دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینموزه خانه جلال و سیمین در تهران

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

در سرتاسر جهان رسم بر این است که اقامتگاه های مفاخر خود را تبدیل به موزه و یا موسسه ای خاص می نمایند. در ایران هم اینگونه است و مکان های مختلفی وجود دارند که قبلا خانه ی خانواده و یا افراد خاصی بوده اند و امروزه تبدیل به موزه شده اند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 7 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 31879 تاریخ انتشار : 1398/07/09
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : yaser , samane7 , ns6200 , marlboro477 , vashty , mz71 , unforgiven7276 ,
سیمین دانشور و همسرش جلال آل احمد، دو نویسنده و مترجم ایرانی هستند که آثار زیادی از آن ها به جای مانده است و راهی جدید را در تاریخ نگارش ادبیات فارسی به وجود آورده اند. جدای از این ها، زندگی خصوصی این زوج دارای جذابیت هایی است که کمتر کسی از دوستداران ادبیات از آن خبر ندارد! در بن بستی در خیابان دزاشیب و در شمال تهران خانه ای با صفا و زیبا قرار گرفته است که قبل ترها ساکنینش از بزرگان ادبیات معاصر ایران بوده اند و بعد از گذشت سالیان سال هنوز هم آثارشان به چاپ می رسد.

موزه خانه جلال و سیمین (Simin & Jalal Museum House) در واقع خانه ی شخصی این زوج بوده که به دست جلال آل احمد و هنگامی که همسرش سیمین در حال تحصیل در رشته ی زیباشناسی دانشگاه استنفورد بوده، ساخته شده است. خودِ ساخت این خانه داستانی شنیدنی دارد که خود یکی از عوامل جذابیت این موزه شده است. در سال 1330، جلال آل احمد تصمیم می گیرد تا خانه ای مسکونی در زمینی که مدت ها قبل دراراضی شمیرانات خریداری کرده بود را بسازد و به همراه همسرش، در آن ساکن شوند.

برای ساخت این منزل، جلال آل احمد با بودجه ی کلی 5 هزار تومان که 3 هزار تومان آن را هم قرض گرفته بود، کارش را شروع کرد. درباره ی ساخت این خانه جالب است بدانید که خودِ جلال، مستقیما در کار ساخت خانه مشارکت داشته است. او در نامه هایی که برای همسرش می فرستاده، از درد دست هایش در هنگام سنگ تراشیدن و آسیب هایی که به جسمش وارد شده بود، تعریف کرده بود.

چیزی که در هر آجر این خانه مشخص است و نمود ویژه ای دارد این است که با عشق بنا شده و پاکی و صداقت این حس حتی الان هم در آن موج می زند. راستی در نزدیکی شما، باغ موزه هنر ایرانی قرار دارد که پیشنهاد می کنیم به این موزه هم سر بزنید. می دانید که یکی از جذابیت های این موزه چیست؟ تزئینات این خانه هنوز هم مثل زمانی است که صاحبین اصلیش در آن زندگی می کرده اند.

در واقع، زمانی که شهرداری تهران این خانه را به قصد تبدیل کردن آن به موزه در سال 1393 خریداری کرد، از اول هم بنا را بر این گذاشته بود که در تزئینات و موقعیت اشیا در منزل تغییری به وجود نیاورد و آن را همانطور که از اول بوده در معرض دیدگان مردم بگذارد. البته به جز ارزش های معنوی این مجموعه، الگوهای معماری آن هم بسیار ارزشمند هستند. امروز که یک سال و اندی از افتتاح این خانه موزه می گذرد، دیگر تبدیل به مکانی شده است شاعران، نویسندگان و هنرمندان بسیاری به آن رفت و آمد می کنند.

زمانی که وارد موزه خانه جلال و سیمین شوید، خواهید دید که بعد از گذر از حیاط منزل؛ مجسمه ای مومی از سیمین دانشور در آستانه ی ورودی منزل و رو به حیاط و حوض زیبای آن قرار داده شده است که گویی بر روی یک صندلی چوبی قدیمی نشسته است و در انتظار است. سیمین دانشور در یکی از آثارش به نام جزیره ی سرگردانی که آن را بعد از درگذشت همسرش به رشته ی تحریر درآورده نوشته است که: احمد نمرده و هنوز زنده است!

این مجسمه و حالت انتظاری که در چشمانش است همین حس را به کسانی که از آن بازدید می کنند، القا می نماید. از طرفی دیگر هم در داخل منزل، در نیم طبقه ای که توسط خود جلال آل احمد درست شده، مجسمه ی مومی او نیز قرار داده شده است. گویی که او هم در حال فکر کردن برای نوشتن و خلق اثری جدید بوده است. البته در واقعیت هم این مکان جایی بوده که جلال آل احمد به آن پناه می برده و آثارش را خلق می کرده است. خانه ی جلال و سیمین در سال 1383 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در این موزه، تمامی آثاری که توسط این دو نویسنده ی به نام کشور چه نوشته شده و چه ترجمه شده است، گرد هم آورده شده اند و در یک جا نگهداری می شوند. مهم ترین آثاری که در این موزه نگهداری می شوند عبارتند از: سووشون از سیمین دانشور، مائده های زمینی اثر آندره ژید که توسط جلال آل احمد ترجمه شده، جزیره ی سرگردانی از سیمین دانشور، غرب زدگی از جلال آل احمد، کتاب ساربان سرگردان از سیمین دانشور و بسیاری از دیگر آثار این زوج هنری است.

البته در این موزه آثار دیگری هم به نمایش گذاشته شده که متعلق به این 2 نفر است و بیشترشان هم توسط ویکتوریا دانشور، خواهر سیمین در روز افتتاح موزه یعنی 8 اردیبهشت 1397 به این مجموعه اهدا شده است. جلال آل احمد در سال 1311 در تهران متولد شد. از زمانی که تحصیلات او شروع شد تا زمانی که تصمیم نهاییش را گرفت، اتفاقات مختلفی افتاد که در بیشترشان هم مورد خشم و غضب پدر خود قرار می گرفت.

سرانجام او در سال 1322 وارد دانشسرای عالی شد و چند سال بعد هم با سیمین دانشور آشنا شد و ازدواج کرد. جلال آل احمد در سال 1348 در گیلان چشم از دینا فرو بست و در همان جا به خاک سپرده شد. سیمین دانشور هم در سال 1300 در شیراز در خانواده ای که مادر نقاش و فرهنگی بود و پدر پزشک، متولد شد.

او در سال 1331 به آمریکا برای ادامه ی تحصیل رفت و حتی در آن جا 2 داستان کوتاه به زبان انگلیسی نوشت و منتشر کرد. سیمین دانشور هم در سال 1390 چشم از جهان فرو بست. برای بازدید از موزه خانه جلال و سیمین بهترین راه این است که با استفاده از خط شماره ی 7 سامانه ی تندروی اتوبوسرانی تهران و یا مترو به تجریش بروید و از آن جا با یک تاکسی خودتان را به دزاشیب برسانید.

در ضمن یادتان باشد ورود به این موزه برای ایرانی ها 3 هزار تومان و برای اتباع خارجی 10 هزار تومان است و برای دانشجویان و دانش آموزان هم معمولا این هزین ها نیم بها حساب می شوند. در ضمن، هر روز به جز شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 17 بعد از ظهر برای دیدن آن می توانید مراجعه کنید.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : موزه خانه جلال و سیمین ، جلال آل احمد ، سیمین دانشور
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت