شده که آن نيز مي‌تواند علت مرگ تعداد ديگري از جانوران باشد. محل برخورد در اقيانوس بوده و احتمالاً سونامي‌هاي عظيم هم در سواحل کره زمين بوجود آمده است.


تاريخ دقيق برخورد

با اين حال اکنون دانشمندان اروپايي و آمريکايي با استفاده از تجهيزات جديد توانسته‌اند دامنه تخمين زمان برخورد در دهانه چيکسالوب را به 11 هزار سال محدود کرده که تقريباً همزمان با انقراض عظيم دايناسورها است. وقتي از زمان وقايع زيست‌شناسي بحث مي‌شود، 11 هزار سال نهايت دقت ممکن به شمار مي‌رود.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : انقراض دایناسور ها ، علل انقراض دایناسور ها ، دایناسور ها
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت