دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینآیا تزریق سلول‌های بنیادی یک درمان معجزه‌گر است؟

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

اگرچه سال‌هاست که سلول‌های بنیادی شناسایی شده‌اند، اما همچنان سؤالات زیادی بدون پاسخ مانده‌اند: چه نوع سلول‌های بنیادی باید استفاده شود؟ چگونه می‌توان سلول‌ها را برای اثرات پایدار دستکاری کرد؟ و درمان چگونه عمل می‌کند؟
گزارش تخلف دوست داشتم ( 1 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 28347 تاریخ انتشار : 1398/03/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : marlboro477 ,
تیتر خبرهای پزشکی درباره سلول‌های بنیادی خوب به نظر می‌رسند.مثلا «کارشناسان توانستند با استفاده از سلول‌های بنیادی به بهبود توانایی حرکتی افراد دچار شده به سکته مغزی کمک کنند»ویا «سلول‌های بنیادی سرطان زنی را درمان کردند»؛ «سلول‌های بنیادی اثر شگفت‌انگیزی بر مبتلایان به ام.اس گذاشتند».

در واقع، حتی متخصصان در مورد این سلول‌های معجزه‌گر که در بدن هستند و می‌توانند انواع بافت را تعمیر و جایگزین کنند هیجان زده هستند.این سلول‌ها در حال تغییر علم پزشکی بوده .به همان اندازه که آنتی‌بیوتیک‌ها و واکسن‌ها توانسته‌اند بیماری‌ها را درمان و ریشه‌کن کنند، مؤثر واقع می‌شوند.

اگرچه سال‌هاست که سلول‌های بنیادی شناسایی شده‌اند، اما همچنان سؤالات زیادی بدون پاسخ مانده‌اند.چه نوع سلول‌های بنیادی باید استفاده شود؟ چگونه می‌توان سلول‌ها را برای اثرات پایدار دستکاری کرد؟ درمان چگونه عمل می‌کند؟ هنوز تحقیقات بسیار کمی در این باره وجود دارد .محققان همچنان برای تعیین اثربخش بودن این سلول‌ها، در مراحل اولیه بررسی هستند.برخلاف اینکه تنها تعداد کمی از نتایج و توصیفات، سودبخش بودن این سلول‌ها را تأیید کرده‌اند.اما این کلینیک‌ها به بیماران خود قول می‌دهند که به ازای دریافت هزار تا ده هزار دلار بیماری های آنان را درمان کنند.

برخی نیز حتی پیشنهاد استفاده از سلول‌ بنیادی برای اعمال زیبایی مانند کشیدن پوست صورت و زیبایی بخش‌های دیگر بدن را داده . بعضی از آن‌ها ادعا می‌کنند که می‌توان به کمک این سلول‌ها قدرت ورزشکاران را افزایش داد! شکاف قابل ملاحظه‌ای بین ادعاهای این مراکز و تحقیقاتی که برای بسیاری از این بیماری‌ها صورت گرفته است، وجود دارد.


سلول‌های بنیادی دقیقاً چه نوع سلولی هستند؟

بیشتر سلول‌های بدن ما انواع خاص  از سلول‌ها هستند؛ سلول‌های قلب، ریه، عضله، عصب، خون و غیره.اما سلول‌های بنیادی متمایزشده نیستند.به این معنی که آن‌ها توانایی تبدیل شدن به سلول‌های بنیادی بیشتر یا انواع سلول‌های دیگر را دارند.

سلول‌های بنیادی همچنین می‌توانند به طور نامحدود تقسیم شده و جایگزین بافت فرسوده شوند.آن‌ها توانایی تبدیل شدن به سلول‌های دیگر و توانایی عمل به عنوان یک سیستم تعمیر و نگهداری آماده برای بدن را دارا هستند.


چرا تحقیقات پیرامون سلول‌های بنیادی پر سروصدا هستند؟

این سلول‌ها به خاطر توانایی منحصربه‌فردشان در تبدیل شدن به انواع مختلف سلول‌ها پرآوازه هستند.این بدان معنی است که آن‌ها توانایی بازسازی اندام‌های بیمار را دارند که در زمینه پزشکی به عنوان «طب احیاکننده» شناخته می‌شوند.

دانشمندان پیش از این، روی سلول‌های بنیادی که از جنین گرفته شده بودند متمرکز بودند، زیرا این سلول‌ها به طور طبیعی به هزاران سلول دیگر و در نهایت به بافت‌ها و اندام‌های کودک تبدیل می‌شوند.

اما، مسائل اخلاقی و مقررات مربوط به این سلول‌ها، محققان را به دنبال یافتن راه‌حل‌های دیگر انداخت.همچنین باید مطمئن شوید که روش درمانی پیشنهاد شده از سوی مرکز بهداشتی مورد نظرتان به سود شما است یا خیر. برای مثال اگر شما دچار آرتریت زانو هستید فیزیوتراپی یا حتی عمل جراحی جایگزینی مفصل زانو بهتر از روش سلول‌های بنیادی است.

این سلول‌های القاشده بنیادی عمدتاً به ماه‌ها دستکاری و نگه‌داری در آزمایشگاه نیاز دارند و به مراکز پزشکی برتر محدود می‌شوند. اکثر کلینیک‌های سودآور برای استفاده از سلول‌های گرفته شده از بافت کامل به نام "سلول‌های بنیادی بالغ" برپا شده‌اند. با استفاده از سلول‌های بدن خود بیمار، این درمانگاه‌ها می‌توانند درمان را در یک روز یا چند هفته انجام دهند.

کسی که دچار درد آرتریتی است، ممکن است سلول‌ها را از شکمش خارج کنند و به مفصل ران او تزریق نمایند.قبل از تأیید این ادعا نیاز به تحقیقات گسترده‌تری نیاز دارند.

مشکلی که درباره این نوع سلول‌ها وجود دارد این است که زیاد درباره آن‌ها نمی‌دانیم.این کلینیک‌ها سلول‌ها را تزریق می‌کنند و امیدوارند که مفید باشند اما هر زمان که تزریق صورت می‌گیرد با شکست مواجه می‌شوند. نظرات علمی بر این است که سلول‌های بنیادی که از مغز استخوان و چربی گرفته شده‌اند به مانند سلول‌های جنینی منعطف نیستند.

به این معنی است که به جای تبدیل شدن به سلول‌های کاملاً متفاوت، آن‌ها عمدتاً به همان سلول‌های بافت مبدأ تبدیل می‌شوند.
برای مثال هیچ شواهدی وجود ندارد که بافت مغز استخوان می‌تواند بافت چشم را ایجاد کند، حتی اگر بسیاری از این کلینیک‌ها این را بگویند.سلول‌ها در این شرایط کاملاً با بافت وارد شده وفق پیدا نمی‌کنند و در نتیجه می‌میرند.


سلول‌های بنیادی در چه مواردی استفاده می‌شوند؟

در حال حاضر، درمان با سلول‌های بنیادی فقط برای تعداد کمی از اختلالات خونی توصیه شده است.مثلا، برای درمان لوسمی مغز استخوان بیمار را قبل از اینکه بدنش با شیمی‌درمانی با دوز بالا تحت درمان قرار بگیرد، برداشت می‌کنند.سپس سلول‌های بنیادی مغز استخوان دوباره وارد جریان خون می‌شوند تا سلول‌های آسیب دیده را بازسازی کنند.

تحقیقات اولیه در زمینه بیماری‌های دیگر نشان می‌دهد که چرا پزشکان در مورد چشم‌انداز آینده این روش بسیار هیجان زده هستند.
تحقیقات در استرالیا بهبودی افرادی که رباط صلیبی قدامی آن‌ها با روش سلول‌های بنیادی تحت درمان قرارگرفته بودند را تأیید کرد.
همچنین بررسی‌های چندساله بر روی 110 بیمار مبتلا به بیماری ‌ام.اس که تحت درمان با سلول‌های بنیادی خودشان قرار گرفته بودند،

احتمال بدتر شدن بیماری در افراد تحت درمان این سلول‌ها تنها 6 درصد و برای سایر بیماران تحت سایر روش‌های درمانی 60 درصد است. ممکن است به نظر برسد که در مورد درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیمار هیچ خطری وجود ندارد.اما این طور نیست. برخی افراد دچار عوارض بسیار جدی شده‌اند.

دو نفر اکنون از لحاظ قانونی نابینا هستند و چندین بیمار کلینیک سلول‌های بنیادی نیز جان خود را از دست داده‌اند.این‌ها فقط افرادی هستند که در مورد عوارض جانبی شناخته شده‌اند و عوارض جدی در درمانگاه‌ها نباید گزارش شود. علاوه بر این، درمان‌های امیدوارکننده‌ای نیز وجود دارند که نشان داده شده خطرناک هستند.

در ابتدا پزشکان تصور می‌کردند که سلول‌های بنیادی ممکن است قلب بیمار را درمان کند.اما یک مطالعه در سال 2017 روی موش‌ها نشان داد که هنگام تزریق سلول‌ها، التهاب و بیماری قلبی بدتر می‌شود.


بهترین روش در مورد درمان با سلول‌های بنیادی چیست؟

اگر می‌خواهید به سمت درمان با این سلول‌ها بروید.ابتدا از پزشک خود بپرسید کدام مرکز درمانی معتبر است و آیا این روش برای بیماری شما مؤثر است یا خیر.به علاوه خوب است که خود نیز در مورد سابقه مرکز مورد نظر تحقیق کنید.همچنین باید مطمئن شوید که روش درمانی پیشنهاد شده از سوی مرکز بهداشتی مورد نظرتان به سود شما است یا خیر.

برخی کلینیک‌ها تنها تلاش می‌کنند از موفقیت‌های خود برایتان بگویند و موارد بهبودیافته را به شما نشان می‌دهند در حالی که از شکست‌هایشان چشم‌پوشی می‌کنند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : سلول بنیادی ، تزریق سلول بنیادی ، درمان با سلول های بنیادی
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت