دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینکمبود آب دور جنین

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

باردار بودن احساس خوبی دارد درست است؟ شما مملو از خوشحالی و لذت هستید. اینکه موجودی کوچک در بدن شما رشد کند احساس فوق العاده خوبی است. ولی امکان دارد بارداری شما همراه با خطر باشد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 9 ) بنچاق !
نویسنده : rahman1341 شماره پست : 32293 تاریخ انتشار : 1398/10/03
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : hoomanz , vashty , fzqueen , zariaz , ns6200 , Ghasemi , aghighim66 , Masoud123456789 , akbar128 ,
بدن چگونه آب دور جنین را می سازد؟

پیش از اینکه به کمبود آب دور جنین بپردازیم بهتر است بدانیم بدن چطور آب دور جنین را می سازد.بعد از لقاح تخمك روی دیواره رحم، کیسه ای پر از آب به نام کیسه آمنیوتیک جنین را می پوشاند. این کیسه دارای دو غشاء است؛ کوریون و آمونیون. این کیسه جنین را در آب دور جنین حفظ ميکند . در ابتدا بدن این مایع را با استفاده از آب سیستم گردش خون می سازد. آب دور جنین چند روز بعد از حاملگی به وجود می آید .ترکیب نخست آب دور جنین آب است.

در ابتدای سه ماهه دوم حاملگی جنین آغاز به بلعیدن این مایع ميکند و آنرا از طريق ادرار دفع ميکند و این عمل ادامه دارد. ممکن است به ظاهر فرایندی چندش آور باشد ولی زمانی که کیسه آب پاره می شود و فرزند شما متولد می شود بیش تر این مایع بصورت ادرار از بدن نوزاد بیرون می آید .


نقش آب دور جنین:

آب دور جنین نقشی مهم در حفظ سلامتی جنین در زمان حاملگی دارد.

* کمک به حفظ دمای ثابت در رحم

* ایجاد فضای امن براي جنین و جلوگيري از وارد شدن ضربه به جنین

* کمک به حرکت ازادانه جنین در رحم براي رشد مناسب عضلات

* آب دور جنین به رشد سالم سیستم گوارشی و ریه های جنین کمک ميکند .

* مدد به رشد سیستم گوارشی و تنفسی نوزاد به دلیل آن که نوزاد مایع را به درون قورت ميدهد و بعد آنرا دفع ميکند و همين‌ طور آنرا دم و بازدم ميکند .

* این مایع از جنین در در برابر عفونت ها مراقبت ميکند .


میزان مایع کیسه آب جنین:

ميزان طبيعي مایع آمنیوتیک معمولاً در آغاز سه ماهه پاياني حاملگی زیاد ميشود . معمولاً در هفته های 34 تا 36 حاملگی ميزان آب اطراف جنین به حداکثر خود خواهد رسید و فرد باردار در حدود 1 لیتر مایع درون کیسه جنین آمنیوتیک با خویش حمل ميکند . پس از این زمان ميزان مایع کم کم کاهش می یابد تا زمانیکه وضع حمل انجام شود.

درصورتی که در طول دوران حاملگی میزان مایع آمنیوتیک کیسه آب جنین کم شود به آن اولیگوهیدرامنیوس گویند( اگر میزان مایع آمنیوتیک بیش از حد معمول باشد هیدرامنیوس یا پلی هیدرامنیوس میگویند. تقریبا 4 درصد از زنان حامله در سه ماه سوم حاملگی مایع آمنیوتیک کم تر از میزان طبيعي دارند. کم بودن ميزان مایع دور جنین را که معمولاً به خشکی افتادن جنین میگویند، میتواند در ابتدای یا اواخر بارداری رخ دهد.


علائم کم شدن آب دور جنین:

اگر خانم حامله دارای یکی از علامت های زیر باشد باید میزان مایع آمنیوتیک را اندازه‌گیری کرد:ترشح مایع از مهبل-کاهش حرکات جنین-کم بودن رشد جنین-کم شدن آب دور جنین


دلایل کمبود آب دور جنین

پاره شدن کیسه آب:

گاهی وقت ها با پاره شدن کیسه آب، مایع کم کم از بدن بیرون می آید . چنانچه کیسه آب قبل از هفته سی و هفتم حاملگی پاره شود، پزشک آنتی بیوتیک تجويز ميکند تا جنین را در در برابر عفونت مراقبت کند و طول حاملگی افزایش یابد تا فرآیند تکامل جنین بدرستی انجام شود. سپس پزشک با استفاده از روش های القایی باعث شروع درد زایمان می شود. گاهی هم به شیوه های القایی نیازی نیست و درد زایمان بطور طبيعي آغاز می شود.


عوامل ژنتیکی:

به ارث بردن ژن های غیرطبیعی در یک الگوی اتوزومی مغلوب یا اتوزومال غالب. اتوزوم به کروموزمهایی اطلاق می­گردد که در تعيين جنسیت نسل­های بعدی نقش مستقیم ندارند.


مشکلات جفت:

درصورتی که بیماري داشته باشید که جفت نتواند میزان کافی خون و ماده مغذی به جنین برساند با کمبود آب دور جنین مواجه می شوید. بیماري هایی که جفت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند شامل پره اکلامپسی، فشار خون بالا و دیابت ميباشند .چنانچه جفت مشکل داشته باشد پزشک بطور مداوم شما و جنین را چک ميکند . همچنين میزان آب دور جنین را بطور منظم اندازه‌گیری ميکند .


مصرف قرص:

بعضی داروها بر آب دور جنین تأثير می گذارند و باعث کاهش میزان آن میشوند . ایبوپروفن و قرص های فشار خون بالا از این دسته هستند. اگر حامله هستید، پزشک این قرص ها را براي شما تجويز نمی کند و درصورتی که اینگونه قرص استفاده کنید مشکل کمبود آب دور جنین پیدا می کنید. بدین ترتیب قبل از استفاده هر گونه قرصی به پزشک اطلاع دهید.


جنین بیماری داشته باشد:

به یاد داشته باشید جنین مایع را قورت ميدهد و آنرا با استفاده از ادرار دفع ميکند . اگر کمبود آب دور جنین اتفاق بیفتد احتمالا جنین آب را به اندازه کافی دفع نکرده است. این مسأله نشان ميدهد جنین مشکل کلیه یا مشکل مجاری ادراری دارد.درصورتی که جنین مشکلی در کلیه یا مجاری ادراری داشته باشد علامت ناهنجاری کروموزومی است. پزشک با استفاده از سونوگرافی در هفته بیستم حاملگی میتواند اینگونه مشکلات را تشخیص دهد.


وجود مشکل در دوقلوهای همسان:

دوقلوهای همسان از یک جفت استفاده ميکنند و این مسأله آب دور جنین را تحت‌تأثیر قرار ميدهد . معمولاً یکی از جنین ها، مقدار بیشتری خون دریافت ميکند که این مسأله سندرم دوقلویی نامیده ميشود . اگر این سندرم اتفاق نیفتاده باشد مشکل کمبود آب دور جنین اتفاق افتاده است.پزشک در اینصورت از شما می خواهد آب به میزان زیاد بخورید تا سطح مایع بدن افزایش یابد. همچنين توصیه ميکند به میزان کافی استراحت کنید.


فاکتورهای خطرناکی که بر کمبود آب دور جنین تاثیر می گذارند:

اگر بیماري خاصی داشته باشید احتمال کمبود آب دور جنین افزایش می یابد. این بیماریها عبارتند از:

* دیابت

* کم آبی بدن

* فشار خون بالا

* پره اکلامپسی


علائم کمبود آب دور جنین:

ممکن است علایمی مشاهده نکنید. ولی در صورتی که علایم کمبود آب دور جنین را مشاهده کنید. عبارتند از:


* چکه کردن آب دور جنین از مهبل

این مسأله زمانی اتفاق می افتد که کیسه آب پاره شده باشد. بنابراین همیشه احساس خیسی می کنید.


* کاهش سایز رحم

این مسأله سبب کوچک تر بودن رحم از حد مورد انتظار ميشود .


* پزشک کاهش میزان مایع را از طريق سونوگرافی مشاهده کند

به یاد داشته باشید که علایم کمبود آب دور جنین شبیه دیگر بیماریها است. بدین ترتیب قبل از مطمئن شدن با پزشک حرف بزنید تا آزمایشات لازم را انجام دهد و درمان موردنیاز را تجويز کند.


مشکلاتی که به خاطر کمبود آب دور جنین ایجاد می شوند:

کاهش مایع دور جنین ممکن است در هر دوره ای در حاملگی رخ دهد ولی بیش از همه در شش ماهه نخست حاملگی رخ ميدهد . در این زمان ، احتمال بروز اختلال های مادرزادی، سقط جنین، زایمان زودرس و مرده زایی بیش تر هست.در صورتی که میزان آب دور جنین در سه ماهه پایان حاملگی کاهش پیدا کند، خطرات ناشی از آن شامل رشد کم جنین، عوارض زایمان و نیاز با سزارین ميشود .

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : کمبود آب دور جنین ، علائم کمبود آب دور جنین ، دلایل کمبود آب دور جنین


تبلیغ با میترا نت