دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینوقتی نور بلای جان مردم می‌شود !

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

یک پژوهشگر آلودگی نوری با اشاره به اینکه شهرهای بزرگ ایران دچار آلودگی نوری هستند، از نبود برنامه جامع نورپردازی در فضاهای شهری انتقاد کرد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 5 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 28858 تاریخ انتشار : 1398/03/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : reza2233 , ns6200 , hoomanz , Nikan2020 , dehghane ,
حامد میرزاخلیلی با بیان این نکته که با وجود آسیب‌های خطرناک و گسترده «آلودگی نوری» برای سلامتی انسان و سایر جانداران هنوز ابعاد پیچیده این پدیده به‌طور کامل روشن نشده است، اظهارکرد: واقعیت تجربه شده نشان می‌دهد که در کشور ما بسیاری از مشکلات محیط زیستی پیش از بحرانی شدن مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

در حوزه‌های مختلف از کاهش شدید جمعیت گونه‌های گیاهی و جانوری ارزشمند گرفته تا کمبود آب و آلودگی هوا  شاهد این وضع هستیم. در حال حاضر هم شواهد نشان می‌دهد که این اتفاق مشابه برای  هم در حال وقوع است. وی با اشاره به اینکه نباید بعد از فراگیر شدن آسیب‌های ناشی از آلودگی نوری به فکر حل این مشکل بیفتیم.

با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم که آلودگی نوری به یک معضل لاینحل و یا پیچیده تبدیل شود، تصریح کرد: آلودگی نوری زمانی اتفاق می‌افتد که استفاده نادرست و غیراستاندارد از نور صورت گیرد که در حال حاضر در شهرهای بزرگ مثل تهران شاهد چنین وضعی هستیم.


چشم ما ایرانی‌ها به نور زیاد عادت دارد

این پژوهشگر آلودگی نوری در پاسخ به این پرسش که استانداردهای نورپردازی‌ها بر چه مبنایی تعیین می‌شود؟ گفت: در کشورهای مختلف استانداردهای نورپردازی، با توجه به شرایط اقلیمی مناطق (میزان تابش نور و ابرناکی) مشخص می‌شود. در کشوری مثل انگلیس که هوا غالبا مه‌آلود است، چشم شهروندان به نور کم عادت دارد .

وقتی وارد خانه می‌شوند با نور کم آن هم در یک گوشه خانه کارهایشان را انجام می‌دهند اما در کشور ما به دلیل تابش نورخورشید در بیشتر روزهای سال، چشم ما ایرانی‌ها به نور زیاد عادت کرده است، برای همین به دلیل شرایط اقلیمی که در آن مستقر هستیم در خانه نیز دوست داریم که همه چراغ‌ها را روشن کنیم و از نور زیاد استفاده می‌کنیم.


شهرهای بزرگ دنیا طرح جامع نورپردازی دارند

میرزاخلیلی با بیان اینکه معمولا شهرهای توریستی بزرگ دنیا، طرح جامعی برای نورپردازی دارند و بر مبنای آن روشنایی مناطق مختلف شهر از جمله نقاط توریستی، تجاری، فرهنگی و مسکونی را طراحی می‌کنند،اظهارکرد: این طراحی به شکلی انجام می‌شود که نورپردازی عناصر و نمادها در نقاط توریستی به آسایش نقاط مسکونی لطمه وارد نکند.

همچنین بر اساس برنامه جامع نورپردازی مشخص می‌شود که در مراکز تجاری بعد از پایان ساعت کاری نیازی به  بسیاری از جنبه‌های روشنایی نیست.این کارشناس حوزه محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه در کشور ما مدیریت روشنایی توسط دو نهاد شرکت‌های توزیع برق و شهرداری‌ها اعمال می‌شود.

تصریح کرد: در شرایط حاضر در جاده‌ها و معابر شهری کشور ما از استانداردهایی تبعیت می‌شود اما در درون شهرها و فضاهای شهری مثل پارک‌ها و بوستان‌ها، پل‌ها، ساختمان‌های تجاری و اداری، میادین و ... شهرداری‌ها موظف هستند که نحوه نورپردازی نظارت داشته باشند. متاسفانه در این موارد ایراداتی وجود دارد که باعث بروز آلودگی نوری می‌شود. 


منبع:سایت تبیان

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : آلودگی نوری ، آلودگی های نوری ، آسیب های نوری
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت