دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینآشنایی با زندگینامه عطار نیشابوری و داستان زیبای

پست های بیشتر از دسته فرهنگی و هنری

عطار نیشابوری یکی از شاعران و عارفان نام آور ایران در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری بود . بر اساس نوشته تاریخ نویسان در زندگینامه عطار نیشابوری ولادت او را سال 513 و بعضی دیگر ولادت ش را 537 می دانند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : yaser شماره پست : 31130 تاریخ انتشار : 1398/06/02
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : Faren , ns6200 ,
او در روستای کدکن که در حوالی شهر نیشابور بود به دنیا آمد.  از دوران کودکی عطار نیشابوری اطلاعات زیادی در دست نیست و همین مقدار می دانیم که   کودکی عطار با طغیان غزها همراه بود زمان فاجعهٔ غز، عطار 7 سال بیشتر نداشت. این فاجعه چنان عظیم و وحشتناک بود   که نمی‌توانست در ذهن کودک خردسال تأثیر دردانگیز خود را نگذارد.

در زندگینامه عطار نیشابوری آمده است که سلطان به دست غزها اسیر شده بود و شهر در معرض خرابی و ویرانی قرار گرفته بود. عطارِ خردسال شکنجه‌ها، تجاوزها، خرابی‌ها، مرگ و درد و وحشت را اطراف خود می‌دید؛ و همین عامل بعدها موجب مرگ اندیشی و درد اندیشی بسیار در عطار شد. چند سال بعد، پس از فروکش فتنهٔ غز، عطار در مکتب مشغول آموختن شد.

پدر عطار در شهر شادیاخ به شغل عطاری که  همان دارو فروشی بود مشغول بوده که بسیار هم در این کار ماهر بود طبابت می کرده و بعد از وفات پدر،عطار نیشابوری کار پدر را ادامه داد و به شغل عطاری مشغول شد. از میان این مثنویهای عرفانی شیواترین آنها که به نام تاج مثنویهای او به شمار می آید منطق الطیراست که موضوع آن بحث پرندگان از یک پرنده داستانی به نام سیمرغ است که منظور از پرندگان سالکان راه حق و مراد از سیمرغ وجود حق است که عطار در این منظومه با استفاده از نیروی تخیل خود و به کار بردن رمزهای عرفانی به زیباترین صورت سخن می گوید که این منظومه یکی از شاهکارهای زبان فارسی است .

در مورد وفات عطار گفته های زیادی وجود دارد برخی از تاریخ نویسان سال وفات او را 627 هجری .ق، دانسته اند و برخی دیگر سال وفات او را 632 و 616 دانسته اند. در مورد چگونگی مرگ او نیز گفته شده که او در هنگام  یورش مغولان به شهر نیشابور توسط یک سرباز مغول به شهادت رسیده که شیخ بهاءالدین در کتاب معروف خود کشکول این واقعه را چنین تعریف می کند که وقتی لشکر تاتار به نیشابور رسید اهالی نیشابور را قتل عام کردند و ضربت شمشیر توسط یکی از مغولان بر دوش شیخ خورد که شیخ با همان ضربت از دنیا رفت .

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : عطار نیشابوری ، منطق الطیر ، قرن هفتم هجری
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت