دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینگونه ای از کرگدن بنام کرگدن سفید شمالی منقرض شد!

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

در مجموعه حیات وحش آفریقا یکی از گونه های کرگدن به نام کرگدن سفید زندگی می کند. زیرگونه کرگدن سفید شمالی با مرگ مسن ترین و پیرترین کرگدن دنیا که نام سودان را برای او انتخاب کرده بودند، از بین رفت و منقرض شد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 8 ) بنچاق !
نویسنده : fzqueen شماره پست : 31696 تاریخ انتشار : 1398/07/10
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : Faren , hoomanz , mahvash , vashty , shanderman , ns6200 , marlboro477 , famzed ,
کرگدن سفید شمالی

در مجموعه حیات وحش آفریقا یکی از گونه های کرگدن به نام کرگدن سفید زندگی می کند. زیرگونه کرگدن سفید شمالی با مرگ مسن ترین و پیرترین کرگدن دنیا که نام سودان را برای او انتخاب کرده بودند، از بین رفت و منقرض شد. دختر و نواده سودان این کرگدن 45 ساله که در سال 2018 مرد، هم چنان زنده هستند اما باید اذهان داشت که نسل این نوع کرگدن نابود شد.

شاید دانشمندان از راه لقاح مصنوعی بتوانند انقراض کامل این گونه را از بین ببرند اما این موضوع بیشتر شبیه به زنده کردن ماموت می ماند. در ادامه با کرگدن سفید شمالی انقراض یافته در سال 2018 و البته خصوصیات این نوع حیوان در حیات وحش آشنا می شوید.


آخرین کرگدن نر سفید شمالی: سودان

شاید بتوان گفت که تمام خبرگزاری ها در تاریخ در 19 مارس سال 2018 با اعلام خبر مرگ آخرین کرگدن نر سفید شمالی به سوگ نشستند و رسما انقراض زیرگونه کردگدن سفید شمالی را اعلام کردند. با مرگ آخرین کرگدن نر سفید شمالی، تنها دو کرگدن سفید شمالی که دختر و نوه دختری این حیوان هستند باقی می مانند. این کرگدن ها در کنیا ساکن بوده و در منطقه حفاظت شده (اول پژتا) نگهداری می شوند.

سودان ماه ها مریض بود و در نهایت با بدتر شدن بیماری اش در نهایت در تاریخ گفته شده و با تزریق دارو فوت کرد. در دنیای امروز تنها یک امید برای دوباره احیا کردن نسل این کرگدن باقی مانده است که به پیشرفت تکنولوژی بستگی دارد. شاید در آینده دانشمندان بتوانند با استفاده از روش لقاح مصنوعی (ای وی اف) دوباره نسل کرگدن سفید شمالی را زنده کنند.


دلایل انقراض این گونه کرگدن

در تیره کرگدن‌ها پنج گونه مختلف وجود دارد و این حیوانات پس از فیل ها، بزرگترین پستانداران بر روی خشکی شناخته می شوند. در میان این پنچ گونه، کرگدن سفید بزرگترین نوع کرگدن است و دو زیرگونه با ارزش دارد: کرگدن سفید جنوبی و کرگدن سفید شمالی.

از زیرگونه کرگدن جنوبی حدود 20 هزار زنجیر (زنجیر، واحد شمارش کرگدن است) باقی مانده است، بنابراین می توان بیان کرد که این زیرگونه از خطر انقراض جسته است. متاسفانه این خبر و اطلاعات را در مورد کرگدن سفید شمالی نمی توان داد. از زیر گونه کرگدن سفید شمالی هم اکنون تنها دو کرگدن ماده زنده مانده اند. آخرین بازمانده نر و مسن این گونه در سال گذشته بر اثر بیماری مرد. به نسبت محاسبه طول عمر کرگدن ها با انسان ها، می توان بیان کرد که “سودان” با عمر 45 سال همانند یک انسان 90 ساله بود. قبل از سودان و تا سال 2014 کرگدن نر سفید دیگری نیز زنده بود که متاسفانه به طور طبیعی مرد و سودان را تنها بازمانده نر این زیرگونه تا سال 2018 نمود.

شاید از خود بپرسید که چگونه وضعیت این نوع از کرگدن به اینجا رسید؟ در حقیقت شکار بی رویه و غیر قاونی این حیوان در دهه 1970 و 1980 میلادی به خاطر شاخ های عجیب این نوع کرگدن باعث آن شده است. در آن دوران تقاضای بسیاری برای این نوع شاخ، آن هم از طرف اطبای سنتی چین وجود داشت. گفته می شود که که برای تسکین درد بیماری ها از این شاخ استفاده می شود. یمنی ها نیز از این نوع استخوان شاخ کرگدن، برای ساخت دسته های خنجر تزئیتی و گران قیمت استفاده می کردند. در نتیجه امروزه تجرات غیرقانونی شاخ کرگدن به تجارتی پر سودتر از تجارت غیرقانونی مواد مخدر تبدیل شده است.

با این وجود شکار بی رویه به دلایل گفته شده در بالا تنها دلیلی و اصلی ترین انقراض این زیر گونه از کرگدن های سفید نبود. در اوایل سال های 2000 میلادی، درگیری های بسیاری در جمهوری دموکراتیک کنگو رخ داد که باعث نابودی آخرین کرگدن های سفید شمالی شد. با این شرایط و در نهایت، در سال 2008 صندوق جهانی حیات وحش اعلام نمود که نسل کرگدن سفید شمالی عملا در طبیعت منقرض شده است.


علت بیماری آخرین کرگدن نر سفید شمالی چه بود؟

بیماری تخریب کننده مفاصل ماهیچه‎ها، استخوان و زخم‌های پوستی گریبانگیر “سودان” شده بود و در نهایت این کرگدن سالخورده را از پای درآورد. مسئولان مرکز حفاظت شده “اول پژتا” کنیا (Ol Pejeta Conservancy)، گزارشی برای مشخص شدن علت مرگ آخرین کرگدن نر سفید شمالی به جهانیان ارائه دادند. بر طبق این گزارش کرگزدن سفید شمالی “سودان” در روز آخر زندگی اش دچار درد شدیدی شد. به گونه ای که دیگر قادر به ایستادن نبود و به شدت درد می کشید. به همین خاطر دامپزشکان تصمیم گرفتند که به درد او خاتمه دهند و دارو به او تزریق نمودند.

سودان قبل از اینکه به منطقه حفاظت شده اول پژتا فرستاده شود در باغ وحشی در جمهوری چک (Dvůr Králové Zoo) زندگی می کرد. بر طبق هماهنگی های انجام شده بین دو کشور، در سال 2009 چهار کرگدن سفید شمالی شامل دو کرگدن ماده و دو کرگدن نر به کنیا فرستاده شدند تا بیشتر مراقبت شود. سودان نام یکی از این چهار کرگدن بود. کنیا دارای حیات وحش و محیط طبیعی زندگی این نوع از کرگدن ها است. پس از مرگ سودان یکی از مسئولان باغ وحش جمهوری چک این جمله را بیان نمود: “مرگ این کرگدن نماد بی‌توجهی انسان‌ به طبیعت است و همه کسانی که این کرگدن را می‌شناختند از مرگ او اندوهگین شدند.”

یکی از اهداف این پروژه و این جابه جایی، جلوگیری از انقراض این زیرگونه کرگدن بود. متاسفانه چندین بارداری ناموفق از این حیوان انجام گرفت. در نهایت دانشمندان سودان را از انجام این وظیفه معاف کردند و قبل از مرگ او ژن های سودان را برداشتند. یکی از جالب ترین موضوعاتی که راجع به آخرین کرگدن سفید نر شمالی وجود دارد، ساخته شدن یک اکانت اینترنتی در سایت های همسریابی برای او بود! در واقع شاید به نظر مسخره و عجیب بیاید اما هدف از این کار، جمع آوری نه میلیون دلا پول برای انجام پروژه لقاح مصنوعی بود.


خطر انقراض کرگدن ها

کارشناسان بیان نموده اند که اگر شکار گونه های کرگدن همچنان ادامه یابد، نرخ مرگ و میر کرگدن ها از نرخ تولد آن ها بیشتر شده و در نتیجه خطر انقراض آن ها وجود دارد. گونه کرگدن سیاه غربی هفت سال پیش بر اثر شکار غیرقانونی کاملا منقرض شد. هم اکنون تنها 5 گونه از کرگدن ها باقی مانده که بر اساس اعلام گروه محافظتی “نجات کرگدن ها” در معرض انقراض قرار دارند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : خطر انقراض کرگردن ها ، کرگردن سفید شمالی ، بیماری کرگردن ها
 حیف صد حیف ک منقرض میشن
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت