دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینتنگی نفس : علل+ علائم و درمان

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

تنگی نفس؛ شرایطی که انسان احساس نیاز بیشتری به اکسیژن و هوا دارد و نمی‌تواند نفس عمیق بکشد. این شرایط می‌تواند ناشی از دلایل متفاوتی باشد. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازیم.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 1 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 28978 تاریخ انتشار : 1398/03/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : ahmadreza6101 ,
وجود وقفه و اخلال در الگوی تنفسی منظم انسان می‌تواند یک هشدار باشد. احساس ناتوانی در نفس عمیق کشیدن را تنگی نفس می‌نامند. علائم این تنگی نفس را می‌توان این‌گونه نام برد: تشنه هوا بودن، کوتاه شدن نفس‌ها و احساس تنگی در قفسه سینه.

تنگی نفس می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکلات و شرایط مختلفی در سلامتی انسان باشد که ممکن است بروز آن به‌صورت یک‌دفعه و ناگهانی و یا به شکل گسترش در طولانی‌مدت باشد.

در تمامی موارد ابتلا به تنگی نفس، جهت تشخیص علت اصلی بروز و یافتن بهترین راه درمان آن ، نیازمند مراجعه به پزشک هستیم. ناگفته نماند که نفس‌تنگی شدید که می‌تواند عملکرد کلی انسان را تحت تأثیر قرار دهد نیازمند مراجعه سریع به پزشک است.


علت تنگی نفس چیست؟

-- نارسایی احتقانی قلب
-- ایسکمی میوکارد یا ایسکمی قلب
-- بیماری مزمن انسدادی ریه
-- بیماری بینابینی ریه
-- ذات‌الریه
-- اختلالات روحی و روانی مثل اضطراب

 در توضیح ایسکمی میوکارد لازم به ذکر است: به کاهش میزان خون‌رسانی به عضلات قلب ایسکمی میوکارد یا ایسکمی قلب می‌گویند که این اتفاق معمولاً ناشی از انسداد رگ‌ها است و می‌تواند منجر به حمله قلبی شود.

بسیاری از شرایطی که با تنگی نفس در ارتباط‌اند در واقع با قلب و ریه‌ها نیز مرتبط هستند. علت این ارتباطات این است که این ارگان‌ها مسئول اصلی گردش اکسیژن و خارج کردن کربن‌دی‌اکسید در سراسر بدن هستند. بنابراین هرگونه اخلال و یا تغییراتی در ریه و قلب انسان می‌تواند منجر به بروز تنگی نفس شود.

البته علاوه بر شرایطی که در بالا ذکر شد، شرایط ریوی و قلبی دیگری هم وجود دارند که با تنگی نفس در ارتباط هستند. این شرایط عبارت‌اند از:


شرایط قلبی:

-- آنژین
-- اِدِم ریه (ناشی از نارسایی احتقانی قلب)
-- حمله قلبی
-- تامپوناد قلبی
-- فشارخون پایین


شرایط ریوی:

-- سرطان ریه
-- فشارخون ریوی یا پرفشاری ریه
-- آپنه خواب
-- آمبولی ریه
-- آنافیلاکسی
-- هواجنبی در هر دو ریه
-- سندرم دیسترس تنفسی حاد
-- برونشکتازی
-- پلورال افیوژن
-- اِدِم قلبی غیرکاردیوژنیک یا غیر قلبی 


علائم همراه با تنگی نفس چیست؟

گاهی اوقات از دارو برای درمان تنگی نفس استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال از استروئیدها برای درمان نفس‌تنگی مربوط به آسم و از آنتی‌بیوتیک‌ها برای ذات‌الریه استفاده می‌شود.

تنگی نفس می‌تواند دارای علائم متفاوتی باشد که این علائم در تشخیص علل تنگی نفس بسیار مؤثر خواهد بود. به‌طور مثال اگر تنگی نفس همراه با سرفه باشد بنابراین انتظار وجود مشکل در ریه می‌رود. 


درمان تنگی نفس چیست؟

مشکل نفس‌تنگی معمولاً با یافتن عاملی که موجب بروز این مشکل شده و درمان آن، بهبود خواهد یافت. همچنین در مدت‌زمانی که پزشک در حال بررسی و یافتن دلیل اصلی نفس‌تنگی است شاید از روش‌هایی برای تسکین نفس‌تنگی استفاده کند.


منبع:تبیان

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : تنگی نفس ، علل تنگی نفس ، درمان تنگی نفس
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت