دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینآشنایی با عوامل لخته شدن خون در رگ‌ها !

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

زیاد تلویزیون تماشا کردن موجب لخته شدن خون می‌شود. این احتمال تا حدودی به این دلیل است که ساعت‌های طولانی نشستن می‌تواند جریان خون را در پاها کاهش بدهد. حتی افرادی که در سطح مطلوبی، فعالیت بدنی دارند نیز با زیاد تلویزیون تماشا کردن در معرض این بیماری
گزارش تخلف دوست داشتم ( 3 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 28952 تاریخ انتشار : 1398/03/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : shakiba21 , mahvash , mehrzad2023 ,
شاید شنیده باشید که ساعت‌های طولانی نشستن احتمال ایجاد لخته خون در وریدهای عمقی بدن را افزایش می‌دهد؛ به این حالت، ترومبوز ورید عمقی (DVT) می‌گویند. عمل جراحی، ریسک فاکتوری شناخته شده برای این بیماری است که معمولاً پایین پاها یا ران‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اما بسیاری از دیگر ریسک فاکتورهای این بیماری، شناخته شده نیستند. اگر بتوانید این ریسک فاکتورها را شناسایی کنید، قادر به انتخاب‌های سالم‌تری خواهید بود و می‌توانید احتمال تشکیل یک لخته خون خطرناک را به حداقل برسانید.


بستری شدن در بیمارستان، چه با عمل جراحی و چه بدون عمل جراحی

بستری شدن در بیمارستان، ریسک فاکتوری برای ترومبوز ورید عمقی است زیرا بیمار برای مدتی طولانی روی تخت دراز می‌کشد. خصصان می‌گویند مدت‌ها یکجا دراز کشیدن یا روی ویلچر نشستن می‌تواند یک عامل خطر پیشرونده برای تشکیل لخته‌های خون مرگبار باشد.

بر اساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین زده شده که یک‌دهم مرگ‌های بیمارستانی به دلیل تشکیل لخته‌ی خون در ریه‌ها هستند. علاوه بر این مشخص شده که نیمی از لخته‌های خونی در طول اقامت در بیمارستان یا در عرض سه ماه از زمان بستری یا جراحی در بیمارستان‌ ها هستند.

اگر شما در حال حاضر در بیمارستان بستری هستید، از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد روش‌های کاهش خطر DVT مطلع شوید. این روش‌ها ممکن است شامل پوشیدن جوراب‌های فشرده‌سازی الاستیک یا استفاده از دستگاه‌های فشرده‌سازی متناوب باشد.

این دستگاه‌ها با فشار دادن ماهیچه‌ها به‌عنوان راهی برای حفظ جریان خون در پاها کار می‌کنند. به هر حال اگر شما در بیمارستان باشیدبه‌محض این که بتوانید راه بروید کارکنان پزشکی شما را تشویق خواهند کرد که از تخت خواب بیرون بیایید تا با این حرکت، جریان خون را افزایش دهید.

مدت‌ها یکجا دراز کشیدن یا روی ویلچر نشستن می‌تواند یک لخته خون کُشنده تشکیل بدهد. تخمین زده شده که یک‌دهم مرگ‌های بیمارستانی به دلیل تشکیل لخته‌ی خون در ریه‌ها هستند


چاق بودن و تحرک بدنی نداشتن

اگر پدیده‌ی چاقی در دنیا وجود نداشت، آمار ترومبوز وریدی به شدت افت می‌کرد. بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله‌ی Internal Medicine ماه می 2015 نشان داده شد میان چاقی و احتمال ابتلا به DVT، ارتباط وجود دارد. البته علت این ارتباط هنوز کاملاً مشخص نیست؛ اما شواهد محکمی وجود دارند .


زیاد تلویزیون تماشا کردن

مطالعه‌ای که در سال 2018 در نشریه‌ی Thrombosis and Thrombolysis منتشر شد نشان می‌دهد زیاد تلویزیون تماشا کردن موجب لخته شدن خون می‌شود. این احتمال تا حدودی به این دلیل است که ساعت‌های طولانی نشستن می‌تواند جریان خون را در پاها کاهش بدهد. این تحقیق نشان داد حتی افرادی که در سطح مطلوبی، فعالیت بدنی دارند.


 قدبلند بودن

 هر 10 سانتیمتر رشد قد، احتمال تشکیل لخته خون، 30 تا 40 درصد بیشتر می‌شود. هرچند کشف ارتباط میان لخته خون و قدبلند بودن نسبتاً تازه است، اما توجیهاتی وجود دارد. مثلاً این امکان وجود دارد که افراد قدبلندتر، به طور کلی نواحی تماسی بیشتری با رگ‌ها دارند و تعداد بیشتری دریچه‌ی سیاهرگی در بدنشان وجود دارد.

منبع:تبیان

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : لخته شدن خون ، لختگی خون در رگ ، ترومبوز وریدی
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت