دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایناقدامات لازم در زمان سرمازدگی

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

توانایی بدن در مقابله با سرما بسیار کمتر از توان آن برای مقابله با گرما است و در واقع روش اصلی برای گرم نگه داشتن بدن استفاده از لباس و پوشش مناسب است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 9 ) بنچاق !
نویسنده : fzqueen شماره پست : 32089 تاریخ انتشار : 1398/07/24
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : yaser , vashty , emadbiggie , marlboro477 , hoomanz , ns6200 , saleh , mehrdad121992 , Mohammadreza0723 ,
آسیب های ناشی از سرما

توانایی بدن در مقابله با سرما بسیار کمتر از توان آن برای مقابله با گرما است و در واقع روش اصلی برای گرم نگه داشتن بدن استفاده از لباس و پوشش مناسب است. علاوه بر این عواملی است مثل خستگی , تغذیه نامناسب , سابقه بیماری (مرض قند، بیماری قلبی - عروقی یا تنفسی و ...)  مصرف داروهای خاص (مثل داروهای فشارخون، و از همه مهمتر مصرف الکل )، نامناسب بودن لباس و پوشش فرد و عوامل مختلف دیگری نیز باعث مستعد شدن فرد به کاهش درجه ی حرارت بدن و آسیب های ناشی از آن خواهد بود.

عدم تحرک برای مدت طولانی (مثل سربازان داخل سنگر ) به علاوه ی سرد بودن هوا، رطوبت بالا، وزیدن باد و خیس بودن لباس ها نیز باعث مستعد شدن فرد و بروز سریع تر و شدیدتر آسیب های ناشی از سرما خواهد شد .


نکات مهم در موارد آسیب های ناشی از سرما:

پیشگیری بر درمان مقدم است و با رعایت اصول مقابله با سرما حتی در بدترین شرایط آب وهوای نیز می توان از بروز آنها جلوگیری کرد. رطوبت هوا به همراه وزش باد باعث از دست رفتن درجه ی حرارت بدن می گردد. به ویژه هرچه سرعت باد بیشتر باشد، کاهش درجه حرارت بدن سریع تر خواهد بود. وزش باد تند در یک آب و هوای سرد و مرطوب به سرعت باعث کاهش درجه حرارت بدن فرد خواهد شد.


علایم مهم افت دمای بدن (هیپوترمی) عبارتند از:

لرز (که کوشش بدن برای تولید حرارت از طریق فعالیت عضلات می باشد)، تلو تلو خوردن، آهسته و نامفهوم صحبت کردن، ناله کردن، تکلم نامفهوم، کاهش غیر طبیعی سرعت تنفس، پوست سرد و رنگ پریده و خستگی و بیحالی که در نهایت در موارد شدید می تواند منجر به نارسائی قلبی و تنفسی و سپس مرگ شود.


اقدامات لازم برای مقابله با سرمازدگی:

خارج کردن فرد از محیط سرد: ممانعت از افت بیشتر درجه حرارت حیاتی است. اگر شما قادر به خارج کردن فرد از محیط سرما نیستید به هر طریق ممکن فرد را از معرض سرما و باد محافظت کنید. در صورتیکه لباس های فرد خیس شده است، آنها را درآورده و یا لباس خشک جایگزین کنید. سر فرد را بپوشانید. سعی کنید بیمار را زیاد حرکت ندهید. اگر لازم است لباسها را پاره کنید. فرد را روی پتو یا سطح گرم دیگری بخوابانید.

مراقب تنفس فرد باشید. بیمار مبتلا به هیپوترمی شدید ممکن است بیهوش بوده و علامت واضحی از ضربان قلب و یا تنفس نداشته باشد. در صورتیکه تنفس بیمار متوقف شده یا بسیار کم و سطحی است می توانید احیاء قلبی تنفسی را شروع کنید. اگر بیمار هوشیار است و قادر به بلع می باشد به او یک نوشابه گرم بدهید.


چه اقدامات درمانی را نباید انجام داد؟

از حرارت مستقیم استفاده نکنید:

از آب گرم یا لامپ حرارتی یا کیسه آب گرم برای گرم کردن بیمار استفاده نکنید. بلکه کمپرس گرم روی گردن، دیواره قفسه سینه و کشاله ران بگذارید. برای گرم کردن بازوها و پاها تلاش نکنید. گرمای اعمال شده به پاها و دستها باعث حرکت یافتن خون سرد به سمت قلب، ریه ها و مغز و در نتیجه کاهش درجه حرارت مرکزی بدن می شود. این مساله می تواند خطر مرگ داشته باشد.


بیمار را ماساژ ندهید:

با مبتلایان به هیپوترمی به آرامی رفتار کنید چون آنها در معرض خطر ایست قلبی هستند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : سرمازدگی ، هیپوترمیا ، کمک های اولیه سرمازدگی
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت