دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینآشنایی با تاریخ و جاذبه های تالش گیلان

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

تالش یا نام قدیم آن طوالش در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری شده اما این خطه، همچنان نه تنها آداب و رسوم و زبان و فرهنگ خود را حفظ کرده اند بلکه از موهبت طبیعی الهی اطرافشان نیز به خوبی مراقبت نموده اند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 5 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 29477 تاریخ انتشار : 1398/04/08
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : agastafa , ns6200 , yaser , mehrzad2023 , fatemeh ,
شاید از جاذبه های تالش گیلان را بایستی گذشته آن دانست. منطقه تالش در گذشته، منطقه بزرگی از شمال قفقاز تا شرق دریای خزر و جنوبی رسیده به سپید رود و منطقه غرب کشیده شده تا نیزدشت و اردبیل و نیر و سراب را شامل می شد. از شرق نیز به تپه مارلیک می رسید. شهر تالش را با نام هشتپر هم می شناسند که پس از رشت، بزرگترین شهر استان گیلان است. امروزه تالش از سمت شمال به آستارا، از جنوب به رودبار، از شرق به دریای خزر و انزلی و از غرب به استان اردبیل مرزبندی شده است.

گروه های قبیله ای مردم تالش هم اکنون در کشور آذربایجان و بخش هایی از روسیه زندگی می کنند. زبان تالشی یکی از قدیمی ترین زبان های ایران (برگرفته از زبان پهلوی قدیم) است که تا به امروز باقی مانده و به گویش های تالشی معروف هستند. مردم این شهرستان و جاذبه های تالش گیلان با زبان های ترکی آذری، گیلکی، فارسی و تالشی صحبت می کنند.

گفته می شود که قوم تالش در واقع بازمانده های اقوام کادوس باستان و از همسایگان قوم گیل در دوران باستان هستند. ژاک دمرگان فرانسوی با انجام کاوش های باستان شناسی در این منطقه، توانست گوردخمه های بسیاری را به نام گورکان پیدا کند. دخمه یا تومولوس ها از جاذبه های تالش گیلان بودند که متاسفانه مورد دستبرد غارتگران قرار گرفتند و به همین دلیل بسیاری از آن ها نابود شدند.

هر چند که منطقه تالش تماما بخشی از ایران محسوب می شد اما معاهده گلستان در سال 1813 بخشی از آن را به روسیه واگذار کرد. ابتدا آستارا با خط مرزی رودخانه آستاراچای به دو قسمت و در میان این دو کشور تقسیم شد. متاسفانه عهدنامه ترکمن چای بخش های دیگری از منطقه بزرگ تالش را از ایران جدا نمود. در دوره ای از تاریخ (پس از کشته شدن نادرشاه)، تالشی ها استقلال خود را تا سال 1828 میلادی اعلام نموده و شهر لنکران در شمال را به عنوان پایتخت خود انتخاب نمودند. عمده درآمد مدرم این نواحی از دامداری و کشاورزی است.

اگر بخواهیم جاذبه های تالش گیلان را براساس محدوده جغرافیایی آن نام ببریم باید تمام مناطق تفریحی و جاذبه هایی را که در میان شهرهای تالش، آستارا، ماسال، رضوانشهر، فومن و شفت قرار گرفته اند را به آن اضافه کنیم. همچنین بخش هایی از شهرستان های صومعه سرا، خلخال و رودبار هم که به زبان تالشی سخن می گویند را می توان در این مجموعه قرار داد. بلندترین قله این منطقه، کوه آق داغ با ارتفاع 3200 متر از سطح دریاست که رودخانه سفیدرود در نزدیکی آن قرار گرفته است. همچنین کوهستان باغرو با داشتن قله هایی بالاتر از 3000 متر، همیشه مقصدی برای کوهنوردان حرفه ای بوده است.

گیاهان و درختانی مانند انار، انجیر، آلو، ازگیل، زردآلو، گلابی، گیلاس، سیب و فندق به همراه پوشش جانوری آهو، ببر، خرس قهوه ای، شغال، راسو، روباه، بز کوهی و پلنگ را هم اکنون در این خطه می توان یافت. درختان دشتی و جنگلی مانند توسکا، یالان قوز، بلوط‌های شاه بلوطی برگ، درخت آهن، شاه بلوط شرقی، افرا و ممرز هم در این جنگل ها رویش دارند و جاذبه های تالش گیلان را تشکیل می دهند.

از جاذبه های تالش گیلان که نامش برای گردشگران و مسافران در ابتدا عجیب می آید، پارک جنگلی سیاه داران در کنار روستای سیاه داران است. روستاییان به دلیل تراکم بسیار و درختان بلوط سیاه سر به فلک کشیده ای که این جنگل دارد، نام سیاه داران را برای آن انتخاب کرده اند. چرا که در گذشته توده عظیم درختان و تاریکی درون جنگل مانع ورود مردم به درون آن می شد.

بعد از اینکه مردم منطقه جنگل پوشیده از درختان سیاه یعنی درختان بلوط و آزاد را دیدند به آن نام سیا داران را نهادند. این منطقه روستایی به همراه جنگل پر تراکنش هم اکنون به یکی از مناطق تفریحی و جذاب برای مسافران تبدیل شده است. در جنوب غربی شهر تالش قرار گرفته و امکاناتی مانند رستوران، آلاچیق، امکانات رفاهی و حتی سورتمه ریلی جنگلی در میان دامنه های تپه و جنگل سیاه داران سفر شما را هیجان انگیز تر می کند. در این جنگل آهو و غزال وحشی را می توانید ببینید. دریاچه سراگاه به این جنگل نزدیک است.

از جمله مناطق تفریحی در میان جاذبه های تالش گیلان منطقه سرسبز سوباتان است. شاید گروه های بسیاری به دلیل تپه ها و کوه های سرسبز با مناظر بی نظیر سوباتان، راهی این مکان شوند اما معمولا خبری از وجود غاری در این ناحیه ندارند. غاری که اگر چه برای گردشگران عادی، فضای چندان مناسبی نیست اما غارنوردان حرفه ای را به سمت خود می کشاند. این غار هنوز به طور کامل اکتشاف نشده و ورودی سختی هم دارد.

مردم محلی نام غار را گنج خانه گذاشته اند و بدون راهنما نمی توانید آن را بیابید. برای ورود به غار باید خود را به صخره های منطقه با ارتفاع 5 تا 15 متری ناحیه ای در نزدیکی روستای سوباتان برسانید. برای رسیدن به دهانه غار باید به میانه صخره ها صعود داشته باشید تا دهانه بسیار باریک غار را ببینید. مردم محلی بر این باورند که اگر کسی وارد گنج خانه شود، طلسم شده و صدمه می بیند. در نتیجه هنوز کسی از جمله گروه های حرفه ای غارنوردی و اکتشاف وارد این غار نشده اند.

یکی از دریاچه های دیدنی و نسبتا بزرگ دریاچه سراگاه در میان جاذبه های تالش گیلان است که نه تنها منبع آب شیرین منطقه بوده بلکه به مکانی برای پرورش ماهی برای اهالی هم تبدیل شده است. این دریاچه در 10 کیلومتری بخش مرکزی تالش و در نزدیکی روستای سراگاه تبدیل شده است. آب این دریاچه از چشمه های اطرافش تامین می شود. اطراف دریاچه را شالیزارهای برنج و مزارع کیوی دربرگرفته است. می توانید مرغان دریایی را در اطراف دریاچه در حال پرواز ببینید.

کمپ نمودن در اطراف رودی که همه سال پر آب بوده و جزو بزرگترین رودهای ناحیه غربی استان گیلان است، می تواند هر گردشگر و عاشق ماهی گیری را به خود جذب کند. رودخانه کرگان رود از جاذبه های تالش گیلان بوده که سرشاخه های آن از ارتفاعات 3000 متری از کوه های تالش سرچشمه می گیرند. رودها و شاخه های بسیاری از جمله رود آق اولر، وزنه سر و رزه چای به این رودخانه می پیوندند. ماهی هایی مانند ماهی سفید و ماهی آزاد در این رود زندگی می کنند. کرگان رود پس از عبور از میان شهر تالش، در 6 کیلومتری شرق این شهر و در روستای قروق به دریای خزر می ریزد. طول آن 5/42 کیلومتر است و در تابستان تا حدودی کم آب می شود.

اگر به دنبال دریا و جنگل در کنار یکدیگر هستید، پارک جنگلی گیسوم را پیشنهاد می دهیم. تمام گردشگرانی که وارد این مسیر شده اند، پارک جنگلی گیسوم را به خاطر جاده ای پوشیده شده از درختان سرسبز و مرطوب سر به فلک کشیده اش می شناسند. این جاده را می توان از رویایی ترین جاده های شمال دانست که دریا و جنگل را به هم پیوند می دهد. منطقه 80 هکتاری جنگل دارای 76 گونه گیاهی بوده و آبشار ویسادار هم از جاذبه های تالش گیلان درون پارک جنگلی گیسوم است.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : تالش گیلان ، جاذبه های تالش ، جاذبه های شمال کشور
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت