دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینمسجد شاهزاده، شاهکاری از معماری عثمانی و بیزانس

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

شهر استانبول پر است از مساجد مختلف که برخی کاملا جنبه ی تاریخی دارند و اکنون تبدیل به موزه شده اند و برخی هم موزه اند و هم به معنای واقعی هنوز هم مسجد هستند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 4 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 31184 تاریخ انتشار : 1398/06/06
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : vashty , yaser , reza2233 , famzed ,
مسجد شاهزاده در استانبول یکی از مساجدی در این شهر است که هم بسیار معروف است و هم داستان جالبی در پس تمامی دیوارهای خود دارد. این مسجد که امروزه یکی از نمادهای معروف شهر استانبول است، یکی از نمونه های معماری بی نظیر در زمان عثمانیان و معمار معروف ترکی یعنی معمار سینان است. یکی از بزرگ ترین مسجدهایی که تا به الان در استانبول ساخته شده و متعلق به دوران حکومت امپراطوری عثمانی در این کشور بوده است، مسجد شاهزاده در استانبول است.

در مقدمه هم به این مورد اشاره کردیم که مسجد شاهزاده محمت داستان جالبی دارد! در واقع داستان از این قرار است که مسجد شاهزاده که به آن مسجد شازاده محمد یا محمت نیز می گویند به دستور سلطان سلیمان اول، حاکم وقت حکومت عثمانی به یاد فرزندش محمد ساخته شد. در واقع پدر شاهزاده زمانی دستور به ساخت این مسجد را داد که فرزندش در سن ٢٢ سالگی و در سال ١54٣ میلادی، در گذشت.

سلطان سلیمان اول نیز به معمار سینان که یکی از معروف ترین معماران وقت قلمرو عثمانی که بیشتر ساختمان های معروفی که امروزه در ترکیه و علی الخصوص استانبول می بینید از طراحی ها و ساخته های او هستند را به حضور احضار کرد و دستور ساخت این مسجد به یاد پسرش به او داد. البته این مسجد از اولین ساخته های او محسوب می گردد. زمانی که معمار سینان شروع به ساخت مسجد شاهزاده در استانبول نمود ساخت آن مدت زیادی طول نکشید.

در واقع این مسجد پس از 4 سال و در سال ١54٨ میلادی به اتمام رسید. درباره ی رابطه ی مسجد شاهزاده و معمار سینان باید این را بدانید که این مسجد، در واقع اولین مسجد مهمی بود که معمار سینان آن را ساخت. با این که مسجد شاهزاده در استانبول یکی از بهترین و معروف ترین کارهای معمار سینان نیست اما به عنوان نقطه ی عطفی در کار او، محوطه ی نشیمن بسیار زیبا و دو گلدسته ی خیره کننده اش، نمایی بسیار جذاب دارند.

در میان اشخاص مهمی که در مقبره های کاشی کاری شده در قسمت شرقی مسجد شاهزاده در استانبول به خاک سپرده شده اند، مقبره ی برادر و خواهر شاهزاده محمد و دو وزیر بزرگ سلطان سلیمان یعنی رستم پاشا و ابراهیم پاشا به چشم می خورد. مسجد شاهزاده در استانبول در مرکز این شهر قرار گرفته است. این مسجد در بین مدرسه‌ ها، مقبره ‌ها و عمارت ‌ها ساخته و پرداخته شده‌ است. برای دسترسی به این مسجد، می‌ توانید از وسایل نقلیه ی عمومی همچون؛ اتوبوس، تاکسی، مترو وتراموا استفاده نمایید.

از آن جایی که این مسجد در منطقه ی فاتیح قرار گرفته است، اگر تصمیم گرفتید تا از اتوبوس شهری استفاده ‌کنید در ایستگاه شِهزاده باشی (Şehzadebaşı) پیاده شوید. اگر هم که از متروی شهری استفاده می ‌کنید در ایستگاه وزنه چیلر (Vezneciler) پیاده شوید و با یک پیاده روی کوتاه خودتان را به مسجد برسید. از آن جایی که نوع معماری عثمانی ها کاملا تحت تاثیر معماری اسلامی و معماری ایرانی، بیزانس و سلجوقی بوده؛ نه تنها در مسجد شاهزاده بلکه در تمامی آثار تاریخی باقی مانده از این دوره مشخص است.

ولی در این بین بیشترین تاثیر را مساجد گرفته اند. مسجد شاهزاده در استانبول بر اساس همه ی امور فرهنگی تاثیرگذار در آن دوره طراحی و ساخته شده است. در بخش بالایی نیز اشاره کردیم که دو مناره ی این مسجد از نظر معماری کاملا بی نظیر است و بسیار جلب توجه می‌ نماید. این ساختمان از نظر بزرگی و همچنین دارا بودن خطوط منحصر به فرد و زیبا با سایر مساجد متفاوت است. این مسجد دارای یک گنبد مرکزی و گنبدهای کوچک پیرامونی در زیر پنجره‌ های مشبک است.

سنگی که در ساخت مسجد به کار رفته است، سنگ مرمر است. مسجد دارای دو گلدسته ی بلند و سفید رنگ نیز می باشد که بر روی سنگ ‌های آن حکاکی هایی انجام شده است. در مسجد شاهزاده در استانبول نیز کاشی کاری‌ های بسیار زیبایی وجود دارد. همچنین پوشش سقف مسجد از داخل فضا کاملا گچی است. یک چلچراغ بسیار بزرگ نیز از سقف آویزان شده است. بر روی گوشه‌ هایی از ستون اسامی نیزنصب شده است.

کمان های فضای داخلی مسجد و گنبدها به صورت کمان های مسجد النبی در مدینه است. پنجره‌ های مسجد با شیشه ‌ای رنگی تزئین شده اند و در داخل گنبدها نوشته‌ های قرآنی با رنگ ‌های زیبا نوشته شده است. مسجد دارای محراب بسیار زیبایی نیز می باشد. در حیاط مسجد که بسیار متقارن است وضوخانه‌ هایی قدیمی وجود دارد که در حال حاضر بسته شده ‌اند. فضای سبز جلوی مسجد بسیار زیبا و پر است از درختان قدیمی و کهنسال.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : مسجد شاهزاده استانبول ، جاذبه های استانبول ، سفر به ترکیه
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت