دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاین″پروفایل‌های سلامتی″ به موبایل‌ها می‌آیند!

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت ضمن تشریح الزامات نظام ارجاع و پزشکی خانواده و اقدامات انجام شده در جهت استقرار پرونده الکترونیک، گفت: بنابراین به دنبال این اقدامات، تا پایان سال هر فرد می‌تواند پروفایل سلامتی خود را بر روی موبایلش بریزد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 29462 تاریخ انتشار : 1398/04/08
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : mohammadreza5454khavanin , yaser ,
پزشک خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت را سه تکه از پازل و الزامات سطح‌بندی خدمات در حوزه سلامت دانست و گفت: در حوزه سطح‌بندی خدمات باید سه واژه پرونده الکترونیک سلامت، ‌ نظام ارجاع و پزشک خانواده در کنار یکدیگر دیده شوند. باید توجه کرد که این بخش‌ها اصلا از یکدیگر جدا نیستند، بلکه باید آن‌ها را باهم ببینیم.


12 گام ارجاعی بهداشت

وی با بیان اینکه چرخه ارائه خدمت هم از پیشگیری اولیه تا توانبخشی باید به صورت جامع دیده شود، افزود: در حال حاضر بحث نظام ارجاع در حوزه بهداشت و درمان تفکیک شده است، اما واقعیت این است که جدا کردن این بخش‌ها آسیب‌زا است و در حال حاضر برخی از این آسیب‌ها را می‌بینیم.

حق‌دوست ادامه داد: 12 گامی که در حوزه بهداشت تعریف شده است، عمدتا نگاهش به سطح اول ارائه خدمات است که بر اساس آن یک فرد توسط مراقب سلامت یا بهورز به صورت فعال خدماتی را دریافت کند که عمدتا پیشگیرانه بوده و یا به نوعی فالوآپ‌های اولیه هستند.

طبق آنچه که در این زمینه تدوین شده، پزشک عمومی که همان پزشک خانواده است، ‌ باید بیش از 82 درصد درمان‌های مورد نیاز فرد را ارائه داده و 20 درصدش را هم به متخصص ارجاع دهد. بنابراین تکلیفی که حوزه بهداشت در 12 گامش در نظام ارجاع و پزشک خانواده برای خود دیده است، عمدتا مربوط به سطح اول ارائه خدمات است.


ارجاع در درمان، تخصصی و گران است

معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت بهداشت در همین زمینه اظهار کرد: حال در اینجا چند سوال مطرح می‌شود؛ باید پرسید وقتی فرد به متخصص ارجاع شد چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟، آیا ارجاع معکوس هم داریم و متخصص می‌تواند بعد از ویزیت بیمار، مجددا او را به پزشک خانواده ارجاع دهد؟

اگر پزشک متخصصی بخواهد بیمار را به متخصص دیگری ارجاع دهد، تکلیفش چیست؟، اگر متخصص به ویزیت مجدد بیمار نیاز داشت، چه باید انجام دهد و این فالوآپ به چه صورت باید باشد؟

اگر پزشک متخصص صلاح دید که بیمار باید به بیمارستان ارجاع شود، چه باید بکند؟ و ... بنابراین قسمت قابل ملاحظه‌ای از چرخه ارجاع عمدتا باید در بخش درمان انجام شود که اتفاقا این قسمت تخصصی و گران است.

حق‌دوست با بیان اینکه در حال حاضر این پکیج از سوی معاونت درمان در حال برنامه‌ریزی است، گفت: در این برنامه‌ریزی‌ها سعی شده که با 12 گام حوزه بهداشت هماهنگ باشیم و هر دو بخش بهداشت و درمان نیز سعی کردند که خودشان را به بحث پرونده الکترونیک سلامت نزدیک کنند. باید توجه کرد که این سه بخش باید همچون قطعات پازل به یکدیگر متصل شوند.

معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت بهداشت درباره سرانجام اجرای نظام ارجاع در 15 استان کشور، گفت: این 12 گام در این استان‌ها در حال اجرا است؛  به‌طوریکه هر هفته به دنبال اجرای این 12 گام در یک استان هستیم. قوانین بالادستی، از وزارت بهداشت اجرای 12 گام معاونت بهداشت را خواسته‌اند، اما ما می‌دانیم که این 12 گام یکی از قطعات پازل است .


پرونده الکترونیک سلامت به کجا رسید؟

حق‌دوست با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه پرونده الکترونیک نیز افزود: پرونده الکترونیک سلامت هم دارای دو وجه است؛ یک وجه آن را مردم و مسئوین می‌بینند و یک وجه آن هم دیده نمی‌شود. برخی می‌پرسند آیا هر فرد می‌تواند پرونده الکترونیک سلامتش را در موبایل خود ببینند؟

آیا وقتی به پزشک مراجعه کردیم، پزشک نسخه الکترونیک می‌نویسد و داروخانه آن را می‌بیند یا خیر؟. این مسائل صورت ظاهری قضیه هستند و باید اتفاقات زیادی برای اجرای آن در پشت صحنه بیفتد. باید مشخص شود که این اطلاعات چگونه در فضایی امن ذخیره می‌شوند، چند دیتاسنتر باید فعال باشد تا اگر یکی از سِرورها قطع شد، بیمار مدیریت شود.


منبع:تبیان

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : پروفایل‌های سلامتی ، پزشکی خانواده ، پرونده الکترونیک سلامتی
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت