دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاین7 ترفند برای رفع بی‌خوابی

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

بی‌خوابی می‌تواند تمرکز را به هم زده و احساس خستگی و ناتوانی ایجاد کند. برای درمان بی‌خوابی همیشه هم به دارو نیاز نیست. درمان‌های طبیعی مانند تغییر در سبک زندگی نیز می‌توانند این مشکل را برطرف کنند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 5 ) بنچاق !
نویسنده : behnam71 شماره پست : 30840 تاریخ انتشار : 1398/05/24
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : yaser , hoomanz , mz71 , ramezan , alexander ,
1-بهداشت خواب را رعایت کنید:

با رعایت بهداشت خواب کمک بزرگی به درمان بی‌خوابی‌تان می‌کنید. بهداشت خواب کار سختی برای شما ندارد فقط کافی است برنامه‌ی منظمی برای خوابتان داشته باشید، یعنی هر شب سر ساعت مشخصی بخوابید و صبح نیز سر ساعت مقرر از خوب بیدار شوید. نزدیک به زمان خواب، ورزش نکنید یا تلویزیون تماشا نکنید چون خوابتان را به هم خواهند زد.


2-رفتاردرمانی شناختی:

کمبود خواب نتیجه‌ی ترکیبی از چند عامل است مانند استرس و اضطراب که معمولاً ناشی از افکار منفی و ترس از ناشناخته‌هاست. بنابراین رفتاردرمانی شناختی می‌تواند درمان مؤثری برای بی‌خوابی باشد. درمانگر کمکتان می‌کند روی افکار مثبت تمرکز کرده و از افکار استرس برانگیز اجتناب کنید. نگاه مثبت باعث می‌شود اعتماد به نفس داشته باشید و همه‌ی این‌ها به شما در رسیدن به آرامش ذهنی و در نتیجه یک خواب راحت کمک می‌کنند.


3-باورهای نادرست در مورد خواب را از ذهنتان پاک کنید:

این باور اشتباه وجود دارد که همه باید دست‌کم هشت ساعت ِ پیوسته در شب بخوابند که اصلاً درست نیست چون یک فرد بزرگسال می‌تواند با تقریباً شش ساعت خواب نیز استراحت کافی کند. اگر شما کمتر از 8 ساعت در شب می‌خوابید، فکر نکنید نرمال نیستید.

باور اشتباه دیگر نیز این است که حتماً باید به محض بیدار شدن احساس شادابی کنید. در حالی که این طبیعی است که تا نیم ساعت بعد از بیدار شدن از خواب احساس کسالت و خستگی داشته باشید. بعد از نیم ساعت، بدنتان به انرژی لازم دست می‌یابد و فعال می‌شود.


4-مشکلات خوابتان را با دیگران در میان بگذارید:

مطرح کردن مشکلات خوابتان با دیگران راهی خوب برای حل مسئله است. وقتی با کسی در مورد مشکلتان حرف می‌زنید، می‌فهمید که شما تنها نیستید.ممکن است بتوانید از جانب کسی که قبلاً مشکل شما را داشته کمک یا توصیه‌ای دریافت کنید که برای شما نیز مفید باشد. همچنین مطرح کردن چالش‌ها و مسائل با دیگران، اعتمادبه‌نفستان را بالا می‌برد زیرا نگرانی‌تان را در دلتان نگه نمی‌دارید.


5-مدیتیشن کنید:

مدیتیشن بهترین روش برای آرام‌سازی ذهن و بدن است که شامل فعالیت‌های متنوعی می‌شود مانند تمرکز روی تنفس که در کاهش ضربان قلب وقتی که تپش قلب دارید مؤثر است. وقتی ضربان قلبتان بالاست ذهنتان آرام نیست و نمی‌توانید راحت بخوابید. کنترل تنفس، بخش بسیار مفید مدیتیشن است که ذهن و بدن را آرام می‌کند. اگر ذهنتان آرام باشد می‌توانید بهتر فکر کنید و شب‌ها نیز راحت‌تر به خواب می‌روید.


6-نوردرمانی:

در نوردرمانی شما حدود 20 تا 60 دقیقه مقابل باکسی با نور درخشان می‌نشینید. باکس، نور فلورسنت تولید می‌کند و هدفش ریسِت کردن ساعت شبانه‌روزی بدنتان است. وقتی ساعت بیولوژیکی‌تان درست کار نمی‌کند، سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد و در نتیجه بدنتان فکر می‌کند هنوز روز و روشن است در حالی که شب و تاریک است. این اتفاق بر تولید ملاتونین که هورمون خواب است اثر می‌گذارد. اگر ساعت درونی‌تان ریسِت شود می‌توانید الگوی خوابتان را منظم کنید.


7-محدود کردن زمان بیدار ماندن در رختخواب:

محدودیت خواب بخشی از رفتاردرمانی شناختی است. این استراتژی به شما کمک می‌کند زمانی را که بیدار در رختخواب هستید محدود کنید. مثلاً می‌توانید 15 تا 30 دقیقه دیرتر به رختخواب بروید اما ساعت بیداری‌تان همانی که بود (یعنی طبق برنامه) باشد.

اگر زمان بیداری‌تان را تغییر ندهید، شیوه‌ی محدودیت خواب می‌تواند کمکتان کند زمانی را که بیدار در رختخواب این ور به آن ور می‌شوید به حداقل برسانید. می‌توانید رفتن به رختخواب را کمی به تأخیر بیندازید و سپس بدون اختلال، یکسره بخوابید. این شیوه نیاز به تغییرات رفتاری دارد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : رفع بی خوابی ، نور درمانی ، رفتار درمانی


تبلیغ با میترا نت