دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینچگونه جوش صورت را درمان کنیم؟

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

آکنه بیماری پوستی است و زمانی رخ می‌دهد که چربی و سلول‌های مرده پوست فولیکول‌های مو را مسدود نماید.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 3 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 32195 تاریخ انتشار : 1398/07/28
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : vashty , famzed , marlboro477 ,
آکنه اغلب بر روی صورت، گردن، پشت و شانه‌ها ظاهر می‌شود. آکنه اغلب آزار دهنده و ماندگار می‌باشد. زخم‌های آکنه به کندی بهبود یافته و تا یکی برطرف می‌شود دیگری وقتی انتظارش را ندارید ظاهر می‌شود. آکنه، بسته به شدت آن، می‌تواند موجب ناراحتی روحی و زخم شدن پوست شود. خبر خوب اینکه درمان موثر برای آن وجود دارد و هرچه درمان زودتر شروع شود، خطر دوام آسیب روحی و جسمی آن کمتر می‌شود.

آکنه معمولا بر روی نواحی از پوست که دارای بیشترین تعداد غدد چربی اصلی هستند مانند صورت، گردن، پشت و شانه‌ها ظاهر می‌شود. کومدون‌ها (سرسفید و سرسیاه ها) زمانی ایجاد می‌شوند که منافذ فولیکول‌های مو توسط ترشح چربی، سلول‌های مرده پوست و برخی از مواقع باکتری‌ها مسدود شوند. اگر کومدون‌ها در سطح پوست باز باشند به علت نمای تیره سوراخ‌های فولیکول‌های مو سرسیاه نامیده می‌شوند.

اگر کومدون‌ها بسته باشند –نسبتا برآمده و به رنگ پوست سرسفید نامیده می‌شوند. جوش‌های نوک تیزبرآمدگی‌های کوچکی هستند که نشان دهنده التهاب یا عفونت فولیکول‌های مو می‌باشند. جوش‌های نوک تیز ممکن است قرمز رنگ و حساس باشند. جوش‌های چرکی (کورک) برآمدگی‌های قرمز رنگ و حساس با سر چرکی سفید هستند. گره‌ها برآمدگی‌های بزرگ، سفت و دردناک در زیر سطح پوست هستند. آن‌ها بوسیله ترشحات عمیق در زیر فولیکول‌های مو ایجاد می‌شوند. کیست‌ها برآمدگی‌هایی دردناک و پر از چرک در زیر سطح پوست هستند.

این عفونت‌های جوش مانند ممکن است زخم ایجاد نمایند. آکنه زمانی اتفاق می‌افتد که چربی یا سلول‌های مرده پوست فولیکول‌های مو را مسدود نماید. فولیکول‌های مو با غده‌های چربی مرتبط هستند. این غده‌ها ماده چربی به نام سِبوم (sebum) ترشح می‌کنند تا پوست و مو چرب بماند. سبوم معمولا از بدنه‌ی مو بالا آمده و از طریق منافذ فولیکول‌های مو به سطح پوست می‌رسد. وقتی بدن سبوم و سلول‌های مرده اضافی تولید می‌کند، این دو در فولیکول‌های مو با یکدیگر ترکیب شده و سرپوش نرمی را تشکیل می‌دهند که محیطی برای رشد باکتری می‌باشد.

این سرپوش موجب تورم دیواره فولیکول شده و جوش سرسفید را تشکیل می‌دهد. یا اینکه سرپوش به سطح باز و تیره رنگ می‌شود که جوش سرسیاه را تشکیل می‌دهد. جوش‌ها نقاط قرمز رنگ برجسته با مراکز سفید رنگ می‌باشند که پس از التهاب یا عفونت فولیکول‌های مسدود مو بوجود می‌آیند. انسداد‌ها و تورم بسیار عمیق فولیکول‌های مو برآمدگی‌هایی در زیر سطح پوست ایجاد می‌کنند که کیست نامیده می‌شود.

سایر منافذ پوست که راه خروج غده‌های تعریق به روی سطح پوست می‌باشد، معمولا در آکنه دخالتی ندارند. اگر مبتلا به آکنه‌ای هستید که به درمان‌های خانگی و بدون نسخه پاسخ نمی‌دهد، به پزشک مراجعه نمایید. درمان زودهنگام و موثر آکنه خطر زخم شدن پوست و از دست رفتن اعتماد به نفس فرد را کاهش می‌دهد. پزشک پس از معاینه اولیه بیمار را برای تشخیص و درمان بیماری پوستی به متخصص پوست ارجاع می‌دهد.

درمان آکنه از طریق کاهش تولید چربی، تسریع جابجایی سلول‌های پوست، مبارزه با عفونت باکتریایی، کاهش التهاب یا هر چهار مورد عمل می‌کند. در اغلب درمان ها، پس از چهار تا هشت هفته درمان نتیجه می‌دهد و ممکن است پوست قبل از بهتر شدن بدتر شود. پزشک یا متخصص پوست ممکن است دارویی برای پوست (درمان موضعی) یا برای خوردن (درمان خوراکی) تجویز کند. تجویز داروی خوراکی برای آکنه نباید در دوران بارداری، بویژه سه ماهه اول، انجام شود.

دارو‌های موضعی بدون نسخه: لوسیون‌های آکنه ممکن است موجب خشک شدن چربی، کشتن باکتری‌ها و تسریع ریزش سلول‌های مرده پوست شود. لوسیون‌های بدون نسخه (OTC) معمولا ملایم و حاوی مواد فعال پروکسید بنزوئیل، سولفور، رزورسینول، اسید سالیسیلیک یا سولفور می‌باشند. این محصولات برای آکنه‌های بسیار خفیف مناسب است. دارو‌های بدون نسخه آکنه موجب عوارض جانبی اولیه مانند خارش، خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست می‌شود که اغلب پس از اولین ماه درمان برطرف می‌شود.

درمان‌های موضعی با تجویز پزشک: اگر آکنه با دارو‌های بدون نسخه درمان نشود، برای دریافت لوسیون قوی‌تر به پزشک یا متخصص پوست مراجعه نمایید. ترتینوئین (آویتا، رتینا A، و غیره)، آداپالن (دیفرین) و تازاروتن (تازوراک، آواج) نمونه‌هایی از دارو‌های موضعی حاوی ویتامین A می‌باشد. آن‌ها با تسریع پوست اندازی سلول‌ها و ممانعت از مسدود شدن فولیکول‌های مو عمل می‌کنند. همچنین می‌توان از چند آنتی بیوتیک موضعی استفاده کرد.

آن‌ها باکتری‌های اضافی پوست را از بین می‌برند. اغلب برای نتیجه گیری بهتر از این محصولات به صورت ترکیبی استفاده می‌شود. ترکیبات دارویی پروکسید بنزوئیل و آنتی بیوتیک عبارتند از ترکیب دوز‌های مختلفی از پروکسید بنزوئیل و کلیندامایسین (بنزاکلین، دوآک، آکانیا) و پروکسید بنزوئیل و اریترومایسین (بنزامایسین). ژل داپسون (آکزون) درمان جدیدتری برای آکنه است که در درمان آکنه التهابی موثر است.

تجویز دارو‌های موضعی برای آکنه موجب بروز برخی از عوارض جانبی مانند سوزش، سوختگی، قرمز شدن یا پوست انداختن پوست می‌شود. پزشک ممکن است اقداماتی را برای کاهش عوارض جانبی توصیه نماید از جمله افزایش تدریجی دوز دارو، شستشوی پوست مدت کوتاهی پس از استفاده از دارو یا تغییر داروی مورد استفاده. آنتی بیوتیک ها: برای آکنه خفیف و شدید، تجویز کوتاه مدت آنتی بیوتیک‌های خوراکی برای کاهش باکتری‌ها و مبارزه با التهاب ضروری است.

از آنجایی که آنتی بیوتیک خوراکی از همان ابتدا برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقاومت افراد دارای آکنه در برابر آنتی بیوتیک به طرز قابل توجه‌ای افزایش می‌یابد. به همین علت، به محض بهبود علائم یا وقتی مشخص می‌شود که این دارو‌ها موثر نیست –معمولا طی سه تا چهار ماه پزشک توصیه می‌کند که مصرف دارو قطع شود. در بسیاری از موارد، فرد از درمان موضعی و خوراکی به صورت توامان استفاده می‌کند.

مطالعات نشان داده است که مصرف پروکسید بنزوئیل به صورت موضعی همراه با آنتی بیوتیک خوراکی خطر مقاومت در برابر آنتی بیوتیک را کاهش می‌دهد. مصرف آنتی بیوتیک‌ها عوارض جانبی مانند ناراحتی معده، سرگیجه یا تغییر رنگ پوست را در پی دارد. این دارو‌ها همچنین حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش و کارایی دارو‌های ضد بارداری خوراکی را کاهش می‌دهد. ایزوترتینوئین: برای کیست‌های عمیق، آنتی بیوتیک کافی نیست.

ایزوترتینوئین (آمنستیم، کلاراویس، سوترت) دارویی قوی است برای زخم آکنه کیستی یا آکنه‌ای که به درمان‌های دیگر جواب نمی‌دهد. این دارو در بسیاری از آکنه‌های شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو بسیار موثر است، اما به علت عوارض جانبی شدید احتمالی آن افراد مصرف کننده باید همیشه تحت نظر متخصص پوست باشند. ایزوترتینوئین با نقص‌های مادرزادی مرتبط است، بنابراین زنان باردار یا زنانی که در طول درمان یا طی چند هفته پس از پایان درمان قصد بارداری دارند، نمی‌توانند از آن استفاده نمایند.

در واقع، عوارض جانبی این دارو آنقدر شدید است که زنان در سن باروری برای تجویز دارو باید از برنامه تایید شده اداره غذا و دارو استفاده نمایند. عوارض جانبی معمول ایزوترتینوئین عبارتست از خشکی چشم، دهان، لب، بینی و پوست و همچنین خارش، خون دماغ، درد عضلانی، حساسیت به نور خورشید و کاهش دید در شب. همچنین این دارو میزان تری گلیسرید و کلسترول خون و آنزیم‌های کبد را افزایش می‌دهد. علاوه براین، ایزوترتینوئین خطر افسردگی و خودکشی را افزایش می‌دهد.

با اینکه این رابطه سببی ثابت نشده است، اما پزشکان انتظار دارند این علائم در افراد مصرف کننده ایزوترتینوئین ظاهر شود. اگر هنگام مصرف این دارو بسیار ناراحت هستید یا قادر به مقابله نیستید، فورا به پزشک تان اطلاع دهید. دارو‌های خوراکی پیشگیری از بارداری: دارو‌های پیشگیری از بارداری خوراکی دارای ترکیبی از نورجستیمات و اتینیل استرادیول (اُرتو تریسایکلین، پرویفم، غیره) می‌باشد که موجب بهبود آکنه در زنان می‌شود.

با این حال، دارو‌های خوراکی پیشگیری از بارداری دارای عوارض جانبی دیگری –مانند سردرد، حساسیت پستان، حالت تهوع و افسردگی می‌باشد که ممکن است بخواهید در مورد آن‌ها نیز به پزشک مراجعه نمایید. جدی‌ترین مشکل آن افزایش نسبی خطر بیماری قلبی، فشارخون و لخته‌های خونی است. لیزر و نور درمانی: در این نوع از درمان، لیزر و نور بدون آسیب رساندن به سطح پوست به لایه‌های زیرین پوست می‌رسد.

لیزر به غذه‌های چربی آسیب رسانده و موجب می‌شود چربی کمتری تولید کنند. نور درمانی باکتری‌های عامل آکنه التهابی را مورد هدف قرار می‌دهد. این درمان‌ها بافت پوست را بهبود بخشیده و زخم‌ها را کاهش می‌دهد. برای درک استفاده موثر از نور و لیزر در درمان آکنه به تحقیقات بیشتری نیاز داریم و کارشناسان این رویکرد‌ها را به عنوان تنها روش درمان آکنه در افرادی توصیه می‌کنند که دارو‌های تایید شده را تحمل نمی‌کنند.

این درمان‌ها ناخوشایند بوده و موجب مشکلات موقتی پوست مانند آفتاب سوختگی شدید می‌شود. روش‌های آرایشی: پوست اندازی شیمیایی و لایه برداری در کنترل آکنه موثر است. این روش‌های آرایشی –که قبلا برای کم رنگ کردن خطوط ظریف، آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید و زخم‌های جزیی صورت مورد استفاده قرار می‌گرفت در صورت استفاده همراه با سایر روش‌های درمانی آکنه از همه موثرتر می‌باشد. این روش‌ها موجب قرمز، پوسته شدن و تاول زدن شدید و تغییر رنگ طولانی مدت پوست می‌شود.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : جوش صورت ، بیماری پوستی ، زخم های آکنه
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت