دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینعلت تعریق زیاد چیست؟

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

برخی از افراد نسبت به دیگران تعریق زیادتری دارند، این تفاوت را هنگامی که به صورت گروهی به تمرین می‌پردازید، کاملاً مشاهده خواهید کرد. اما این تفاوت‌ها نشان‌دهنده‌ی چه چیزی است و علت تعریق زیاد برخی افراد چیست؟
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : farid61 شماره پست : 28917 تاریخ انتشار : 1398/03/09
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : agastafa , tiiiim ,
پاسخ‌ها به‌صورت متداول و سنتی بر روی عواملی مانند درصد چربی بدن یا همان ترکیب بدن (چربی در بدن به عنوان عایق عمل می‌کند و هر چقدر چربی بدن‌تان بیشتر باشد، منجربه عایق بیشتر گرما می‌شود و زودتر گرم ‌می‌شوید) آمادگی‌جسمانی هوازی (فردی که آمادگی جسمانی هوازی بالایی دارد و اندام متناسب‌تری دارد،کمتر عرق می‌کند) تمرکز دارند.

در کالج پزشکی-ورزشی آمریکا، ماتیو کارمر از دانشگاه اوتاوا و اولیجی از دانشگاه سیدنی، نتایجی را از دست ‌آورد‌های پژوهش‌های خود ارائه دادند و ایده‌های این موضوعات را به چالش کشیدند. این اطلاعات اکنون در مجله فیزیولوژی‌ (کاربردی) منتشر شده و برخی پیچیدگی‌های علمی در رابطه با این مطالعات را توضیح می‌دهد. این مقاله شامل تحلیل‌های شگفت‌انگیزی است.

مشکل مطالعات قبلی این بود که به ارتباط توده‌ی چربی توان هوازی بدن (VO2 max) و وابسته بودن این فاکتور‌ها با دیگر عوامل توجهی نشده بود. افراد دارای توده‌ی چربی بیش از حد، بیشتر اضافه وزن می‌آورند (آیا خواص عایق‌کنندگی چربی علت اصلی تعریق زیاد است یا خیلی ساده به دلیل چاق‌تر بودن مجبور به تحمل وزن بیشتر بدن‌تان (توده‌ی چربی بیشتر، وزن بیشتر) هستید؟

به همین ترتیب،افراد با VO2maxنسبتاً بالا (حداکثر میزان اکسیژنی که عضلات به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن مصرف می‌کنند) معمولا ًبدن‌های متناسب‌تر و لاغرتری دارند. بنابراین‌ علت ایجاد این تفاوت‌ها احتمالاً بستگی به اندازه‌ی بدن دارد، نه دارا بودن اندام متناسب. به منظور استخراج فاکتور‌های کلیدی، کرامر و جی 28 داوطلب را با دامنه‌ی وسیعی از تیپ‌های بدنی و سایز‌های اندامی مختلف گردآوری کردند و آنها را تحت یک آزمایش دوره‌ای 60 دقیقه‌ای فعالیت بر روی دوچرخه‌ثابت (چرخ‌کارسنج) با شدت‌های مختلف قرار گرفتند، درحالی که میزان تعریق و تغییرات بدنی آن‌ها اندازه‌گیری می‌شد.


پیشنهاد مطالعه: علت عرق کردن در ورزش چیست؟کم یا زیاد عرق کردن چه علتی دارد؟

مطمئناً در نهایت، تغییر در درجه حرارت مرکزی تا حد زیادی توسط مقدار حرارت تولیدی به وسیله‌ی پدال زدن آزمودنی‌ها بر روی دوچرخه سواری به ازای هر واحد از توده‌ی بدن توجیه می‌شود، بدون هیچگونه دخالت تاثیر خاصیت “عایق‌کنندگی”چربی .(منظور از توجیه کردن،مقدار مشخص حرارت تولیدی از دامنه‌ی تغییرات دمای مرکزی بدن که در ایجاد تعریق نقش دارد را به خود اختصاص می‌دهد)

حرارت تولیدی به میزان 50 درصد از دامنه‌ی تغییرات دمای مرکزی محاسبه شده‌است و اضافه‌کردن درصد چربی بدن (چیزی حدود6.8 تا 32.5درصد که در افراد مختلف متغیر است) به آن، تنها اختصاص 2.3درصد از تغییرات حرارتی دمای مرکزی بدن را توجیه می‌کند.

این موضوع نشان‌دهنده‌ی آن است که دو نفر با وزن یکسان و سرعت مشابه در پدال زدن، باید یک میزان حرارت تولید کنند، حتی اگر یکی از آنها قد‌کوتاه و چاق باشد و دیگری قدبلند و لاغر باشد. همین امر در مورد میزان کل تعریق صدق می‌کرد: درصد توده‌ی چربی‌بدن تنها اختصاص 1.3درصد از میزان دامنه‌ی تغییرات حرارت مرکزی بدن را توجیه می‌کند.

آنچه که اهمیت دارد، توجه به اینست که این امر به هیچ وجه نقض کننده‌ی مشاهدات عمومی مبنی بر اینکه افراد با توده‌ی چربی بدنی بالا، بیشتر عرق می‌کنند، نیست. اما این‌ موضوع به خاطر خواص گرمایی خود چربی نیست؛ دمای تولیدی بیشتر در نتیجه‌ی کار بیشتر برای حمل چربی‌های بیشتری که شما را احاطه کرده‌است.

به همین ترتیب، در رابطه با VO2max به نظر نمی‌رسد که ایجاد تفاوت‌های بزرگتر به دلیل خود VO2max باشد که تنها 4 درصد تغییرات را در میزان تعریق تشکیل می‌دهد. شاید منطقی به نظر نرسد اما دوباره باید بگوییم؛ دلیل ایجاد تفاوت‌ها به این بستگی دارد که چه میزان گرما تولید می‌کنید.


عواملی دیگری که باعث تعریق زیاد می‌شوند

گرما و رطوبت هوا
استرس
غذاهای تند
یائسگی
جنسیت
ژنتیک

اگر به دو نفر که دارای VO2 max متفاوتی در هنگام تمرین هستند، بگویید که با شدت 70درصد حداکثر اکسیژن مصرفی خود تمرین کنند، فرد متناسب‌تر از لحاظ اندام با سرعت بیشتر آن تمرین را انجام می‌دهد(حال تمرین دویدن باشد یا پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت)، در نتیجه به علت اینکه انرژی بیشتری برای کار سریع‌تر استفاده می‌کند به این ترتیب باعث تولید گرمای بیشتری می‌شود. آنها بیش از حد عرق می‌کنند، اما به این دلیل است که کار بیشتری انجام می‌دهند، نه به دلیل خاصیت جادویی یا ویژه‌ای در VO2 max.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : علت تعریق زیاد ، تعریق زیاد ، دلایل عرق کردن زیاد ، عرق کردن
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت