دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینفوکر 100، از پراستفاده ترین هواپیماهای مسافربری

پست های بیشتر از دسته تکنولوژی و فناوری

هواپیما فوکر 100 (Fokker 100) یک هواپیمای هلندی است که برای مقاصد مسافربری ساخته شده است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 7 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 31863 تاریخ انتشار : 1398/07/06
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : agastafa , vashty , mahvash , mz71 , Mohammadreza0723 , yasinf , marlboro477 ,
با این که 22 سال است که این هواپیما دیگر ساخته نمی شود اما ایران با داشتن تعداد زیادی از این هواپیما به صورت فعال در ناوگان هوایی خود، یکی از بزرگ ترین و فعال ترین اوپراتورهای این هواپیما در جهان است. امروز ما می خواهیم تا برایتان درباره ی پیشینه ی این هواپیما، مشخصات فنی، امکانات و همچنین هواپیما فوکر 100 در ایران برایتان بگوییم. بسیاری از شرکت های هواپیمایی ایران، این هواپیما را در آشیانه ی پروازی خود دارند و از این رو احتمالش زیاد است که شما به عنوان یک مسافر در مقاصد داخلی و خارجی سوار این هواپیما شده باشید.

فوکر یک شرکت هواپیماسازی هلندی است که یکی از معروف ترین محصولات خود به نام فوکر 100 را با این که اولین پرواز آن در 30 نوامبر 1986 بود اما این شرکت هواپیمای جدید خود را در سال 1988 به بازار جهانی عرضه نمود. شرکت فوکر برای ساخت این مدل جدید از یکی از مدل های قدیمی خود به نام هواپیما فوکر F28 که در سال 1969 میلادی وارد بازار شده بود، الهام گرفت. شرکت فوکر، مدل جدید تولیدی خود را در واقع ارتقا و بهبود یافته ی مدل قدیمی تر خود قرار داد.

بازار هدف فوکر 100 در ابتدا برای مسافربری بود و بنابر مستندات در این زمینه هم توانست در ابتدا بسیار خوب عمل کند اما این موفقیت برای هواپیما فوکر 100 زیاد هم طولانی نبود. زمانی بازار هواپیماهای کوچک مسافربری از انحصار فوکر 100 بیرون آمد که شرکت هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ مدل های جدید خود را وارد بازار کردند. ایرباس A319 و ایرباس A318 به همراه هواپیمای بوئینگ 737، مدل های جدید این دو غول هواپیماسازی بودند که هر 3 هم برای مسافربری ساخته و طراحی شده بودند.

با ورود این هواپیماها و شروع رقابت این ها با هم، فوکر مدت زمان زیادی را نتوانست در بازار باشد و زودتر از زمان معمولی که برای آن پیش بینی شده بود یعنی در سال 1997، تولید آن دیگر قطع شد. در طول مدتی که فوکر این هواپیما را تولید کرد، در کل 283 فروند را ثبت سفارش کرد و وارد بازار کرد. هواپیما فوکر 100 مورد تایید بیش از 70 کشور در دنیا است. بیشترین استقبال از این هواپیما در بین کشورهای کانادا و مخصوصا استرالیا و ایران بوده است.

این هواپیما دارای 2 موتور توربوفن است که در دو طرف انتهای بدنه ی این هواپیما قرار گرفته اند. تعداد مسافری که این هواپیما می تواند جا به جا کند، در دو سطح مختلف بین 97 تا 122 نفر است. سرعت این هواپیما 845 کیلومتر بر ساعت است و سقف حداکثری پروازش تا 11 هزار متر است. طول این هواپیما 35٫5 متر و ارتفاع آن نیز 8/5 متر می باشد. فاصله ی هر نوک این هواپیما تا هم، 28٫1 متر است. محدوده ی پروازی هواپیما فوکر 100 نیز 1550 کیلومتر می باشد.

نام هواپیمای فوکر 100 از لحاظ امنیت و تعمیرات در بین هواپیماهای با صرفه قرار می گیرد زیرا از لحاظ ساختار و استفاده از قطعات این هواپیما به گونه ای است که اولا زمان تعمیر و بازسازی قطعات این هواپیما با ارتقا از 6 سال به 8 سال افزایش یافته است. این خصوصیت برای شرکت های هواپیمایی بسیار مهم است زیرا با توجه به این خصیصه، هزینه های نگهداری و تعمیرات آن بسیار کاهش پیدا می کند. هواپیما فوکر 100 از لحاظ تعمیرات و تولید قطعات یدکی برنامه ی بسیار خوب و جامعی داشته است.

این هواپیما از لحاظ دارا بودن دستورالعمل های ایمنی، نظارت و آموزش درست و صحیح نگهداری و تعمیر تخصصی این هواپیما؛ برنامه های مدون و اساسی داشت که پس از گذراندن آن ها؛ گواهینامه های خاص برای افراد و یا شرکت های هواپیمایی صادر می کرده است. فوکر به خاطر اعمال همین برنامه ها، توانست تا گواهینامه های CAA، FFA و EASA را از سازمان های بین المللی دریافت نماید. هواپیماهای فوکر 50 و فوکر 100 مدل هایی هستند که در ایران موجود هستند.

اگر بخواهیم درباره ی هواپیما فوکر 100 بگوییم، از میان این تعداد هواپیمای تولید شده ی فوکر 100، ایران در کنار استرالیا یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد این هواپیما را در ناوگان هوایی خود دارد. شرکت های هواپیمایی که از این هواپیما در ناوگان هوایی خود استفاده می کنند عبارتند از؛ کیش ایر، ، آسمان، قشم ایر و نفت ایر هستند. در بین این شرکت های ایرانی؛ شرکت آسمان با با داشتن 20 فروند و شرکت ایران ایر با 16 فروند، بیشترین تعداد این هواپیما را در اختیار دارد.

متاسفانه به خاطر تحریم ها، اکثر این هواپیماها پرواز نمی کنند و تنها برخی از آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. شرکت فوکر در سال 1912 میلادی توسط آنتونی فوکر بنا شد و در سال 1996 هم برشکست شد. سیاست این شرکت اینگونه بود که بر روی ساخت هواپیماهایی در ابعاد کوچک تا متوسط تمرکز داشته باشد.

این شرکت با این که هلندی است اما ابتدا در آلمان تاسیس شد و بعد از پایان جنگ جهانی اول به هلند انتقال داده شد و از آن زمان به بعد دفتر مرکزی این شرکت در آمستردام قرار قرار گرفت. بیشترین تعداد تولیدات شرکت فوکر در حول محور هواپیماهیا تجاری و مسافربری و البته هواگردهای نظامی می چرخد. معروف ترین تولیدات این شرکت هواپیماسازی عبارتند از: فوکر 28، فوکر 100، فوکر F27 فرندشیپ، فوکر 70 و فوکر 50 است.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : هواپیمای فوکر 100 ، هواپیماهای مسافربری ، شرکت هواپیماسازی هلند
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت