دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینتاثیر ویروس اچ آی وی بر روی مغز چگونه است؟

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

تقریبا همه ما با اچ آی و ی و تاثیر آن تا حدی آشنا هستیم. محققان طی تحقیقات جدیدتر دریافته اند که ویروس اچ آی وی روی مغز هم تاثیر می گذارد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 6 ) بنچاق !
نویسنده : farid61 شماره پست : 32486 تاریخ انتشار : 1398/08/10
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : vashty , Ntmi123 , famzed , marlboro477 , mahvash , reza10311 ,
ویروس اچ آی وی بر روی مغز هم تاثیر می گذارد

محققان دریافته‌اند که ویروس نقص ایمنی انسانی اچ آی وی (HIV)، مغز را نیز در همان مراحل اولیه ابتلا به عفونت تحت تاثیر قرار می‌دهد. از مدتها پیش مشخص شده بود که مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی، علائم شناختی منفی از قبیل افسردگی و فراموشی را نیز تجربه می‌کنند؛ با این حال معلوم نبود که آیا این مشکلات به دلیل بیماریهای جسمی بیماران ایجاد شده یا ویروس نقص ایمنی بدن باعث شکل‌گیری آنها شده است.

بر اساس نتایج تحقیقی که جزئیات بیشتری از آن در مجله AIDS منتشر شده، استفان دپله‌سیس، محققی از دانشگاه استلنبوش Stellenbosch University افریقای جنوبی گفت: "تحقیقات ما نشان می‌دهد که اچ‌آی‌وی بر مغز اثرگذار است و این علائم شناختی فقط ناشی از احساس بیماری، خستگی و افسردگی نیست".


ویروس اچ آی وی بر روی مغز هم تاثیر می گذارد

او و همکارانش در این دانشگاه با استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی *  (fMRI) که نوعی اسکن عصبی دسته‌بندی می‌شود، فعالیت مغزی مبتلایان به اچ‌آی‌وی را با کسانی مقایسه کردند که به این ویروس مبتلا نبودند.

*تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی  Functional magnetic resonance imaging به اختصار fMRI: این روش فعالیت مغز را از طریق تغییرات مربوط به جریان خون اندازه گیری می کند. شرکت‌کنندگان مبتلا به اچ‌آی‌وی مثبت در این پژوهش در وضعیت سلامت روانی و جسمی خوبی بودند و دارویی مصرف نمی‌کردند. همچنین هنوز درمان موسوم به ضد رتروویروسی* (ART) را شروع نکرده بودند.

* درمان ضد رتروویروسی Antiretroviral: درمان ضد رتروویروس یا رتروویروسی نوع اصلی درمان HIV یا ایدز می‌باشد كه البته شفابخش نیست اما از بیمار شدن فرد برای سالها جلوگیری می‌كند. درمان شامل داروهایی است كه بایستی روزانه و تا آخر عمرمصرف شود. این داروها سرعت تكثیر و تولید ویروس HIV در بدن را آهسته می کنند.

نتایج بررسی حاکی از کاهش جریان خون در یکی از بخشهای زیرقشری جلویی مغز موسوم به striatal طی انجام وظایفشان بود. آنها همچنین جریان خون و فعالیت کمتری در منطقه‌ای از مغز داشتند که با جنبه‌های مربوط به انگیزه و پاداش مرتبط است.

پله‌سیس تاکید کرد: "بر اساس نتایج، این فرضیه مطرح است که چنین روندی می‌تواند باعث شود بیماران انگیزه‌ای کافی برای مصرف دارو یا حتی بیداری از خواب پیدا نکنند".

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : ویروس اچ آی وی ، اچ آی وی ، تأثیر ویروس اچ آی وی بر مغز ، ویروس ایدز
 ویروسی که درمانش نیست
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت