دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت از کجا آمده است

پست های بیشتر از دسته طنز و داستانی

مَثَل‌ها داستان زندگي مردم‌اند و چون آيينه‌اي روشن، آيين‌ها، تاريخ، هوش، بينش و فرهنگ ملت را در خود نشان مي‌دهند. «مَثَل، واژه‌اي است که از عربي به فارسي راه يافته و آنچنان که مي‌نويسند از ماده مثول بر وزن عقول به معني شبيه بودن چيزي به چيز ديگر است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 8 ) بنچاق !
نویسنده : ahmad9515 شماره پست : 32301 تاریخ انتشار : 1398/08/11
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : marlboro477 , mahvash , hoomanz , yaser , fzqueen , farturchin , unlimitelove , lovely ,
روزي و روزگاري مردي از کسي پولي طلب داشت ، به سراغ مرد بدهکار رفت و گفت : « زود باش بدهي ات را بده ، وگرنه خودت مي داني !» 

مرد بدهکار گفت : « ندارم و نمي دهم ! » و بعد پا به فرار گذاشت . صاحب پول هم با عده اي به دنبال او دويدند. مرد بدهکار از ديوار کوتاهي بالا رفت و خود را به بام خانه اي رساند . در حياط آن خانه پيرمرد بيماري در سايه خوابيده بود و نزديکان و فرزندانش دور او نشسته بودند . مردي که بالاي بام بود ناخواسته و ناگهاني به پايين افتاد و روي پيرمرد بيمار افتاد و او را کشت . مرد که تنها به فکر نجات خودش بود بدون توجه به اتفاقي که افتاده است از آن خانه فرار کرد و در کوچه ها شروع به دويدن نمود . اين درحالي بود که طلبکار و دوستانش هم هنوز به دنبال او مي دويدند .

مرد فراري که به دنبال رهايي خودش بود ، هنگام فرار به بياباني رسيد. در بيابان مي دويد که صداي چند نفر را شنيد : « مرد ، کمک کن و آن اسب را بگير ! »

اسبي در حال فرار بود و چون مرد فراري خوب مي دويد صاحبان اسب از او کمک خواستند. اما مرد نمي توانست دنبال اسب بدود ، چرا که مي ترسيد او را بگيرند. پس سنگي برداشت و به طرف اسب انداخت تا شايد حيوان بايستد. سنگ به چشم اسب خورد و يکي از چشمان اسب را نابينا کرد . در اين حال صاحبان اسب هم به دنبال مرد فراري دويدند.

مرد که دنبال کنندگان خود را نزديک مي ديد ، راهش را عوض کرد و دوباره به شهر برگشت تا شايد راه نجاتي پيدا کند . او همين طور که مي دويد ، عده اي را ديد که دارند الاغي را از روي زمين بلند مي کنند.

الاغ نشسته بود و از جايش تکان نمي خورد . مرد فراري در حال گذشتن از کنار آنها بود که صاحب الاغ گفت : « کجا مي روي مرد ، بيا کمک کن ! »

مرد ، خسته و نفس زنان براي کمک کردن دم الاغ را گرفت و کشيد و دم الاغ کنده شد . در اين وقت صاحب الاغ و همراهانش هم به دنبال مرد فراري دويدند و چون او خسته شده بود . در جايي گرفتارش کردند و دستهايش را بستند و پيش قاضي بردند.

قاضي مرد درست کاري نبود . مرد بدهکار نگاهي به او انداخت و اشاره اي کرد . يعني اين که اگر به من کمک کني ، من هم مزد تو را مي دهم .

قاضي رو به شکايت کنندگان کرد و گفت : « بگوييد اين مرد بينوا چه کرده که او را به اين روز انداخته ايد ؟»

طلبکار گفت : « جناب قاضي ، مدتها پيش اين مرد از من پولي گرفته و نمي دهد . »

- آيا کسي ديده که به او پول داده اي ؟

- نه ، کسي نديده ، چون ما آشنا هستيم .

- آيا سندي داري که اين را ثابت کند؟

- نه هيچ چيزي ندارم .

- پس برو که هيچ حقي هم نداري .

مرد طلبکار رفت . صاحب اسب جلو آمد و گفت : « جناب قاضي به داد ما برس ! من و خويشانم به اين مرد گفتيم که نگذار اسب فرار کند ، اين مرد با سنگ زد و يکي از چشمهاي اسب را کور کرد. »

قاضي گفت : « اين هم چاره اي دارد . بايد اسب را از وسط نصف کنيم . قيمت آن نصفي را که سالم است با آن نيمه که سالم نيست مقايسه کنيم و او جريمه اش را بدهد. »

صاحب اسب و همراهانش شکايت خود را پس گرفتند و رفتند .

پسران پيرمردي که مرده بود جلو آمدند و گفتند : « جناب قاضي ، پدر ما بيمار بود . اين مرد از روي بام روي او افتاد و پدر ما فوت شد. حالا ما ديه مي خواهيم ! »

قاضي پرسيد : « پدرشما چند سال داشت ؟ »

- هفتاد سال

- اين مرد سي سال دارد. چهل سال صبر کنيد و بعد از او ديه بگيريد !

آنها پشيمان شدند و گفتند : « حالا ما اگر از حق خودمان بگذريم چه مي شود؟ »

- آزاديد ! مي توانيد به دنبال زندگي تان برويد .

بعد از اين قاضي رو به مردي که دم الاغش کنده شده بود کرد و پرسيد : « خب تو چه مي خواهي ؟ اگر حرفي داري بزن تا حق تو را هم از اين مرد بگيرم ! »

صاحب خر که ديد اگر حرفي بزند ، ممکن است بدهکار هم بشود ، گفت : « زنده باشي جناب قاضي ! من هيچ طلبي از اين مرد ندارم . راستش را بخواهيد خر ما از کره گي دم نداشت ! »

او اين را گفت و زود از پيش قاضي رفت .

اگر کسي به دنبال گرفتن حق خود از ديگري برود ، ولي نه تنها به حق نرسد ، بلکه بدهکار هم بشود ، اين ضرب المثل حکايت حال او مي شود و مي گويند : « خر ما از کره گي دم نداشت.»

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت ، ضرب المثل ها ، داستان ضرب المثل ها
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت