دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینمعرفی آکواریوم اصفهان؛ اولین تونل آکواریوم ایران

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

آکواریم اصفهان در سال 1397 با همکاری شرکت اوشن آکواریوم ترکیه‌ای به بهره برداری رسید. کوسه سفید، اسب دریایی، گاوماهی، کوسه سرچکشی و جراح ماهی ناسو تنها برخی از آبزیانی هستند که از سراسر جهان گردآوری شده و در این مجموعه نگه داری می‌شوند. در حال حاضر ه
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : shakiba21 شماره پست : 29827 تاریخ انتشار : 1398/04/17
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : Loveislife , vashty ,
آکواریوم اصفهان اولین تونل آکواریوم ایران به شمار می‌آید که انواع مختلف آبزیان را در خود جای داده است. این آکواریوم در پارک ناژوان و در مجاورت باغ خزندگان قرار داشته و از جاذبه‌های گردشکری اصفهان به شمار می‌آید. بازدید از این مجموعه برای کسانیکه علاقه زیادی به آبزیان و اعماق دریا دارند می‌تواند تجربه‌ای متفاوت و فوق العاده باشد. ما در این مطلب به معرفی این آکواریوم و امکانات آن می‌پردازیم.


تاسیس آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان به شمار می‌آید که با مشارکت یک شرکت ترکیه‌ای به نام اوشن آکواریوم ساخته شد و در بهمن ماه سال 1397 به بهره برداری رسید. شرکت اوشن آکواریوم از بزرگترین شرکت‌های جهانی است که در زمینه ساخت و طراحی آکواریوم، باغ وحش، باغ خزندگان و ... فعالیت می‌کند. این شرکت مسئولیت بخش دانش و تکنولوژی آکواریوم بزرگ اصفهان را به عهده داشت.


تونل آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان در عمق 7 متری زمین است، مساحتی برابر با 4000 متر مربع دارد و 6500 موجود زنده را در خود جای داده است.

این مجموعه دارای 33 آکواریوم است و آبزیان مختلف از 5 قاره جهان در آن به نمایش گذاشته شده اند. آبزیان در این مجموعه در 3 بخش آکواریوم دیواری، آکواریوم استوانه‌ای و آکواریوم لمسی نگه داری می‌شوند. آکواریوم‌های موجود در این مجموعه عبارتند از:

سیزده آکواریوم دیواری که دارای طول 4 متر هستند.

ده آکواریوم کوچک که ماهی‌های خاص و گونه‌های نادر را به نمایش می‌گذارند.

سه آکواریوم استوانه بزرگ که گنجایش 2500 لیتر آب دارند.

2 آکواریوم لمسی است که ماهی کپور ژاپنی و ستاره‌های دریای در آن نگهداری می‌شوند.

یک آکواریوم بزرگ که ماهی‌های رودخانه آمازون در آن نگهداری می‌شوند.

آکواریوم های بزرگ که اندازه‌ای برابر با 5 الی 10 متر دارند.
 

آبزیان موجود در آکواریوم اصفهان

تقریبا 300 تا 350 گونه متفاوت از آبزیان جهان در این آکواریوم نگه داری می‌شوند که در بین آن‌ها آبزیان کمیاب و خطرناک هم به چشم می‌خورند. در این آکواریوم 6 نوع کوسه نگه داری می‌شود که دیدن آن‌ها از نزدیک بسیار هیجان انگیز است.

برخی از آبزیانی که در این مجموعه نگهداری می‌شوند عبارتند از:


1. ‬اسب دریایی

اسب دریایی یکی از زیباترین گونه‌های آبزیان است که در آب‌های حاره‌ای و معتدل زندگی می‌کند. این آبزی طولی برابر با 16 میلی متر تا 35 سانتی متر دارد و در هنگام احساس خطر بدون حرکت باقی می‌ماند.


2. خرچنگ آبی

طول خرچنگ آبی بین 23 تا 24 سانتی متر است و در اقیانوس اطلس و مدیترانه و خلیج مکزیک زندگی می‌کند. این گونه از خرچنگ‌ها در سواحل خلیج فارس نیز دیده می‌شوند.


3. خروس ماهی

خروس ماهی یکی از خطرناکترین آبزیان است که در عمق 50 متری زیر سطح آب و در اقیانوس اطلس و هند زندگی می‌کند.


4. عقرب ماهی

عقرب ماهی از خطرناک‌ترین گونه آبزیان است که در این مجموعه نگه داری می‌شود. توانایی این آبزی در استتار خود در محیط جالب توجه است.


5. کپور گلکون

بسیاری از افراد با ماهی کپور گلکون آشنا هستند. این ماهی‌ها در فضای باز و استخر‌ها نگهداری می‌شوند و در اثر اصلاح نژاد کپور معمولی به وجود آمده اند.


6. کوسه آب شیرین

کوسه آب شیرین می‌تواند تا طول 2.5 متر رشد کند و زیستگاه اصلی اش جنوب شرق آسیاست. این آبزی در آکواریوم‌های بزرگ آکواریوم اصفهان نگهداری می‌شود.


7. کوسه ماهی باله سیاه

این کوسه‌ها دارای طول 160 تا 180 سانتی متر هستند و در آب‌های کم عمق زندگی می‌کنند. این گونه آبزی به عنوان فرمانده دریا‌ شناخته می‌شود و در راس چرخه غذایی آبزیان قرار دارد.


8. گاو ماهی

گاو ماهی یکی از زیباترین گونه‌های آبزیان است که رنگ زیبایی دارد. این آبزی با افزایش سن رنگش را از دست می‌دهد و طولش می‌تواند به 40 تا 50 سانتی متر هم برسد، اما برخی از آن‌ها طولی برابر با 10 سانتی متر دارند.


9. ماهی خاویار

20 گونه متفاوت از ماهی خاویار وجود دارد که طول آن به 5.5 متر هم می‌رسد. این ماهیان به صورت عمده در آب‌های روسیه و آمریکای شمالی زندگی می‌کنند و متاسفانه در خطر انقراض قرار دارند.


10. ماهی کمانگیر

این ماهی‌ها معمولا در آب‌هایی که در کنار جنگل قرار دارند زندگی می‌کنند و برای شکار طعمه شان به کنار شاخه درختان که در نزدیکی آب قرار دارند می‌روند و آب را با فشار به سمت حشره‌هایی که روی درختانند شلیک می‌کنند.


11. جراح ماهی ناسو

جراح ماهی ناسو گونه دیگری از ماهی هاست که در آکواریوم اصفهان نگهداری می‌شود. رنگ بدن این ماهی‌ از خاکستری تا قهوه‌ای متغیر است و یک نوار زرد رنگ بر روی بدنش دارد. جراح ماهی، مرجان‌ها را تست می‌کند تا ببیند برای سکونت مناسب هستند یا نه و در صورتیکه این مرجان‌ها غیر قابل سکونت باشند آن‌ها را از محیط زندگی اش حذف می‌کند.


12. ماهی ماندارین

ماهی ماندارین از خانواده اژدهها ماهیان به شمار می‌آید و از آبزیان بومی اقیانوس آرام است. این ماهی بسیار کوچک است و طولش به بیشتر از 6 سانتی متر نمی‌رسد. بدن این ماهی به جای پولک با یک لایه لجن بدبو و تلخ پوشیده شده است.


13. دلقک ماهی

بدن دلقک ماهی دارای ماده مخاطی ناشناخته است که باعث می‌شود نسبت به بازو‌های سمی شقایق دریایی مقاوم باشد. این ماهی بسیار آهسته حرکت می‌کند و در هنگام خطر به شقایق‌های دریایی پناه می‌برد، همچنین زمانی که سایر ماهی‌ها به شقایق دریایی نزدیک می‌شوند می‌توانند طعمه خوبی برای دلقک ماهی باشند.


14. گاو کوسه

گاو کوسه گونه‌ای از کوسه‌ است که در آکواریوم اصفهان نگه داری می‌شود. این کوسه‌ها در آب‌های گرم و کم عمق زندگی می‌کنند و طبیعتی پرخاشگر دارند.


15. کوسه سر چکشی

کوسه سر چکشی همانطور که از اسمش هویداست، سر چکش مانندی دارد که به دو طرف پهن شده است. این کوسه‌ها را می‌توان در آب‌های جنوبی و غربی آفریقا مشاهده کرد. طول این کوسه‌ها از 0.9 تا 6 متر متغیر است و وزنی بین 3 تا 580 کیلوگرم دارد. شکل سر آن‌ها باعث می‌شود این کوسه‌ها میدان دید فوق العاده‌ای داشته باشند و بتوانند به طور همزمان سمت بالا و پایین خود را ببینند.


16. کوسه بلک تیپ

این کوسه‌ها در آب‌های گرمسیری زندگی می‌کنند و طولشان به 1.5 متر هم می‌رسد. رنگ تیره نوک باله‌های این کوسه باعث شده است به نام کوسه بلک تیپ شناخته شود. این کوسه پوزه تیزی دارد و بدنش مخروطی شکل و ستبر است.


17. جوجه تیغی ماهی خالدار

این ماهی دارای رنگ زرد مایل به قهوه‌ای است. وجود لکه‌های تیره و خار‌های تیز پراکنده باعث شده تا جوجه تیغی ماهی خالدار نام گذاری شود. این ماهی که بومی اقیانوس آرام، اطلس و هند است در زمان احساس خطر خودش را جمع می‌کند تا شبیه به یک توپ خاردار شود و بتواند در برابر خطر از خود دفاع کند.


18. کوسه سفید

کوسه سفید یکی از خطرناک‌ترین گونه کوسه هاست که در آکواریوم اصفهان نگه داری می‌شود. طول این کوسه عظیم الجثه به 6.4 متر هم می‌رسد. این کوسه می‌تواند با سرعت 56 کیلومتر بر ساعت شنا کند و طعمه خود را شکار کند.


19. ماهی سنگی

ماهی سنگی که در جاهای کم عمق اقیانوس آرام و هند زندگی می‌کند، دارای دهان گشاد و پوستی پر از زگیل است. پوشش لجنی پوست این ماهی باعث می‌شود تا سنگریزه‌ها را جذب کرده و بتواند به راحتی استتار کند.


20. ماهی مولا مولا

این ماهی معمولا از عروس دریایی تغذیه می‌کند و از سنگین‌ترین گونه ماهیان دارای استخوان به شمار می‌آید. وزن ماهی مولا مولا بالغ بین 247 تا 1000 کیلوگرم است.


امکانات آکواریوم اصفهان

1. غذا دادن به ماهی ها

بازدید کنندگان می‌توانند با استفاده از شیشه‌های کوچک شیر که غذای ماهی‌ها در آن ریخته شده است، به ماهیان کوچک غذا بدهند. این کار به خصوص برای کودکان جالب است و تجربه فراموش نشدنی برای آن‌ها رقم می‌زند.


2. عکس یادگاری

یکی دیگر از امکانات آکواریوم اصفهان، ثبت عکس یادگاری است. این مجموعه دارای بخشی است که در آنجا می‌توان عکس یادگاری با بک گراند تونل آکواریوم، انواع ماهیان اقیانوس و ... گرفت.


3. کافی شاپ و فروشگاه هدایا

کافی شاپ آکواریم اصفهان از دیگر امکانات این مجموعه است. همچنین فروشگاه این مجموعه در پایان مسیر بازدید قرار دارد و از جمله محصولات آن می‌توان به عروسک‌های گوناگون، پازل‌های سه بعدی، ماهیان مختلف تاکسیدرمی و ... اشاره کرد.


راه دسترسی و هزینه‌ها آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان در خیابان الفت، در پارک ناژوان واقع شده و زمان بازدید این مجموعه همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب است.

همچنین برای عکس یادبود و غذا دادن به ماهیان باید هزینه‌ای مجزا پرداخت شود. هزینه بلیط این آکواریوم برای بزرگسالان 25000 تومان و برای کودکان 20000 تومان است.

همچنین هزینه ورودی برای گردشگران خارجی 70000 تومان بوده و امکان رزرو برای بازدیدهای گروهی (از جمله اردوهای مدارس) وجود دارد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : معرفی آکواریوم اصفهان ، تاسیس آکواریوم اصفهان ، آبزیان موجود در آکواریوم اصفهان
 جای خوبی هست واسه بازدید فقط حیف بلیطش کمی گرونه.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت