دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

ورود به حساب
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایننگهداری از گل برگ نعنایی و شرایط محیطی مناسب آن

پست های بیشتر از دسته روزانه و اجتماعی

نگهداری از گل برگ نعنایی در محیط آپارتمان و در پشت پنجره‌ای با دریافت نور غیر مستقیم خورشید به راحتی امکانپذیر است. گل برگ نعنایی برای آویز هم مناسب است و به راحتی از طریق قلمه تکثیر می‌شود.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 11 ) بنچاق !
نویسنده : lovely شماره پست : 32083 تاریخ انتشار : 1398/08/02
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : Loveislife , shakiba21 , khodaismylove , unlimitelove , iamlove , yaser , Myangel , Mylovelyangel , Bostodl , vashty ,
گل برگ نعنایی (Plectranthus australis) که با نام پیچک سوئدی نیز شناخته می‌شود، گیاهی علفی و رونده است که به راحتی در محیط آپارتمان رشد می‌کند و بسیار کم توقع و بدون دردسر است. در ادامه نحوه نگهداری از گل برگ نعنایی و شرایط محیطی مناسب برای پرورش این گل زیبا را آموزش می‌دهیم.


معرفی گیاه برگ نعنایی

گل برگ نعنایی بومی استرالیاست و گیاهی علفی، رونده با رشد سریع است که می‌توان از آن به عنوان گیاهان آویزی نیز استفاده کرد.برگ‌های این گل گرد و کنگره‌دار به رنگ سبز روشن هستند و در برخی واریته‌ها برگ‌های گیاه ابلق با لکه‌های سربی است.

ساقه گل برگ نعنایی حالت چهار گوش و شکننده دارد و گل‌های گیاه ریز، سفید و ارغوانی و مهمیزدار است که به صورت خوشه در انتهای ساقه در پائیز ظاهر می‌شوند. برگ‌های گیاه معطر هستند و افراد مبتدی آن را با کاکتوس عطری یا گل حسن یوسف اشتباه می‌گیرند. نگهداری از گل برگ نعنایی در تراریوم نیز امکانپذیر است.


شرایط نگهداری از گل برگ نعنایی

خاک

برای پرورش و نگهداری از گل برگ نعنایی در گلدان می‌توانید از انواع خاک گلدانی موجود در بازار استفاده کنید. همچنین ترکیبی از خاک معمولی باغچه، ماسه، به همراه مقداری کود پوسیده دامی یا خاکبرگ مناسب است. توجه داشته باشید خاک سنگین نبوده و از زهکش کافی برخوردار باشد.


آبیاری

نیاز آبی گل برگ نعنایی متوسط است و بهترین زمان آبیاری گیاه، هنگامی است که با لمس سطح خاک رویی گلدان فقط احساس مرطوب بودن و نه خیس بودن کنید. در تابستان هفته‌ای دو بار آبیاری و در زمستان هفته‌ای یکبار آبیاری کافی است. آبیاری بیش از اندازه گیاه باعث افزایش بیماری‌های قارچی و پوسیدگی ریشه خواهد شد و کمبود آب نیز عوارضی مانند خشک شدن و چروکیده شدن برگ‌ها را به همراه خواهد داشت.


نور

برای نگهداری از گل برگ نعنایی در منزل می‌توانید آن را در محلی مانند پشت پنجره با دریافت نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. همچنین در صورت وجود سایه در بالکن می‌توانید گیاه را در بیرون از منزل نیز قرار دهید. دقت کنید تابش مستقیم نور خورشید باعث سوختگی برگ‌ها و از بین رفتن آن‌ها خواهد شد.


دما

گل برگ نعنایی به سرمای هوا حساس است و در دما‌های کمتر از 12 درجه سانتیگراد آسیب می‌بیند. بهترین دما برای نگهداری از گل برگ نعنایی دمای 24 تا 25 درجه است.

نکته: از قرار دادن گلدان گل برگ نعنایی در نزدیکی منبع گرمایی یا جریان هوای سرد خودداری کنید.


غبار پاشی

تامین رطوبت مورد نیاز گیاه به رشد بهتر و شاداب ماندن آن کمک می‌کند. برای غبارپاشی از آب ولرم بدون املاح استفاده کنید. بهترین نحوه تامین رطوبت مورد نیاز گیاه استفاده از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب است؛ به طوری که کف گلدان با آب تماس مستقیم نداشته باشد.


کوددهی

در صورت استفاده از خاک حاصلخیز، نیاز چندانی به کوددهی ندارد. با این وجود برای کمک به رشد بهتر و بیشتر گیاه می‌توانید ماهی یکبار از کود کامل رقیق شده همراه با آب ابیاری استفاده کنید.


هرس

هرس به موقع و حذف برگ‌های بیمار و پوسیده به پرپشت‌تر شدن برگ‌ها و سالم و شاداب ماندن گیاه‌تان کمک شایانی می‌کند. همچنین حذف جوانه‌های انتهایی به منظور حفظ فرم و شکل بوته الزامی است.


آفات و بیماری

سفیدک آردی یکی از مشکلات شایع نگهداری از گل برگ نعنایی در منزل است که علت اصلی آن هوای سرد و مرطوب است. برای پیشگیری از آن، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید و آبیاری و غبارپاشی را تا رفع علائم، کمتر یا متوقف کنید. همچنین در صورت مشاهده تارعنکبوت و کنه قرمز روی برگ‌ها می‌توانید از سم کنه‌کش مطابق دستورالعمل استفاده کنید.


نحوه تکثیر گل برگ نعنایی

برای تکثیر گل برگ نعنایی بهترین راه قلمه زدن گیاه در فصل بهار است. مراحل قلمه زدن این گل به شرح زیر است:
ساقه‌های قوی، سالم و بدون آفت گیاه را برای قلمه زدن انتخاب کنید و با کمک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی قلمه‌ای به طول 8 تا 10 سانتیمتر را جدا کنید.به جز دو تا سه برگ انتهایی قلمه بقیه برگ‌ها را جدا کنید تا بیشتر انرژی گیاه صرف ریشه‌زایی شود.

قلمه‌ها را در خاک سبک مانند ماسه یا خاک مخصوص قلمه بکارید و گلدان را در محلی با دمای 13 تا 18 درجه سانتیگراد و دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید.برای ایجاد شرایط گلخانه‌ای می‌توانید روی گلدان را با پلاستیک فریزری شفاف بپوشانید و برای ایجاد تهویه چند سوراخ درسطح نایلون بزنید.تا زمان ریشه‌دار شدن همواره سطح بستر کاشت را مرطوب و نه خیس و غرقاب حفظ کنید.بعد از گذشت یک تا دو هفته گیاه ریشه‌دار خواهد شد.


سخن پایانی

نگهداری از گل برگ نعنایی در منزل به آسانی باعث افزایش زیبایی و طراوت منزل شما شده و شادابی و طروات را مهمان خانه شما می‌کند. از آنجایی که قلمه زدن گل برگ نعنایی، کاشت و نگهداری از آن در منزل بسیار ساده است، پیشنهاد می‌کنیم که آن را به لیست خرید خود اضافه کنید

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : نگهداری از گل برگ نعنایی و شرایط محیطی مناسب آن ، پیچک سوئدی ، عکس گل برگ نعنایی
 هرس کی بشه خوبه؟بستگی به فصل نداره؟
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید