دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلایندکتری به نام اینترنت!

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

در دنیای امروز که حرف اول را اینترنت می‌زند نمی‌توان از مردم خواست برای داشتن اطلاعات پزشکی اصلاً به اینترنت مراجعه نکنند، اما به دست آوردن اطلاعات با پیدا کردن راهی برای درمان متفاوت است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 1 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 28336 تاریخ انتشار : 1398/03/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : agastafa ,
تب، گلودرد و بی‌حالی را برای گوگل می‌نویسد تا بفهمد دخترش چه بیماری‌ای دارد ؟ حالا خوشحال است که به جای دادن ویزیت دکتر فقط با چند کلیک توانسته بیماری دخترش را تشخیص دهد .به همین دلیل هم درمان بیماری را جستجو می‌کند.

چندتایی قرص و دارو برای درمان این بیماری پیشنهاد شده که البته بدون تجویز پزشک نمی‌تواند بخرد، چاره‌ای نیست. سراغ داروهای گیاهی می‌رود و با انبوهی از دمنوش‌های معجزه‌گر و جادویی مواجه می‌شود .او می‌تواند در چند ساعت تمام علائم بیماری را برای همیشه محو کند.

دست به کار می‌شود و یکی- دو روز فقط دمنوش درمانی می‌کند اما علائم بیماری نه‌تنها محو نمی‌شوند، بلکه بیشتر شده .حتی علائم جدیدی هم برای بیماری دخترک ظاهر می‌شوند، باز هم یک هفته درمان پزشکی کودک را به گوگل می‌سپارد تا شاید در بلندمدت نتیجه بهتری بگیرد.

بعد از یک هفته کودک تشنج می‌کند و حالا چاره‌ای جز مراجعه به پزشک متخصص و بیمارستان ندارند. پزشک بیمارستان عفونت دستگاه گوارش را تشخیص می‌دهد و دخترک را بستری می‌کنند.عفونت دستگاه گوارش بیماری‌ای بود که هیچ‌کدام از سایت‌ها برای دختر تشخیص نداده بودند .

حالا او به علت درمان‌های خانگی مجبور است چند هفته را در بیمارستان بماند تا روند درمان به حالت طبیعی باز گردد.این فقط یکی از تجربه‌های تلخ یکی از پزشکان بیمارستانی در تهران است که از خوددرمانی‌های والدین کودکان به یاد دارد .به گفته او، آمار مراجعات بیمارانی با حال بد ناشی از خوددرمانی با اینترنت روزانه افزایش پیدا می‌کند.


گوگل‌درمانی ممنوع!

اگر کلیدواژه «علائم» را برای گوگل تایپ کنید، فهرست علائم انواع بیماری‌ها را برای شما نمایش می‌دهد .این فهرست بر اساس آن حتماً یکی از بیماری‌های مورد نظر را دارید.بعد از آن کافی است کلید واژه «درمان بیماری...» را برایش بنویسید تا انواع درمان سنتی و غیرسنتی را برای شما نشان دهد.

نمونه بالا یکی از مواردی بود که تشخیص اشتباه اینترنتی و خانگی به جای بهبود بیماری را تشدید کرد .در نتیجه یک درمان یک هفته‌ای را به درمان حداقل یک ماهه تبدیل کرد.از آن بدتر باعث تشنج کودک شده بود اما هنوز هم این موارد به وفور پیدا می‌شوند.
مثلاً کودکی دیگر هم بر اثر آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پدر و مادر حالا دچار نارسایی قلبی شده و در بیمارستان بستری است.

در حالی که مشکل اصلی او عفونت گوش میانی بوده و با داروی اشتباه تجویز شده بدون نظر پزشک دچار این نارسایی شده است.
اینترنت‌درمانی فقط در ایران شایع نیست و به مشکل جهانی در زمینه پزشکی تبدیل شده است.خوددرمانی‌های اینترنتی در سال‌های اخیر به‌عنوان چالش جدی مطرح شده و با فراگیری شدن اینترنت جدی‌تر هم می‌شود.

مطالعات  اخیر انتشارات Wolters Kluwer نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین چالش‌ها بیمارانی هستند که اطلاعات غلط پزشکی دارند.
این مطالعه که روی 300 پزشک انجام گرفت، نشان داد 53 درصد پزشکان از وجود اطلاعات غلط بین بیماران شکایت دارند.بیش از 50 درصد از 10 نتیجه برتر برای جستجوهای انجام شده بر مبنای علائم بیماری، کاملاً بی‌ربط هستند. گوگل برآورد می‌کنند .

یکی از هر 20 جستجوی انجام‌شده از طریق این موتور جستجو به دست آوردن اطلاعاتی در مورد مسائل مربوط به سلامت است.اما بررسی موتورهای جستجوی پرکاربر مانند گوگل و بینگ نشان می‌دهد اکثر فریب به اتفاق این نتایج، نادرست هستند.این جستجوها می‌توانند به تشخیص غلط و حتی خوددرمانی بر پایه آن تشخیص بینجامند و مشکل‌ساز شوند.


نسخه نهایی را به پزشک بسپارید

در دنیای امروز که حرف اول را اینترنت می‌زند نمی‌توان از مردم خواست برای داشتن اطلاعات پزشکی اصلاً به اینترنت مراجعه نکنند.
اما به دست آوردن اطلاعات با پیدا کردن راهی برای درمان متفاوت است. برخی پزشکان سعی می‌کنند با آموزش‌هایی شیوه درست مواجهه با اطلاعات پزشکی در اینترنت را آموزش دهند.

در همین مورد، مریم صدر، پزشک عمومی می‌گوید: «استفاده از اینترنت برای مسائل پزشکی باید با اعتبارسنجی مطالب همراه باشد.
در واقع در صورت امکان اطلاعاتی را که از طریق اینترنت به دست آورده‌اند با منابع دیگر مثل کتاب‌ها و مجلات معتبر مقایسه کنند .چون اعتبار مطالب کتاب معمولاً از مطالب درج شده در اینترنت بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه نویسنده یک متن پزشکی در اینترنت هم اهمیت زیادی دارد، تأکید می‌کند اعتماد نکنید.«مردم به هیچ وجه به اطلاعاتی که افراد بدون آموزش پزشکی در چت‌روم‌ها از تجربیات شخصی خود می‌نویسند، اعتماد نکنند .تنها در صورتی اطمینان پیدا کنند که نویسنده مطلب پزشک باشد. همچنین نباید به مفید بودن درمان خاصی برای یک فرد اعتماد کرد ممکن است این درمان فقط در مورد او مفید باشد و از لحاظ علمی ثابت شده نباشد.»


صفحات مجازی، شلوغ‌تر از مطب پزشک

درمان سرطان بدون دارو صفحه‌هایی با عنوان درمان خانگی، طب سنتی و...این روزها شلوغ‌تر از مطلب پزشکان متخصص در این زمینه هستند.امکان ندارد کاربر شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب در ایران مثل اینستاگرام و تلگرام باشید .حداقل روزی یک یا دو پست درباره کنار گذاشتن قرص‌های شیمیایی و استفاده از دمنوش‌ها و درمان‌های سنتی و گیاهی نبینید.

جالب است که برخی از این صفحات حتی از درمان سرماخوردگی و دل‌درد هم پا را فراتر گذاشته‌اند .معتقدند با همین طب سنتی و داروهای گیاهی می‌توان ام‌اس، سرطان و بیماری‌های خاص دیگری را هم درمان کرد. یکی از همین صفحات معجون ساده و گیاهی از یک دانشمند اتریشی را تبلیغ کرده  بود.

این صفحه می گفت طی تنها 42 روز بدون شیمی‌درمانی می‌توانید با این معجون تمامی سلول‌های سرطانی را نابود کنید!نظرات پایین این پست هم جالب است. یکی – دو نفر منبع خواسته و بقیه افراد سؤال‌هایی از آماده کردن این معجون پرسیده‌اند.بعد از هر چند نظر هم یک نفر گفته: «من امتحان کردم، واقعاً جواب می‌دهد. فقط باید تمام داروهای شیمیایی رو کنار بذارین.»

البته این کامنت برای تبلیغات گذاشته شده و هیچ فرد حقیقی که از این معجون به اصطلاح جادویی استفاده کرده باشد وجود ندارد
 !متأسفانه صفحات بسیاری هم با عکس نحوه تشخیص انواع سرطان، خصوصاً سرطان پستان که در زنان رایج است را به اشتراک می‌گذارند.

ممکن است بسیاری از این علائم در یک فرد وجود داشته باشد و او دچار سرطان پستان یا سرطان‌های دیگر نباشد.اما مشاهده این علائم حداقل برای چند روز می‌تواند ذهن آن فرد را مشغول کند تا به پزشک مراجعه کند و از صحت آن مطمئن شود .بنابراین لازم است در ضمن توضیح این علائم مراجعه به پزشک متخصص و قطعی نبودن آن‌ها حتماً ذکر شود.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : گوگل درمانی ، درمان از طریق اینترنت ، درمان با اینترنت
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت