دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینشوک چیست؟

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

واژه شوک توسط جامعه پزشکی و عامه‌ی مردم با معانی متفاوتی استفاده می‌شود. مفهوم آن در باور عامه یک واکنش عاطفی شدید به موقعیتی استرس آور یا خبری بد است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 9 ) بنچاق !
نویسنده : fzqueen شماره پست : 32090 تاریخ انتشار : 1398/07/24
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : yaser , vashty , emadbiggie , mahvash , hoomanz , ns6200 , mehrdad121992 , reza2233 , Mohammadreza0723 ,
واژه شوک توسط جامعه پزشکی و عامه‌ی مردم با معانی متفاوتی استفاده می‌شود. مفهوم آن در باور عامه یک واکنش عاطفی شدید به موقعیتی استرس آور یا خبری بد است. تعریف پزشکی شوک اما بسیار متفاوت است. از نظر پزشکی، شوک به عنوان شرایطی توصیف می‌شود که در آن بافت‌های بدن اکسیژن و مواد مغذی کافی برای حفظ عملکرد سلول‌ها دریافت نمی‌کنند. این نهایتا به مرگ سلولی، نقص عملکرد اندام‌ها و سرانجام، در صورت عدم درمان، اختلال عملکرد کل بدن و مرگ منتهی می‌شود.


انواع شوکها

انواع شوک را بر اساس علت آن تقسیم بندی می کنند که عبارتند از :

  1- شوکهای قلبی مثل موارد سکته قلبی

  2- شوکهای ناشی از کاهش خون مثل موارد خونریزی شدید یا سوختگی شدید

  3- شوکهای عصبی مثل قطع نخاع

  4- شوکهای روانی مثل شنیدن خبرهای بد

  5- شوکهای حساسیتی , مثل تزریق داروئیکه فرد به آن حساسیت دارد

  6- شوکهای عفونی و غیره


علائم

شوک و علائم آن به تدریج به تدریج پیشرفت میکنند. علائم آن را به سه مرحله تقسیم میکنند که عبارتند از :

  مرحله اول : افزایش تعداد نبض و تنفس , اضطراب و ترس .

  مرحله دوم : رنگ پریدگی , نبض سریع و ضعیف , تنفس مشکل , ضعف و تشنگی و گاهی تهوع .

  مرحله سوم : کاهش سطح هوشیاری , کاهش فشار خون , نبض و تنفس ضعیف .

  مصدوم اغلب قدرت سر پا ایستادن نداشته و روی زمین می افتد. مردمکهای چشمهایش گشاد شده و چشمهایش حالت خماری دارد.


کمکهای اولیه :

بهترین درمان شوک پیشگیری از آن است. بنا براین اگر برای کسی حادثه ای اتفاق افتاده (مثلاً تصادف کرده) که احتمال می دهید دچار شوک شود ولی هنمز علائم شوک را نشان نمی دهد، با این اقدامات عبارتند از :

  1- کنترل راههای هوایی مصدوم و جلوگیری و آسپیره کردن مواد استفراغی .

  2- دادن اکسیژن

  3- کنترل خون ریزی

  4- آتل بندی محل شکستگی

  5- مریض را به پشت دراز کرده و پاهایش را حدود 20-30سانتی متر بلند کنید.نکته مهم اینکه اگر با این کار تنفس مصدوم مشکل شد فوراً پاهایش را پایین آورده و یا اگر احتمال شکستگی پا یا ستون فقرات می رود پا ها را بلند نکنید.

  6- جلو گیر ی از دفع حرارت بدن مصدوم به به وسیله پیچیدن وی درون پتو یا کحاف یا چیز مشابه آن ، توجه داشته باشید که با حرارت خارجی (بخاری ) مصدوم را گرم کنید.

  7- در صورتیکه کصدوم بیهوش یا استفراغ ندارد به او مایعات بدهید.

  8- کنترل علائم حیاتی را هر5 دقیقه یکبار به عمل آورید.


وضعیت اغماء - بهبودی

مصدوم که زخمهای وسیع در پائین صورت یا فک دارد، یا آنها که بیهوش هستند به پهلو خوابیده و سر وی را به پائین خم کنید تا مایعات استفراغ شده و خونیکه از صورت خارج می شوند باعث انسداد مجازی تنفس و خفگی نشود . در اینگونه مصدومین باید توجه این وضعیت را وضعیت بهبودی می گویند .


غش چیست؟

هنگامی که جریان خون مغز کم شود ، بدلیل اینکه مغز کنترل خود را روی اعضاء بدن از دست میدهد فرد قدرت و هوشیاری خود را از دست داده وسقوط می کند . به این حالت غش می گویند.


 علائم :

  1- رنگ پریدگی و سردی پوست و عرق زیاد

  2- سرگیجه

  3- گزگز دست و پا

  4- اختلال بینایی

  5- تغیرات علائم حیاتی بصورت کاهش درجه حرارت بدن و فشار خون و تعداد تنفس و نبض البته تعداد نبض کاهش یافته و بعد از مدتی کوتاه افزایش می یابد .

  6- سقوط و عدم هوشیاری


  کمک های اولیه :

  1) اغلب وقتی که فرد می افتد یا شما وی را دراز می کنید حالش بهبود می یابد و اقدام دیگری لازم نیست . اگر مصدوم به حالت نشسته باشد بهتر است سر او را خم کرده و وسط دو زانویش بگذارید . ولی در مجموع وضعیت درازکش بهتر از نشسته است .

  2) سر فرد را به عقب خم کنید تا زبان از مسیرهای هوایی خارج شود و همچنین سر را به یک طرف خم کنید تا مواد استفراغی آسپیره نشود (وارد راه هوایی او نشود).

  3) لباسهای مصدوم را شل کنید .

  4) تا وقتی مریض به هوش نیامده چیزی را به او نخورانید .

  5) روی سر و صورت مصدوم آب سرد بپاشید یا نیشگون بگیرید .

  6) اگر بدن مصدوم سرد است او را در پتو بپیچید .

  توجه : با وجود اینکه مسئله غش مسئله ساده ای است ولی میتواند نشانه بیماری مهم قلبی و یا غیره باشد. بنابراین توصیه می شود که فرد دچار غش به پزشک مراجعه نماید.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : انواع شوک ، کمک های اولیه شوک ها ، علائم شوک
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت