دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایننقش ناصرالدین شاه میان نقوش باستانی هوشنگ شاهی

پست های بیشتر از دسته فرهنگی و هنری

تصویر ناصرالدین شاه قاجار روی یک فرش با طرح هوشنگ شاهی بافته شده تا شاید اقتدار حکومتش را با هوشنگ پیوند بزند
گزارش تخلف دوست داشتم ( 7 ) بنچاق !
نویسنده : farid61 شماره پست : 32182 تاریخ انتشار : 1398/07/24
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : famzed , emadbiggie , reza10311 , sobhan0011 , hoomanz , alborz46 , ns6200 ,
ناصرالدین شاه وسط فرش هوشنگ شاهی نشست

در بین قالیچه‌های تصویری، قالیچه‌های هوشنگ شاهی مقام خاصی دارند. داستان هوشنگ شاه از اولین داستان‌های شاهنامه فردوسی است و از همین طریق هم در بین مردم رواج پیدا کرده و به روی قالی آمده است. بنا به روایت این داستان، هوشنگ شاه موسس اولین سلسله پادشاهی در ایران است.

در اوستا نام او هئوشنگه و لقبش پراداتا (پیشداد) است که به معنی قانونگذار است. در شاهنامه نیز، هوشنگ از پادشاهان پیشدادی است که پس از مرگ کیومرث، چهل سال حکومت کرد و انتقام پدر خویش (سیامک) را از دیوان گرفت. کاشف آتش، هوشنگ بود و جشن سده را او بنیاد کرد. داستان هوشنگ شاه با اصل و نسب ایرانیان و مهاجرت آنها نیز بستگی دارد، چرا که مهاجرت آریایی‌ها، در زمان این شاه صورت گرفته و لذا داستان هوشنگ در بسیاری از شاهنامه‌های مصور و هنر ایران و از جمله فرش ایران به وفور یافت می‌شود.


تصویر ناصرالدین شاه در میان نقوش باستانی هوشنگ شاهی روی فرش

از طرفی تأکید هنر قاجار بر موضوعات مرسوم در هنر ایران باستان به منظور برابر نهادن اقتدار سیاسی شاهان قاجار با اقتدار سیاسی شاهان باستانی ایران و مشروعیت بخشیدن به قدرت حاکم بوده است. شاهان قاجار با کشیدن این تصاویر می‌خواستند اعتبار سیاسی و فرهنگی خود را به جهان باستانی ایران گره زده و به تقویت مشروعیت حکومتی خود بپردازند تا بدین وسیله حکومت خود را همپایه و در ردیف حکومت‌های مقتدر تاریخ ایران قرار دهند. از این رو به گفته‌ای در اینجا شاهد نقش ناصرالدین شاه در میان نقوش باستانی هوشنگ شاهی هستیم.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : ناصرالدین شاه ، نقش ناصرالدین شاه در میان فرش ، هوشنگ شاهی ، ناصرالدین شاه وسط فرش هوشنگ شاهی
 بنا به مطالب این مقاله، هنر دوره قاجار یک هنر سلاطینی و برای پیشبرد مقاصد سیاسی و حکومتی از آن استفاده می ده است.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت