دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینمطالب را ملکه ذهن کنید!

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

ذخیره اطلاعات در مغز روندی است که حافظه نامیده می شود و این امر نیز به نوبه خود جزء اعمال سیناپس‏هاست (سیناپس: فضایی که پیام عصبی از یک سلول عصبی به سلول دیگر منتقل می‏ شود).
گزارش تخلف دوست داشتم ( 4 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 29020 تاریخ انتشار : 1398/03/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : Snowlady97 , vashty , Ntmi123 , Bostodl ,
هر بار که نوع خاصی از اطلاعات حسی از یک سیناپس عبور می کند این سیناپس دفعه بعد برای انتقال همان نوع پیام توانمند تر شده که این روند تسهیل نام دارد بعد از آن که اطلاعات چندین بار از یک مسیر عصبی عبور کردند آن مسیر به حدی تسهیل می‏ شود که این مرحله ای است که اصطلاحا می گوییم “مطلب ملکه ذهن شده است” .


انواع حافظه:

1- حافظه کوتاه مدت (Short-term memory)شامل خاطراتی می شود که برای چند ثانیه یا حداکثر چند دقیقه دوام می آورند مگر آن که به انواع بلند مدت آن تبدیل شوند.

2- حافظه میان مدت (Intermediate-term memory)که چند روز یا هفته باقی می ماند و در صورت عدم تکرار در ذهن از بین می رود.

3- حافظه بلند مدت (Long-term memory)که به دلیل تکرار، اگر یک بار ذخیره شود می توان تا چندین سال یا حتی تا آخر عمر آن را به خاطر آورد.


تبدیل انواع حافظه به یکدیگر :

برای تبدیل حافظه کوتاه مدت به بلند مدت باید آن را تثبیت کنیم بدین معنی که اگر حافظه کوتاه مدت به طور مکرر فعال شود تغییرات فیزیکی و شیمیایی در سیناپس ها اتفاق می افتد که مسئول نوع دراز مدت حافظه است .

این روند به 5 تا 10 دقیقه برای حداقل تثبت و 1 ساعت یا بیشتر برای تثبیت قوی نیاز دارد . تکرار نیزجایگزین این زمان می باشد . (همچنین تکرار روزانه و ماهانه و در کل زمانبندی شده که توصیه متخصصین بر حداقل 8 بار تکرار با هر منوالی در 8 روز متوالی است) - شاید این دلیلی است که همیشه دو کلمۀ تمرین و تکرار را کنار هم می‏بینیم.


نوع دیگری از تقسیم بندی حافظه :

1- حافظه مشغول به کار: نوعی از حافظه است که در جریان یک استدلال فکری استفاده می شود ولی در هر مرحله ای که مسئله حل شود، خاتمه می یابد .

2- حافظه قابل بیان یا اخباری : اساسا به معنای خاطره مربوط به جزئیات مختلف یک فکر جامع است مثلا :خاطره محیط اطراف، خاطره ارتباط های زمانی، خاطره علل یک تجربه

3- حافظه مهارتی:که با فعالیت های بدن مرتبط است مثل تمام مهارت های بازی با توپ.

مغز ما این قابلیت را دارد که اطلاعات بی حاصل را نادیده بگیرد وگرنه ظرفیت ذهن ما طی چند دقیقه اشباع می شد. این مسئله ناشی از مهار سیناپس مربوط به این نوع از اطلاعات است. اثر حاصل را عادت کردن habituation یا می گویند که درواقع نوعی از حافظه منفی است.

از سوی دیگر در مورد اطلاعاتی که نتایج مهمی از قبیل درد یا یک حس خوشایند ایجاد می کنند مغز توانایی خودکاری در تقویت و ذخیره سازی مسیر های حافظه دارد . این همان حافظه مثبت است که ناشی از تسهیل (در بالا توضیح داده شد) مسیر های سیناپسی می باشد که این فرایند حساس شدن حافظه نامیده می‏شود.

نتیجه گیری: برای ماندگارشدن هرچیز در ذهن، به تکرار نیاز است.


منبع:تبیان

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : ثبت اطلاعات در ذهن ، ثبت مطالب ، ذخیره اطلاعات در مغز
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت