دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

ورود به حساب
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینحقایق جالب درباره فیل ها

پست های بیشتر از دسته طبیعت، حیوانات و محیط زیست

واقعا چقدر فيل‌ها را مي‌شناسيد؟ براي حيوانات کمي روي زمين به اندازه فيل‌هاي آفريقا و آسيا سوگواري شده، افسانه پردازي شده و اسطوره شده اند. در اين مطلب با چند واقعيت جالب درباره فيل‌ها آشنا مي‌شويد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 17 ) بنچاق !
نویسنده : ahmad9515 شماره پست : 32556 تاریخ انتشار : 1398/08/14
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : vashty , famzed , mahvash , Ashkani , smhosseini , hoomanz , Ghasemi , hormaghy , reza10311 , shakiba21 , MOHAMMADVH , aghighim66 , Ntmi123 , fatemeh , akbar128 , ali222 , vahid62 ,
سه گونه فيل مختلف وجود دارد

تمام فيل‌هاي جهان به سه دسته تقسيم مي‌شوند: فيل بوته زار آفريقايي، فيل جنگلي آفريقايي و فيل آسيايي. فيل‌هاي آفريقايي بزرگ‌تر هستند و نر بالغ آن‌ها شش يا هفت تن وزن دارد که آن‌ها را بزرگترين پستانداران روي زمين مي‌کند، اما فيل‌هاي آسيايي تنها چهار يا پنج تن وزن دارند. زماني تصور مي‌شد که فيل جنگلي زيرگونه‌اي از فيل آفريقايي مي‌باشد، اما تحقيقات ژنتيکي نشان داد اين دو فيل حدود دو تا هفت ميليون سال پيش از هم تفکيک شده و به دو گونه تبديل شده اند.


خرطوم فيل يک ابزار همه کاره است

علاوه بر اندازه بزرگ، قابل توجه‌ترين چيز درباره فيل‌ها خرطوم آن هاست که ترکيبي جالب از بيني و لب بالايي آن هاست. فيل‌ها از خرطوم خود نه تنها براي نفس کشيدن، بوييدن و خوردن بلکه براي گرفتن شاخه‌هاي درختان، برداشتن اشيايي به وزن300 کيلوگرم يا بيشتر، اظهار محبت به فيل‌هاي ديگر، کندن زمين براي پيدا کردن آب و شستن خودشان استفاده مي‌کنند. خرطوم‌ها حاوي بيش از 100هزار دسته تار ماهيچه‌اي هستند که آن‌ها را تبديل به ابزار ظريف و دقيقي مي‌کند. به طور مثال فيل مي‌تواند از خرطوم خود براي کندن پوست يک بادام زميني استفاده کند بدون اينکه به مغز داخل آن آسيب برساند.


فيل‌ها از گوششان براي خنک شدن استفاده مي‌کنند

باتوجه به اندازه بزرگ گوش‌ها و آب و هواي گرم و مرطوبي که در آن زندگي مي‌کنند، منطقي است که فيل‌ها راه حلي براي مقابله با گرماي بيش از حد پيدا کرده باشند. فيل‌ها نمي‌توانند با حرکت دادن گوش‌هاي بزرگشان پرواز کنند، اما سطح بزرگ گوش‌ها با شبکه‌اي متراکم از عروق خوني پوشيده شده که گرما را به محيط اطراف منتقل کرده و به خنک شدن آن‌ها کمک مي‌کنند. گوش بزرگ‌ها يک مزيت تکاملي ديگر هم دارد: در شرايط ايده آل، يک فيل آسيايي يا آفريقايي مي‌تواند صداي فيل‌هاي ديگر و هم چنين شکارچيان يا هرچيز ديگري که ممکن است جوانان گله را تهديد کند از فاصله 8 کيلومتري بشنود.


فيل‌ها حيوانات بسيار باهوشي هستند

فيل‌هاي بالغ مغز بزرگي دارند. مغز فيل‌هاي نر بالغ حدود 5.6 کيلوگرم وزن دارد، در صورتي که مغز انسان حداکثر2 کيلوگرم است، اما مغز فيل‌ها در مقايسه با اندازه کليشان بسيار کوچک است. فيل‌ها نه تنها مي‌توانند به وسيله خرطومشان از ابزارهاي اوليه استفاده کنند، بلکه هوش زيادي از خود نشان مي‌دهند مثلا خودشان را در آينه مي‌شناسند و نسبت به ساير اعضاي گله شان اظهار همدردي مي‌کنند. ديده شده برخي فيل‌ها استخوان‌هاي همراهان مرحوم خود را نوازش مي‌کنند، اگرچه مشخص نيست که آن‌ها مفهوم مرگ را درک کرده باشند.


گله فيل‌ها تحت سلطه ماده‌ها است

فيل‌ها ساختار اجتماعي منحصر به فردي دارند: اساسا نر‌ها و ماده‌ها کاملا جدا از هم زندگي مي‌کنند، و فقط مدت کوتاهي در فصل جفت گيري با يکديگر هستند. سه يا چهار فيل ماده با بچه هايشان گله هايي شامل12 عضو يا بيشتر را تشکيل مي‌دهند در حالي که نر‌ها يا تنها زندگي مي‌کنند يا گله‌هاي کوچکتري با ساير نر‌ها تشکيل مي‌دهند (فيل‌هاي نر بوته زار آفريقايي گروه‌هاي بزرگ صدتايي دارند) گله‌هاي ماده را بزرگترين مادر خانواده هدايت مي‌کنند و وقتي او مرد، جايگاهش به بزرگترين دخترش مي‌رسد. مادر باتجربه بسيار عاقل است و گله‌ها را از خطرات احتمالي دور مي‌کند و به سوي منابع غذا و پناهگاه هدايت مي‌کند.


بارداري فيل‌ها حدود دو سال طول مي‌کشد

فيل‌هاي آفريقايي طولاني‌ترين دوره بارداري (22ماه) را در ميان پستانداران زميني دارند. فيل‌هاي تازه متولد شده حدود110 کيلوگرم وزن دارند و بايد چهار تا پنج سال منتظر بمانند تا خواهر يا برادر داشته باشند. آن‌ها در اين مدت تحت مراقبت شديد مادرانشان هستند. به همين دليل زمان بسيار زيادي طول مي‌کشد تا جمعيت گله ويران شده آن‌ها دوباره زياد شود و همين موضوع آن‌ها را نسبت به شکار توسط انسان‌ها آسيب پذير مي‌کند.


فيل‌ها در يک دوره 50 ميليون ساله تکامل يافته اند

فيل‌ها و اجدادشان در گذشته بسيار بيشتر از امروز بوده اند. با توجه به شواهد فسيلي جد بزرگ همه فيل‌ها يک «Phosphatherium» کوچک شبيه به خوک بوده که حدود 50 ميليون سال پيش در شمال آفريقا زندگي مي‌کرده است.


فيل‌ها اجزاي حياتي اکوسيستمشان هستند

فيل‌ها به همان اندازه که بزرگ هستند، تاثير زيادي هم روي زيستگاهشان دارند. آن‌ها درختان را از ريشه مي‌کنند، زمين را زير پايشان فشار مي‌دهند و حتي عمدا گودال‌هاي آب را بزرگ مي‌کنند تا بتوانند در آن حمام کنند. اين رفتار نه تنها به نفع خود فيل‌ها بلکه براي ساير حيوانات هم مفيد است. علاوه بر اين وقتي فيل‌ها در يک محل غذا مي‌خورند و در جاي ديگر دفع مي‌کنند، دانه‌ها را پخش مي‌کنند. اگر دانه گياهان و درختان و بوته‌ها در منوي غذايي فيل‌ها نبود بسياري از آن‌ها اکنون وجود نداشتند.


فيل‌ها تانک شرمن‌ها در جنگ‌هاي باستان بودند

هيچ چيزي به اندازه يک فيل 5 تني زره پوش که به عاج‌هاي آن نيزه‌هاي برنجي بسته شده نمي‌تواند دشمنان را بترساند يا حداقل 2000سال پيش اين گونه بوده است. استفاده از فيل‌هاي جنگي دوران باستان حدود 300 تا 400 سال قبل از ميلاد به اوج خود رسيد. پس از آن فيل‌ها در تمدن‌هاي کلاسيک حوزه مديترانه پرطرفدار نبودند، اما همچنان در جنگ‌هاي هندي و آسيايي استفاده مي‌شدند. تا قرن پانزدهم که با وجود توپ‌هاي جنگي که بر سر فيل‌هاي مسلح فرود مي‌آمد استفاده از آن‌ها ديگر فايده‌اي نداشت و کاملا منسوخ شد.


فيل‌ها به دليل تجارت عاج در خطر انقراض قرار دارند

فيل‌ها هم مثل ساير حيوانات تحت فشارهاي محيط زيستي آلودگي، تخريب زيستگاه و دست اندازي انسان‌ها قرار دارند. علاوه بر اين آن‌ها در معرض خطر شکارچياني قرار دارند که به خاطر تجارت عاج آن‌ها را شکار مي‌کنند. در سال 1690 ممنوعيت جهاني تجارت عاج منجر به افزايش جمعيت فيل‌هاي آفريقايي شد، اما شکارچيان آفريقا اين قانون را زير پا گذاشتند. به طور مثال 600 فيل در کامرون توسط شکارچيان کشور همسايه چاد کشته شدند. کشور چين هم اخيرا واردات و صادرات عاج را ممنوع کرده است، هرچند اين قانون به طور کامل مانع دلالان بي‌رحم عاج نشده، اما قطعا مفيد بوده است.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : زندگی فیل ها ، حقایق زندگی فیل ها ، ویژگی های جالب فیل ها
 یه مستند دیدم میگفت برای حمل فیل ها توی هواپیما چند تا جوجه میندازن و فیل ها برای اینکه جوجه ها له نشن از جاشون تکون نمیخورن
 خوب بود. تو یه مستند میگفت از مدفوع فیل کاغذ های کارت پستال میسازن. اینم اضافه کنید
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید