دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینضرب المثل نه شیر شتر نه دیدار عرب از کجا آمده اس

پست های بیشتر از دسته طنز و داستانی

مَثَل‌ها داستان زندگی مردم‌اند و چون آیینه‌ای روشن، آیین‌ها، تاریخ، هوش، بینش و فرهنگ ملت را در خود نشان می‌دهند. «مَثَل،واژه‌ای است که از عربی به فارسی راه یافته و آنچنان که می‌نویسند از ماده مثول بر وزن عقول به معنی شبیه بودن چیزی به چیز دیگر است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 3 ) بنچاق !
نویسنده : ahmad9515 شماره پست : 32300 تاریخ انتشار : 1398/08/11
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : marlboro477 , mahvash , hoomanz ,
درباره داستان اين ضرب‌المثل اينگونه گقته‌اند که شبي خانواده ايلياتي و عرب‌زبان در بيابان براي ساعاتي اتراق کردند. به هنگام شب مقداري شير شتر را در کاسه‌اي ريخته بودند و در جايي نهاده بودند که در هنگام مراجعت به آن مي‌بينند که کاسه از شير تهي است و البته به جاي آن يک اشرفي گذاشته‌اند.

از همين رو خانواده ايلياتي خوشحال مي‌شوند، تصميم مي‌گيرند تا يک شب ديگر هم آنجا بمانند و در ازاي اين کاسه شير، اشرفي بگيرند. ماجرا از اين قرار بود که ماري در آن حوالي زندگي مي‌کرد. وقتي که کاسه شير را ديده به سراغ آن رفته و در ازاي آن يک اشرفي گذاشته.

القصه اين اتفاق شب بعد هم رخ مي‌دهد و البته بزرگ خانواده وقتي متوجه مي‌شود، براي اينکه شب هنگام خانواده از اين مار گزندي نبينند، با تبري به او مي‌زند. منتهي به جاي سر، دم مار را قطع مي‌کند و مار فرار مي‌کند و شد آنچه نبايد مي‌شد.

شب هنگام مار بالاي سر پسرش آمد و او را کشت.

چند ماهي نگذشت که تمامي اموال و دارايي‌هاي خود را از دست دادند و بلاهاي متعدد بر سرشان مي‌آمد.

تا اينکه روزي و پس از گذشت زماني چند ماهه دوباره به آن بيابان مراجعت کردند و کاسه شيري در مسير مار گذاشتند تا اشرفي به دست آوردند. اما مار به زبان آمد که برو اي مرد که مرا ديگر با تو و کاسه شيرت کاري نيست که هر زمان اين را مي‌بينم به ياد دم از دست رفته‌ام مي‌افتم. تو هم بهتر است يادي کني از پسرک بيچاره‌ات که از کف دادي.

اين ضرب‌المثل را در مواقعي يه کار مي‌برند که فردي به طمع سودي از پي امري رفته باشد، اما سودي که به دست نياورد هيچ بلکه چيزي را هم از دست مي‌دهد و ترجيح مي‌دهد ديگر به سراغ آن کار نرود.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : ضرب المثل ، نه شیر شتر نه دیدار عرب ، داستان ضرب المثل ها
 این داستان درباره‌ی مثل دیگری است : تا مرا دُم، تو را پسر یاد است ... دوستی من و تو بر باد است
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت