دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترطبیعت، حیوانات و محیط زیستفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینآشنایی با زیباترین دانشگاه ایران در بلوچستان

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاهی مادر در منطقه جنوب شرق کشور می‌باشد که یکی از مجهزترین دانشگاه‌های سراسر کشور است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1353 تحت عنوان دانشگاه زاهدان آغاز کرد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 1 ) بنچاق !
نویسنده : akbariz773 شماره پست : 28526 تاریخ انتشار : 1398/03/05
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : mnmnmn ,
سرانه فضای سبز در دانشگاه سیستان و بلوچستان 35 متر مربع برای هر نفر است و این در حالی است که میانگین همین سرانه در سایر مراکز کشور 7 متر مربع برای هر نفر است.


تاریخچه

این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1353 تحت عنوان دانشگاه زاهدان با گشایش رشتهٔ راه و ساختمان در قالب دانشکده فنی و مهندسی در شهر زاهدان آغاز کرد. سپس در سال 1356 دانشکده دریانوردی و علوم دریایی چابهار تأسیس شد و در سال‌های 1365و 1368 به ترتیب دانشکده‌های علوم پایه و کشاورزی زابل شروع به کار نمود.سرانجام در سال1370 پیرو مصوبهٔ شورای گسترش آموزش عالی مبنی بر ادغام دانشگاه‌های تربیت معلم شهرستان‌ها در دانشگاه‌های محلی، دانشگاه تربیت معلم زاهدان با دارا بودن بیش از 2000 دانشجو در 9 رشته/ گرایش با دانشگاه سیستان و بلوچستان ادغام شد.

رشته‌های علوم پایه دانشگاه تربیت معلم زاهدان به دانشکده علوم دانشگاه سیستان و بلوچستان پیوستند و رشته‌های علوم انسانی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی را تشکیل دادند. یکی از افتخارات این دانشگاه در طول مدت فعالیتش ایجاد شاخص‌ها و توانمندی‌های لازم در جهت ایجاد دانشگاه‌های مستقل زابل و دریانوردی و علوم دریایی چابهار است، به طوری که در سال 1377 دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی زابل و در سال 1381 دانشکده دریانوردی و علوم دریای چابهار به عنوان «دانشگاه زابل»، ‍و «مرکز آموزش عالی دریانوردی و علوم دریایی چابهار» مستقل شدند.


تعداد رشته

رشته / گرایش‌های این دانشگاه در حال حاضر در مقاطع مختلف روزانه، شبانه جمعاً 165رشته گرایش است که از این تعداد50 رشته / گرایش در مقطع کارشناسی ارشد 19 رشته گرایش در مقطع دکتری است. این دانشگاه دارای 12 دانشکده، یک مرکز آموزش عالی و 5 پژوهشکده و یک مجتمع آموزشی است.


تعداد دانشجویان

تعداد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیش از 17 هزار نفر و تعداد دانش آموزان در مقاطع مختلف نزدیک به20000 نفر است. این دانشگاه دارای هیئت امناء مستقل است و با توجه به احراز شاخص‌های لازم جهت ایجاد هیئت ممیزه مستقل، از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1384 هیئت ممیزه مستقل این دانشگاه نیز تأسیس شد.


فارغ التحصیلان برجسته

لازم است ذکر شود که پروفسور آرین قلی پور عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه تهران و مؤلف کتابهای بسیاری در حوزه مدیریت و چهره برجسته این رشته از فارغ التحصیلان دانشگاه سیستان و بلوچستان می‌باشد.


استادان نامدار

این دانشگاه در رشته‌های مختلف علوم پایه، مهندسی و علوم انسانی از استادان مختلفی برخورداراست که بعضی از اعضای هیئت علمی آن به مرتبه استادی بعضی به دانشیاری نایل شده‌اند. می‌توان از استادان به نام این دانشگاه به پروفسور احمد اکبری /پروفسور عظیمی/ پروفسور علی اکبر گلچین/ پروفسور رحمت الله لشکری پور / دکتر غلامرضا رضایی /مرحوم پروفسور خشنودی/پروفسور آتشی و دیگر استادان به نام دیگر و همچنین استادان مدعو به نام که مشغول تدریس در این دانشگاه هستند نیز می‌توان به دکتر رضا تهرانی (استاد مدیریت دانشگاه تهران به عنوان استاد مدعو دانشگاه)/ دکتر بهلول علیجانی (چهره برجسته جغرافیا و استاد مدعو دانشگاه) و پروفسور یزدی فر از دانشگاه شیفلد در رشته حسابداری نیز اشاره کرد.


رتبه

مرتبه این دانشگاه در سال 1384 براساس 26 شاخص تعیین شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه «در حال توسعه» به دانشگاه «توسعه‌یافته» ارتقا یافت و این امر موجب ترقی رتبه دانشگاه شد. در حال حاضر دانشگاه سیستان و بلوچستان از نظر تشکیلاتی جزو دانشگاه‌های ردیف (الف) دانشگاه‌های کشور است. این دانشگاه در سال 1384 در بین حدود 477 دانشگاه دولتی، علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و… در ردیف سی و چهارم دانشگاه‌های ایران است.


انتشار مجلات علمی و پژوهشی

انتشار دو مجله علمی پژوهشی و توسعه و مجله علمی - پژوهشی سیستم‌های فازی که مجله سیستم‌های فازی در ردیف مجلای ISI بوده و به زبان لاتین منتشر می‌شود. از دیگر مجلات علمی - پژوهشی این دانشگاه می‌توان به مجله جغرافیا و توسعه، مجله پژوهشهای تاریخی ایران و اسلام، مجله نانو و مجله علوم تربیتی و روانشناسی، مجله علوم مهندسی، مجله اقتصاد و مدیریت، مجله زبان و آموزش زبان انگلیسی، مجله باستان‌شناسی مجله پژوهشهای ادب غنایی و مجله شبه قاره هند (ویژه ادبیات) اشاره نمود.


زیباترین دانشگاه کشور

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان دانشگاه مادر در منطقه جنوب شرق شناخته شده‌است. این دانشگاه که در منطقه سیستان و بلوچستان قرار دارد یکی از دانشگاه‌های نسبتاً بزرگ کشور محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای زیباترین پردیس که شامل 5 پارک اصلی با غرفه‌ها و رستوران‌های مختلف و بیش از 20 بوستان مطالعه است.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : دانشگاه سیستان و بلوچستان ، زیباترین دانشگاه ایران ، آشنایی با زیباترین دانشگاه ایران
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت