دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینگرم ترین نقطه کره زمین کجاست؟

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

گرم ترین نقطه کره زمین کجاست؟ قاعدتا این سوال بارها برایتان پیش آمده است که کدام نقطه از کره زمین گرم ترین منطقه است! این منطقه جایی جز در ایران و در منطقه کلوت های شهداد در استان کرمان نیست.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 30751 تاریخ انتشار : 1398/05/22
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : marlboro477 , Faren ,
منطقه ای که از عنوان به جاذبه ی منحصر به فرد طبیعی ایران یاد می شود و محلی برای تفریحات هیجان انگیز نظیر سافاری، کویرنوردی و همچنین تحقیقات علمی به شمار می رود.اگر بخواهیم در یک کلام کلوت شهداد کرمان را توصیف کنیم، منبعی از آرامش و سکوت است که در لابلای رنگ یکتازه خاکی پنهان شده و با رفتن به سمت می توانید به این گنج بی پایان دست پیدا کنید.

کلوت شهداد کرمان به عنوان یک جاذبه ی منحصر به فرد و طبیعی ایران شناخته می شود و نمونه ای از آن در منطقه یوتا ایالات متحده وجود دارد. چشم انداز ماورایی و وهم آلود کلوت های شهداد سالانه توریست های بسیاری را از داخل و خارج از کشور به سمت خود جذب می کند. در این منطقه امکان تفریحات هیجان انگیز مانند سافاری، کمپ های کویری و کویرنوردی به خصوص در فصل پاییز بسیار رواج دارد.

نکته حائر اهمیت در خصوص کلوت شهداد کرمان که آن را در سراسر جهان بر سرزبان ها انداخته است، دارا بودن بالاترین درجه حرارتی کره زمین می باشد. به عبارت ساده تر منطقه شهداد در کرمان به عنوان گرم ترین نقطه کره زمین شناخته شده است، همچنین علاوه بر این بخشی از دشت لوت در میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

تماشای کلوت های شهداد می توانند به عنوان یک تجربه ی فوق العاده و بی نظیر به شمار بیاید، اما این منظره ی ماورایی چطور پدید آمده؟! یا اصلا کلمه کلوت به چه معناست؟! این سوالات قطعا تا به اینجای کار برایتان پیش آورده است، که در ادامه پاسخ آن ها خواهید گرفت. شاید جالب باشد بدانید که اصلا کلوت یعنی چی؟ در حقیقت کلوت به برجستگی هایی گفته می شود که در بین شیارهای U قرار گرفته اند.

در راس این برجستگی ها یک صافی به چشم می خورد اما در طرف روبه باد این برجستگی یک سطح پر شیب قرار گرفته است. این اشکال معمولا در رسوبات و فرسایش های قدیمی تر و نرم دریاچه ها شکل گرفته و به صورت تپه های فرسایشی رخ می نماید. عده ای نیز معتقدند که کلوت از دو واژه «کل» به معنای «آبادی» و «لوت» اسم همین منطقه یعنی دشت لوت، تشکیل شده است. کلوت های شهداد کرمان به وسعت 11 هزار کیلومترمربع شکل گرفته است و حدود 20 هزار سال قبل در اثر فرسایش آب و باد تشکیل شده است.

زمین شناسان این منطقه را یکی از قطب های گرمایی زمین می دانند و توریست های زیادی از اروپا برای دیدن به ایران سفر می کنند.کلوت های شهداد از شمال به جنوب کشیده شده اند و نزدیک به 145 کیلومتر طول و 70 کیلومتر عرض دارند. خوب بعد از اینکه متوجه شدیم کلوت چیست؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید که آنها چگونه به وجود می آیند؟!

عامل اصلی شکل گیری کلوت ها در هر کجای جهان، باد و آب است؛ در کرمان هم بادهای 120 روزه ای که از سمت سیستان می وزد سبب فرسایش دیواره های کلوت و پدید آمدن این جاذبه طبیعی شده است. هر بار بارش باران بر روی این کلوت ها چهره ی تازه ای به آن ها می بخشد.به گفته برخی کارشناسان رود شور بیشتری تاثیر را بر روی کلوت ها می گذارند که این رودها هم در اعماق خشک ترین مناطق ایران جریان دارد و دیواره های کلوت ها را در منطقه شهداد کرمان مرطوب نگه می دارد.

رود شور تنها رود دایمی در دل کویر لوت است و از کوه های شمال بیرجند سرچشمه می گیرد و پس از پیمودن مسیر پرپیچ و خم حدود 200 کیلومتری به جنوب شرقی و به کوه نمک سریا و چاله معدن نمک می رسد. بیش از حد شور بودن آب این رود، دور از انتظار هم نیست چرا که از دل کویرها می گذرد و املاح و نمک های بسیاری را در خود حل کرده است.

برای رسیدن به کلوت های شهداد می بایست خودتان به شهرستان نهبندان برسانید که به این منظور باید وارد جاده کرمان – بم شوید و پس از کمی رانندگی در این مسیر چشمتان به تابلویی خواهد خورد که برای رسیدن به کلوت شهداد کرمان شما را راهنمایی می کند. مسیر تا جاده سیرچ بزرگراه دوبانده و امن است؛ اما پس از آن جاده ای کوهستانی و یک بانده در انتظار شماست.

کلوت های شهداد در کرمان به سه منطقه سبز، نارنجی و قرمز تقسیم می شوند: منطقه سبز: این منطقه که با رنگ سبز نشان داده می شود، از جاده شهداد-نهبندان حدود 2 کیلومتر امتداد دارد و برای گردشگران قابل مشاهده و تردد است. در صورتی که قصد کویرنوردی حرفه ای و رفتن در دل کویرهای این منطقه ندارید مجوز منطقه سبز برایتان کافی است.منطقه نارنجی و قرمز: منطقه ی ممنوعه!

دو منطقه نارجی و قرمز درست بعد از منطقه سبز شروع می شود و بدون همراه داشتن راهنما و هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوط رفتن به این مناطق ممکن برگشتی نداشته باشد. به دلیل سختی در تشخیص مسیر، احتمال گم شدن و گیر کردن گردشگران در بیابان بسیار زیاد است.بهترین راه برای بازدید از کویرهای شهداد همراه شدن با تورهای گردشگری است که برای این منطقه برپا می شود.

قائدتا بهترین زمان برای رفتن به سمت مناطق کویری فصل های سال است، اما پاییز شرایط رفتن به سمت کلوت های شهداد بسیار مساعد است. البته شرایط آب و هوایی در فصل بهار هم بد می توانید می توانید بر روی یک کویرنوردی خوب حساب کنید. مطابق با پژوهش های پروفسور پرویز کردوانی، بیابان شناس و استاد دانشگاه تهران از کویر شهداد به عنوان زیباترین کویرهای شهداد نام می برد و منطقه کلوت ها را گرم ترین نقطه کره زمین معرفی کرده است.

البته این تنها گفته ی پروفسور کردوانی نبود، بلکه در سال 2005 هم ناسا دمای هوای منطقه شهداد در کویر لوت را نزدیک به 70٫7 درجه سانتیگراد اندازه گیری کرد. این سازه های طبیعی در موازات تل ماسه های بزرگ شرق دشت لوت قرار گرفته اند و علاوه بر آن نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به چشم می خورد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که تمدنی با بیش از 6 هزار سال قدمت در دل دشت لوت در نزدیکی کلوت های شهداد قرار گرفته است.

به عقیده ی کارشناسان و باستان شناسان آثار بسیاری از جمله سفال، مجسمه و زیورآلات در این منطقه به دست آمده است، قدیمی ترین اثری که در دل این کویر یافت شده درفش شهداد است. با تمام این تفاسیر منطقه ی شهداد هم از نظر طبیعی پدیده ای منحصر به فرد است و هم از نظر تاریخی اهمیت فراوانی دارد. برای کسانی که قصد ماندن در حوالی کلوت شهداد کرمان را دارند، کمپ هایی ایجاد شده است تا مسافران بتوانند امکانات رفاهی مورد نیاز خودشان را به راحتی در دست داشته باشند.

این کمپ تنها کمپ کویری بیابان لوت بوده و به صورت شمالی و جنوبی در بین چندین کلوت احداث شده و باد و طوفان های شن به آن آسیبی وارد نمی سازد. از جمله امکاناتی که در این کمپ ها وجود دارد سرویس های بهداشتی، پارکینگ، 40 آلاچیق با مصالح طبیعی برای شب ‌مانی و تورهای کویری و تفریحاتی که در این کویرها وجود دارد نیز می باشد. آلاچیق های گنبدی شکلی که در این منطقه وجود دارد، دلیل اصلی شهرت کمپ زدن در منطقه شهداد می باشد.

تمامی آلاچیق ها شامل سطح سیمانی، دیوار و سقف های چوبی هستند و امکان دسترسی به برق را نیز دارا می باشند. این کمپ در حاشیه غربی کویر لوت ایجاد شده است و در شب به دلیل نورپردازی جلوه ای دیگر پیدا می کند.پیشنهاد می کنیم که اگر با هدف ماندن در این کمپ ها به سمت شهداد می روید، حتما از دستگاه های ذی ربط در خصوص باز و فعال بودن آن ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : کلوت شهداد کرمان ، گرمترین نقطه زمین ، سفر به کرمان
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت