دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینمروری بر عوامل اختلالات تغذیه‌ای کودک!

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

اهمیت تغذیه مناسب در کودکان بیشتر از بزرگسالان می باشد. بطوریکه عوارض ناشی از کمبود مواد تغذیه ای ضروری در کودکان ، معمولا شدیدتر و جبران ناپذیرتر می باشند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 1 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 30146 تاریخ انتشار : 1398/05/07
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : marlboro477 ,
اهمیت تغذیه کودک

اختلالات خوردن به آشفتگی قابل ملاحظه در رفتار غذا خوردن گفته می‌شود که ممکن است چاقی و یا لاغری کودک را در بر داشته باشد. 

متاسفانه، عدم توازن و نوسان داشتن در وزن، در رشد میزان قابل توجهی از کودکان و نوجوانان تاثیرگذار بوده تاجاییکه زندگی روزمره آنها را دچار بحران کرده و عملکردهای حیاتی بدن را مختل می کند. اغلب الگوهای خوردن بچه‌ها موجب نگرانی‌های والدین در برخی از مراحل رشد‌شان می‌شود.

حدود 10 میلیون نوجوان دچار اختلال در خورد و خوراک، رفتارها و گرایشات غیرعادی مثل بی اشتهایی عصبی می باشند. در اکثر این نوجوانان، اختلال خورد و خوراک از سنین 11 تا 13 سالگی آغاز می شود. این مشکل در میان دختران رواج بیشتری دارد، اما پسران نیز ممکن است دچار آن شوند. البته کمال تاسف است که اکثر قریب به اتفاق این نوجوانان این مشکل خود را ماه ها و حتی سالها از والدینشان مخفی میکنند.

این الگوها معمولا بخشی از مراحل طبیعی رشد کودکان است. در واقع اختلالات خوردن به همان میزان كه با خوردن و غذا سر و كار دارد با دیدگاه منفی فرد از خودش نیز مرتبط می‌باشد. 

کودکان دچار این اختلال، آمادگی ‌دارند كه خود را نكوهش كنند و فكر كنند بی‌فایده و بی‌ارزشند. این خود پست‌انگاری با نارضایتی در مورد ظاهر، هیكل و اندازه نمود پیدا می‌كند و به نوبه خود به رفتارهای مشكل‌ساز می‌انجامد.


عوامل اختلالات تغذیه‌ای در کودک

آنچه باعث این اختلال می شود کاملاً مشخص نیست، اما ترکیبی از عوامل روانی، ژنتیکی، اجتماعی، خانوادگی در آن تاثیر گذار است.ورزش های خاصی مثل ژیمناستیک، باله، و کشتی، به خاطر تاکید بر لاغر بودن دارند، قادر به ایجاد این اختلال هستند.

ژنتیک نیز در این زمینه نقش دارد. افرادی که در سابقه ی خانوادگی خود چنین اختلالی مشاهده می شود، بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند.اختلالات روانی مثل اضطراب، و وسواس فکری-عملی نیز اثر گذار است. گاهی اوقات مشکلات خانوادگی مثل اعتیاد والدین، کودک را بیشتر در معرض این مشکل قرار می دهد.


شایع‌ترین اختلالات تغذیه در کودکان

كم‌اشتهایی، پراشتهایی، انتخابی خوردن، محدود خوردن، هراس از غذا، اختلال عاطفی اجتناب از غذا و پرخوری بی‌اختیار می‌باشد.


كم‌اشتهایی عصبی

كم‌اشتهایی عصبی شناخته‌شده‌‌ترین اختلال خوردن است. کودکان دچار كم اشتهایی عصبی توانایی سد كردن احساس گرسنگی خود را پرورش می‌دهند. این کودکان هر موقع كه بتوانند از غذا خوردن اجتناب می‌كنند و گاه مجبور می‌شوند مقدار بسیار كمی غذا بخورند. این اختلال به میزان بسیار بیشتر در دختران پیش می‌آید و كمتر از 3 درصد این افراد پسر هستند.

این گروه از بچه‌ها از همه نوع خانواده برحسب نژاد، مذهب، ثروت و شغل والدین می‌باشند. کودکان دچار كم‌اشتهایی عصبی فكر می‌كنند چاق هستند در حالی كه لاغرند، آنها فكر می‌كنند كه سیرند در حالی كه گرسنه‌اند. اغلب آنان بر این باورند كه چاق، زشت و بی‌مصرف هستند حال آن كه این موضوع در نظر اطرافیان خنده‌دار است.


پراشتهایی عصبی

یكی دیگر از شناخته‌شده‌ترین اختلالات خوردن در کودکان، پراشتهایی عصبی است. پراشتهایی‌ عصبی باعث می‌شود كه افراد اشتهای سیری‌ناپذیر داشته باشند و در خوردن و نوشیدن زیاده‌روی كنند گویی كنترل خود را از دست می‌دهند و مقدار بسیار زیادی از غذا را كه از نظر یك فرد عادی زیاد است، در یك زمان بخورند. گاه نیز ممكن است تركیبی از چند خوراكی غیرمعمول یا مقدار زیاد از یك نوع خوراكی (دو بسته بیسكویت)‌ را بخورند.

این افراد اغلب در مورد خود احساس تنفر و گناه می‌كنند و می‌كوشند با استفراغ كردن خود را از شر غذاهای خورده شده راحت كنند. تفاوت این بچه‌ها با بچه‌های دچار كم‌اشتهایی عصبی در این است كه تمایل دارند وزن خود را در سطح طبیعی حفظ كنند. اغلب آنان رفتارهایی دارند كه با احساسات خودانزجاری و خارج از كنترل بودن مرتبط می‌باشد.


انتخابی خوردن

اصطلاح ‌ انتخابی خور‌ در مورد کودکی به كار برده می‌شود كه فقط تعداد بسیار محدودی از خوراكی‌ها را می‌خورد و فقط اصرار دارد كه از پنج یا شش نوع خوراكی تغذیه كند. این کودکان از امتحان هرگونه خوراكی تازه امتناع می‌كنند و ممكن است با دیدن غذای جدید دچار حالت تهوع شوند و استفراغ كنند.

گاهی مشكلات انتخابی خوردن بخشی از الگوی گسترده‌تر رفتاری را تشكیل می‌دهد. شمار محدودی از این بچه‌ها در برابر هرگونه تجربه تازه مقاومت نشان می‌‌دهند و در عوض ترجیح می‌دهند غذاهای تكراری بخورند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : اختلالات تغذیه‌ای کودک ، عوامل اختلالات تغذیه‌ای ، اختلال عاطفی
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت