دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

ورود به حساب
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینبررسی مشکلات قاعدگی!

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

یک چرخه طبیعی قاعدگی هر 28 روز اتفاق می‌افتد، و خونریزی قاعدگی معمولا حدود 4-7 روز طول می‌کشد. لازم نیست فاصله دقیق 28 روز باشد، می‌تواند بین 21 تا 35 روز باشد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 6 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 30499 تاریخ انتشار : 1398/05/22
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : reza2233 , yaser , ns6200 , saleh , rassoulshirzade , Koroshi ,
یک چرخه طبیعی قاعدگی هر 28 روز اتفاق می‌افتد، ولازم نیست فاصله دقیق 28 روز باشد، می‌تواند بین 21 تا 35 روز باشد. در دختران جوان ممکن است فاصله بین پریودی‌ها 21 تا 45 روز باشد. زنان بالای 40 سال اغلب دوره‌های قاعدگی کمتری دارند. برخی از زنان دوره‌های قاعدگی طولانی تری تجربه می‌کنند، برخی دوره‌های کمتری تجربه می‌کنند

لکه بینی خونریزی واژینال پس از دوره قاعدگی و قبل از دوره بعدی است. لکه‌ها می‌تواند صورتی یا قهوه‌ای باشد. لکه بینی می‌تواند به صورت یک نقطه خون یا شبیه به یک دوره قاعدگی باشد. لکه بینی می‌تواند به دلایل بسیاری رخ دهد؛ اعم از طبیعی یا غیر طبیعی. گاهی اوقات تعیین علت واقعی دشوار است. برای بررسی اینکه خونریزی از واژن یا رحم است، یک تامپون را وارد واژن کنید. 

اگر هنوز مطمئن نیستید، به پزشک مراجعه کنید تا منبع خونریزی را مشخص کند. معاینه پزشکی می‌تواند حتی در صورت خونریزی انجام شود.

خانم دکتر لیلا زنبق، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در مورد لکه بینی قبل از پریود، اظهار کرد: " توصیه میشود در هر نوع خونریزی غیر طبیعی رحم ابتدا تست حاملگی چک شود حتی اگر از روش‌های جلوگیری از حاملگی استفاده می‌کنید".


اقدام لازم در لکه بینی غیر طبیعی رحم

برای تشخیص دلیل لکه بینی، پزشک ممکن است آزمایشاتی انجام دهد از جمله:

معاینه عمومی
بررسی پرونده پزشکی
بررسی تاریخ قاعدگی
معاینه جسمی
انجام آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش خون
سونوگرافی واژینال
بیوپسی آندومتر


تفاوت بین لکه بینی و خونریزی

لکه بینی خونریزی واژینالی است که بین دوره ماهانه اتفاق می‌افتد. لکه بینی زمانی رخ می‌دهد که چند قطره خون را در لباس زیر مشاهده می‌کنید. از سوی دیگر خونریزی، شکل سنگین‌تر جریان خون است. لکه بینی یک دو روز قبل از پریود طبیعی است و جای نگرانی نداره، اما بیشتر از این زمان باید بررسی بشه و علتش مشخص شود. لکه بینی ممکنه وسط سیکل، بلافاصله بعد از اتمام خونریزی، اواخر سیکل رخ دهد.

لکه بینی قبل از پریود، یک عملکرد بدنی ناخوشایند است. در اینجا 29 دلیل در لکه بینی قبل از پریود ذکر شده است:


1. این دوره اولین پریودی شماست:

برای بسیاری از دختران، چندین سال اول قاعدگی بسیار جدید و گیج کننده است. این دوره با احساسات دردناکی مانند گرفتگی، تامپون‌ها و پد‌ها و چرخه‌های نامنظم قاعدگی مشخص می‌شود. نه تنها تمام دختران این دوران قاعدگی را تجربه می‌کنند، بلکه بسیاری از آنان نیز در معرض لکه بینی قرار می‌گیرند. این مسئله طبیعی است و معمولا فقط یک اشتباه هورمونی است که باعث می‌شود پوشش رحم در زمان اشتباه ماه ریزش کند.


2. برای پیشگیری از بارداری کار جدیدی انجام داده اید:

میلیون‌ها زن از روش‌های کنترل بارداری استفاده می‌کنند. هنگامی که قرص‌های ضد بارداری را شروع می‌کنید، متوقف کنید و یا تغییر دهید، لکه بینی یک عارضه رایج و عادی است. 

استروژن به حفظ رحم در محل کمک می‌کند. تغییر یا تجمع سطوح استروژن در بدن شما به عنوان یک نتیجه از تغییر روش کنترل بارداری می‌تواند منجر به لکه بینی بین پریودی‌ها شود. این نوع لکه بینی طولانی‌تر از 1-3 ماه است، زیرا بدن شما تلاش می‌کند تا با سطوح جدید استروژن سازگار شود.

لکه بینی معمولا یک اثر جانبی استفاده از قرص‌های ضد بارداری است. این قرص‌ها هورمونی هستند و ممکنه شامل ترکیبی از قرص ضد بارداری خوراکی، تزریق پروژسترون مصنوعی طولانی مدت، میله حاوی پروژسترون با آزادسازی آهسته باشند که در بازو تزریق می‌شود و یا دستگاه‌های داخل رحمی که پروژسترون را به داخل رحم آزاد می‌کنند، باشد. درمان‌هایی که فقط پروژسترون را شامل می‌شوند اغلب به پاتولوژی منجر می‌شود. لکه بینی معمولا به دلیل کاهش سطح هورمون مشاهده می‌شود.

هنگامی که شروع به مصرف قرص‌های ضد بارداری هورمونی می‌کنید، معمولا دو هفته پس از آخرین دوره لکه بینی را تجربه می‌کنید. پریودی شما به طور معمول در عرض شش ماه به روال معمول باز می‌گردد. لکه بینی ناشی از روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی معمولا یک یا دو ماه پس از شروع قرص متوقف می‌شود، اما ممکن است در هنگام توقف دوباره ظاهر شود.

لکه بینی همچنین می‌تواند با روش کنترل‌های بارداری مانند دستگاه داخل رحمی (IUD) رخ دهد. IUD دستگاهی است که برای جلوگیری از حاملگی داخل رحم قرار داده می‌شود. هورمون‌های IUD به آرامی آزاد می‌شوند، که چرخه قاعدگی و توانایی‌های تولید مثل را کنترل می‌کند. با این حال، در سه تا شش ماه اول، لکه بینی ناشی از IUD بسیار شایع است؛ حتی اگر پزشک از IUD هورمونی یا مسی استفاده کرده باشد. 

دستگاه داخل رحمی (IUD) به عنوان یک جسم خارجی در رحم عمل می‌کند و ممکن است باعث لکه بینی یا خونریزی شدید شود. لکه بینی در طول زمان کاهش می‌یابد و داشتن عوارض جانبی کاملا طبیعی است.

اگر از دارو‌های ضد بارداری هورمونی مثل تزریق میله استفاده کنید، ممکن است بین دو یا سه دوره اول پس از نصب، لکه بینی را تجربه کنید. هنگامی که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده میکنید، ممکن است در صورت فراموشی قرص، لکه بینی را تجربه کنید. درمان جایگزینی هورمونی برای درمان علائم یائسگی نیز ممکن است منجر به لکه بینی شود.


3. مصرف قرص اورژانسی به صورت صبحگاهی:

قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری می‌تواند سبب لکه بینی شود. اگر چه این یک اثر جانبی نیست، هورمون‌های موجود در دارو (یا پروژستاین به تنهایی یا پروژستین در ترکیب با استروژن) می‌تواند موجب کاهش خونریزی زنان در دوران سیکل قاعدگی شود. این نوع لکه بینی کاملا طبیعی است.


4. شما لکه بینی لانه گزینی دارید:

برخی اوقات لکه بینی در ابتدای حاملگی طبیعی است. اگر لکه بینی داشته باشید، اما به مدت چند هفته پریود نشدید، احتمالا به دلیل لکه بینی لانه گزینی است. لکه بینی لانه گزینی یا خونریزی لانه گزینی، زمانی است که یک تخمک لقاح یافته خود را در دیواره داخلی رحم قرار می‌دهد. هنگامی که جنین در رحم کاشته میشود، عروق خونی کوچک می‌توانند فوران کنند و باعث می‌شود مادر باردار، ترشحات صورتی یا قهوه‌ای داشته باشد. 

لکه بینی لانه گزینی معمولا قبل از دوره بعدی و پنج تا ده روز پس از باروری رخ می‌دهد. تقریبا 3/1 زنانی که گزارش کردند که لکه بینی لانه گزینی را تجربه کرده اند ادعا کردند این نوع لکه بینی متفاوت از لکه بینی قاعدگی است.

دلایل این امر شامل رنگ‌های مختلف در لکه بینی (خون تیره‌تر از خون پریودی است)، بافت (ترشح بیشتر) و درد ناشی از لکه بینی (گرفتگی در یک زمان) می‌باشد. 

سطح خطر کم است، اما اگر اولتراسوند تایید کند که حامله هستید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. لکه بینی می‌تواند نشانه حاملگی خارج از رحم باشد که جنین حاصل از آن خارج از رحم رشد می‌کند. زمانی که حاملگی خارج از رحم بدون مراقبت باقی می‌ماند می‌تواند برای مادر خطرناک باشد.


5. لکه بینی تخمک گذاری دارید:

لکه بینی تخمک گذاری برای برخی افراد بسیار طبیعی است و نگران کننده نیست. زنان می‌توانند یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری لکه بینی داشته باشند. هنگامی که تخمک گذاری می‌کنید، لکه بینی خفیف امری طبیعی است. چند دلیل بالقوه برای تشخیص لکه بینی تخمک گذاری وجود دارد. به عنوان مثال، این لکه بینی می‌تواند ناشی از ظهور فولیکول‌های تخمدان باشد.

 هنگامی که یک فولیکول بالغ شده و منفجر می‌شود، می‌تواند موجب لکه بینی خفیف شود. افزایش سطح استروژن در طی تخمک گذاری ممکن است منجر به لکه بینی یا خونریزی شود.


6. پیش از یائسگی است:

هنگامی که به یائسگی نزدیک می‌شوید ممکن است لکه‌های صورتی یا قهوه‌ای پیش از پریودی مشاهده کنید. در طول این مرحله گذار، دوره‌های شما نامنظم تر، گاهی سنگین‌تر و ممکن است یک هفته قبل از پریودی لکه بینی داشته باشید. تخمک گذاری در وسط چرخه رخ می‌دهد، و بعد از قاعدگی تقریبا 2 هفته بعد اتفاق می‌افتد. هنگامی که در دوران پیش از یائسگی هستید، سطح هورمون شما ممکن است نامنظم باشد و این الگوی معمول را دنبال نکنید.

 هنگامی که وارد دوره یائسگی می‌شوید تمام خونریزی قاعدگی متوقف می‌شود. با این حال، اگر در این مرحله خونریزی می‌کنید، با دکتر خود مشورت کنید. جایگزینی هورمونی می‌تواند یک علت رایج خونریزی واژینال در یائسگی باشد، اما لکه بینی نیز می‌تواند نشانه‌ای از سرطان یا سایر بیماری‌های جدی باشد.


7. شما خشکی واژن دارید:

خشکی واژن، یا آتروفی واژن، یک علت شایع لکه بینی است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بافت واژن دیگر مرطوب و الاستیک نیست و به دلیل تغییر در استروژن تحریک می‌شود. هنگامی که سطوح تولید استروژن مختل می‌شود، موجب خارش، خشک شدن و تحریک واژن می‌شود. زنانی که در دوره یائسگی هستند، معمولا بیشتر خشکی واژن را تجربه می‌کنند. 

این به این دلیل است که تخمدانهایشان کمتر تولید استروژن می‌کنند، که منجر به لاغری بافت نازک واژن و کاهش تعداد غدد روان کننده می‌شود. زایمان و پیامد‌های آن، اصطکاک در هنگام مقاربت جنسی، درمان‌های هورمونی، دارو‌های پیشگیری از بارداری، دارو‌هایی نظیر دارو‌های ضد افسردگی و واکنش به مواد مانند الکل می‌توانند خشکی واژن را ایجاد کنند. 

اگر هنوز قاعدگی دارید، خشکی واژن معمولا چیزی نگران کننده نیست. اگر در حین یائسگی خشکی واژن دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : علل لکه‌بینی قبل از قاعدگی ، لکه بینی قبل از پریود با علل کم خطر ، دلیل لکه بینی قبل از پریود
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید