دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینشرایط گرفتن دسته چک برای افراد حقیقی و حقوقی

پست های بیشتر از دسته روزانه و اجتماعی

شرایط گرفتن دسته چک توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود اما هر بانکی می‌تواند علاوه بر آن الزامات بیشتری تعیین کند. شروط کلی بانک مرکزی برای صدور دسته چک داشتن ملک، گردش و اعتبار حساب بالا، داشتن معرف و... است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 5 ) بنچاق !
نویسنده : shakiba21 شماره پست : 29654 تاریخ انتشار : 1398/04/18
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : marlboro477 , khodaismylove , samane7 , Loveislife , vashty ,
به فکر گرفتن دسته چک هستید؟ دریافت دسته چک از بانک‌ها دارای قواعدی است که توسط بانک مرکزی تعیین می‌شوند. علاوه بر اینکه شما باید از اعتبار حسابی خوبی برخوردار باشید، لازم است مدارکی را به همراه داشته باشید. در این مطلب به شرایط گرفتن دسته چک و نحوه اخذ آن می‌پردازیم.

براساس آخرین قوانین تعیین شده توسط بانک مرکزی، بانک‌ها موظف هستند از تحویل دسته چک به کسانی که سابقه چک برگشتی یا بدهی غیر جاری دارند، یا افرادی که موضوع ماده 7 قانون صدور چک شامل حال آنها می‌شود، خودداری کنند. براساس ماده 7 قانون صدور دسته چک، افرادی که در گذشته چک برگشتی داشته‌اند یا به بانک بدهکار هستند اجازه‌ی دریافت چک ندارند.

افراد متقاضی دسته چک به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می‌شوند و بر این اساس باید شرایط زیر را دارا باشند:


1. شرایط گرفتن دسته چک اشخاص حقیقی

حداقل دو سال از بازگشایی حساب جاری گذشته باشد.
فرد دارای محل کار ثابت یا ملک شخصی باشد.
دارای سپرده بلند مدتی به مبلغ 5 میلیون تومان باشد که حداقل 6 ماه از بازگشایی آن می‌گذرد.
در سال گذشته همه چک‌های صادر شده را پرداخت کرده باشد.


2. شرایط گرفتن دسته چک اشخاص حقوقی

حداقل 10 سال مشغول به فعالیت شغلی خود بوده باشد.
سابقه حساب بانکی جاری حداقل به مدت یک سال داشته باشد.
در 10 سال گذشته حداکثر 2 بار تغییر مکان داده باشد.
دارای ملک باشد.
دارای سپرده بلند مدتی به مبلغ 50 میلیون تومان باشد که حداقل 6 ماه از بازگشایی آن می‌گذرد.
 
توجه داشته باشید که شرایط فوق حداقل الزامات تعیین شده از سوی بانک مرکزی برای دریافت دسته چک است. هر بانک می‌تواند به طور مجزا شرایطی افزون بر آن را به منظور تایید اعتبار مشتری وضع کند.


مدارک لازم برای گرفتن دسته چک

اگر مشمول شرایط دریافت دسته چک هستید، برای دریافت آن باید مدارک زیر را داشته باشید:

کپی از صفحات شناسنامه
یک قطعه عکس 3 در 4
مدارک شغلی
مدرک مربوط به محل سکونت (سند یا اجاره نامه رسمی)
داشتن معرف


مراحل گرفتن دسته چک

درصورتی که قصد گرفتن دسته چک را داشته باشید باید با همراه داشتن مدارک ذکر شده، به بانک مراجعه کنید. اگر برای اشخاص حقوقی اقدام به دریافت دسته چک می‌کنید، باید دارای حساب حقوقی باشید.

چنین حسابی دارای اعتبار زیادی است و برای افتتاح آن به مدارکی اعم از اصل و کپی مدارک ثبتی شرکت، اظهارنامه ثبت شرکت و مدارک هویتی مدیران شرکت نیاز خواهید داشت. در مرحله‌ بعدی بانک از طریق دسترسی خود به سیستم یکپارچه بانکی سابقه شما را در رابطه با چک‌های پیشین، چک برگشتی و بدهی‌های تسهیلاتی بررسی می‌کند تا از واجد شرایط بودن شما اطمینان حاصل کند.

در صورتی که چک برگشتی یا بدهی تسهیلاتی داشته باشید تا زمان پرداخت این بدهی‌ها امکان گرفتن دسته چک نخواهید داشت. همچنین در دفعات بعدی برای گرفتن دسته چک جدید، لازم است 80 درصد از برگ‌های دسته چک شما به بانک بازگردانده شده باشند تا واجد شرایط دریافت دسته چک شوید.


جمع بندی

به طور خلاصه شرایط گرفتن دسته چک برابر است با خوش حساب و معتبر شناخته شدن شما در حضور بانک و رئیس شعبه، همچنین به الزاماتی مانند دارا بودن محل زندگی یا کار ثابت و گردش حساب بالا نیز نیاز خواهید داشت تا بانک به شما اعتماد کند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : شرایط گرفتن دسته چک ، شرایط گرفتن دسته چک اشخاص حقوقی ، مدارک لازم برای گرفتن دسته چک
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت