دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایننکاتی که باید قبل از روشن کردن شمع بدانید!

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

این‌طور به نظر می‌رسد که روشن کردن شمع، یک عمل بی‌ضرر است اما، تحقیقات جدید برعکس این موضوع را نشان می‌دهند...
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 29039 تاریخ انتشار : 1398/03/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : hoomanz , ns6200 ,
آیا دود شمع برای شما مضر است؟

چه کسی دوست ندارد در برابر سوسوی شعله یک شمع زیبا بنشید. روشن کردن یک شمع آسان‌ترین راه برای تغییر روحیه، ایجاد یک فضای آرام‌بخش، و یا گرم و دنج کردن بخشی از خانه است.

اما اگر تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که «آیا روشن کردن شمع برایم خطرناک است؟» شما تنها نیستید. ظاهراً دود برخاسته از سوختن یک شمع، به همان اندازه‌ی دود سیگار و بخار سوخت‌های موتور اتومبیل‌ها، می‌تواند سمی باشد.احتمالاً یک شمع دارای پارافین که گاه‌گاهی روشن می‌شود ، اثری بر روی سلامت شما نخواهد داشت.

اما برای مثال: روشن کردن روزانه مقادیر زیادی از شمع‌ها در طی سال‌ها و یا روشن کردن آن‌ها در یک حمام بدون سیستم تهویه هوا، می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شود.احتمالاً اگر تا به حال به مضرات سوختن یک شمع فکر می‌کردید، فقط احتمال خطر آتش‌سوزی ناشی از آن به ذهنتان خطور می‌کرد و هرگز درباره خطر استنشاق دود آن فکری نکرده‌اید.

همان‌طور که معلوم است، هردوی این‌ها، خطرات بالقوه و دارای اهمیت هستند. طبق خبر روزنامه گاردین، یکی از مشکلات جدی کشور دانمارک ، آتش‌سوزی خانه‌ها است. اما بزرگ‌ترین نگرانی بهداشتی در آنجا مربوط به استنشاق دود ناشی از سوزاندن شمع می‌باشد.


اثرات دود شمع بر سلامتی

مطالعه‌ای که توسط دانشمندان روی موش‌ها انجام شده، نشان داد که قرار گرفتن در معرض ذرات حاصل از سوختن شمع‌ها، باعث آسیب بیشتری نسبت به همان دوز از دود سوخت‌های دیزلی خارج شونده از خودروها می‌شود. اثرات مضر دود شمع شامل التهاب ریه و سمیت، آرترواسکلروز و اثرات پیری بر روی کروموزوم‌های موجود در سلول‌های ریه است.

در نهایت، همه این‌ها منجر به افزایش آلودگی هوا (به ویژه آلودگی هوا داخل ساختمان) می‌شود. تحقیقات نشان داده است که، در مکان‌هایی که استفاده از شمع زیاد است مانند خانه‌ها در دانمارک که هر کدام از مردم این کشور هر سال حدود 3.5 کیلوگرم شمع را می‌سوزانند، حدود 60 درصد از ذرات موجود در هوا، از شمع‌های سوخته شده ناشی می‌شود.

ما آماری از میزان مصرف شمع در کشورمان نداریم، اما این موضوع تغییری در میزان خطر بالقوه دود ناشی از سوزاندن شمع برای سلامتی، ایجاد نمی‌کند. این نگرانی لزوماً جدید نیست و مطالعاتی در سال 2009 نیز نشان داد که شمع‌های مبتنی بر پارافین، سرطان‌زا بوده و همچنین دارای مواد شیمیایی است که می‌تواند احتمال ابتلا به آسم را افزایش دهد.

نتایج نشان می‌دهند که شمع‌های تولید شده بر اساس پارافین، عمدتاً به دلیل اینکه در دمایی که به اندازه کافی زیاد نیست، نمی‌سوزند تا مولکول‌هایی که خودشان تولید کرده‌اند را بشکنند، چندین مواد شیمیایی تولید می‌کنند.

احتمالاً یک شمع دارای پارافین که گاه‌گاهی روشن می‌شود، اثری بر روی سلامت شما نخواهد داشت، اما برای مثال روشن کردن روزانه مقادیر زیادی از شمع‌ها در طی سال‌ها و یا روشن کردن آن‌ها در یک حمام بدون سیستم تهویه هوا، می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شود.

شمع‌های معطر، نسبت به شمع‌های غیرمعطر، دود بیشتری تولید می‌کنند. ذرات ناشی از سوختن این نوع شمع‌ها، عمیقاً به ریه‌ها نفوذ پیدا می‌کنند و برای سیستم تنفسی خطرناک هستند. فتیله نیز مهم است. هرچه یک شمع بلندتر باشد، بیشتر سوخته و دود بیشتری تولید می‌کند،


منبع:تبیان

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : روشن کردن شمع ، شمع روشن کردن ، دود شمع
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت