دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایننشخوار ذهنی چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

پست های بیشتر از دسته روزانه و اجتماعی

درگیر بودن مداوم با افکار منفی را نشخوار ذهنی می‌گویند. از جمله راه های مقابله با نشخوار ذهنی کنار آمدن با واقعیت، پیش‌بینی نکردن آینده، تاخیر در فکر کردن به افکار منفی و... است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 9 ) بنچاق !
نویسنده : shakiba21 شماره پست : 28722 تاریخ انتشار : 1398/04/07
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : Loveislife , yaser , khodaismylove , hoomanz , saleh , Mohammadreza0723 , ramezan , iamlove , Sepehr141 ,
نشخوار ذهنی یک عادت منفی ذهن به معنای تمرکز زیاد فرد به علائم و دلایل پریشانی است. فرد دچار نشخوار ذهنی توجه زیادی به درد داشته و ذهن تاریکی دارد.

از آنجایی که هر بیماری نقطه آغازی دارد، نشخوار ذهنی هم با موارد استرس‌زایی مثل طلاق، مشاجره، خیانت و... شروع می‌شود. اگر عوامل یاد شده با سرزنش اطرافیان همراه شود سبب تشدید این مشکل می‌شود. لازم است بدانید که نشخوار فکری، زمینه‌ساز افسردگی و استرس است. در این مقاله به راه های مقابله با نشخوار ذهنی خواهیم پرداخت.


راه های مقابله با نشخوار ذهنی

با اینکه درگیری با افکار منفی تجربه‌ای تلخ و اذیت کننده‌ است اما با راهکارهایی ساده می‌توان بر این مشکل غلبه کرد. در ادامه چند مورد از این روش‌ها آورده شده‌است.


1. پند گرفتن از تجربیات تلخ

از گذشته درس بگیرید اما مدام آن را مرور نکرده و در حقیقت بیش از حد اتفاقات را منفی نبینید. به جای داشتن دید منفی روی وقایع، به آن‌ها به عنوان درسی برای آینده نگاه کنید. تمرکز و انرژی خود را روی مسائل جدید و مثبت زندگی گذاشته تا بتوانید اعتماد به نفس داشته باشید. با ورزش نیز می‌توان بر عوامل منفی غلبه کرد؛ ورزش کردن باعث درگیر شدن جسم و روح شده و تمرکز از روی فاکتورهای منفی برداشته می‌شود.


2. کنار آمدن با واقعیت

به جای سرزنش کردن خود و دیگران سعی کنید حقیقت را آن گونه که هست بپذیرید. تلاش کنید تا زندگی شادی داشته و به حداقل‌های ممکن قناعت کنید.

قبول کردن خود و دیگران به همان صورتی که هستند به شما در این زمینه بسیار کمک خواهد کرد؛ تاکید بر تغئیر و تمرکز روی فاکتورهای منفی افراد، ذهن شما را آشفته و بیمار می‌کند.


3. پیش بینی نکردن آینده

توجه داشته باشید که پس از هر شکستی پیروزی است؛ در واقع این شکست‌ها هستند که زمینه‌ساز موفقیت‌های ما می‌شوند. بدانید که برای ساخته شدن یک ساختمان هم نیاز به تخریب است؛ پس به جای پیش‌بینی کردن عوامل منفی و استرس‌زا قبول کنید که همه چیز قابل پیش‌بینی نیست.

تمرکز روی عوامل منفی سبب ندیدن موقعیت‌های مثبت در زندگی شما می‌شود. بنابراین به جای متوقف شدن و فکر کردن به عوامل منفی برای آینده تلاش کرده و مثبت اندیشی را سرلوحه زندگی خود کنید.


4. درس گرفتن از گذشته و نظم دادن به ذهن

سعی کنید از مشکلات، برای پیشرفت و ترقی،  پله‌ای بسازید. با نظم بخشیدن به موضوعات ذهن‌تان، از ترس و واهمه‌های بی‌پایه و اساس دوری کنید.


5. تاخیر در فکر کردن به افکار منفی

زمانی که افکار منفی به سراغ شما آمد فکر کردن به آن را به زمانی دیگر موکول کنید. می‌توانید فکر کردن را به زمان خاصی در روز موکول کنید؛ این گونه به جای اینکه فکرها بر شما مسلط باشند این شما هستید که به افکارتان مسلط می‌شوید.


6. پرداختن به علایق

جالب است بدانید که نشخوار ذهنی نتیجه داشتن وقت آزاد و بیکاری است. اگر شما مشغول کاری باشید دیگر زمانی برای فکر کردن برای شما باقی نمی‌ماند.

پس یکی از راهکار‌های مقابله با نشخوار ذهنی این است که دست به فعالیتی بزنید که به آن علاقمند هستید؛ برای مثال پرداختن به ورزش، هنر و علاقه‌مندی‌های شما می‌تواند بسیار موثر باشد.همچنین داشتن شغل برای درگیر کردن ذهن و رهایی از افکار منفی توصیه می‌شود.


سخن آخر

در پایان می‌توان گفت داشتن امید به زندگی و تلاش برای داشتن لحظاتی خوش از راهکارهای اساسی برای جلوگیری از افکار منفی هستند. آیا شما دچار نشخوار ذهنی شده‌اید؟ شما چه تجربیاتی در این زمینه دارید؟

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : نشخوار ذهنی ، درگیر بودن مداوم با افکار منفی ، زمینه‌ساز افسردگی و استرس
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت