دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینباغ جهان نما، قدیمی ترین باغ شیراز

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

حالا که فصل بهار است و زیبایی های شهر دیدنی و فوق العاده ی شیراز بیشتر از هر زمان دیگری شده است، باید در سفر به شهر ادبا حتما به باغ های این شهر سر بزنید تا معنای زیبایی و باغ های ایرانی را با چشمان خودتان ببینید و بفهمید.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 4 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 28284 تاریخ انتشار : 1398/02/10
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : agastafa , vashty , shakiba21 , saleh ,
باغ جهان نمای شیراز یکی از همین باغ های زیبای ایرانی است که اصل مطلب را در درک جذابیت باغ های ایرانی به شما می رساند. باغ جهان نمای شیراز به عنوان قدیمی ترین باغ های شهر شیراز به حساب می آید. ما امروز می خواهیم این باغ زیبا را مورد بررسی قرار دهیم پس، با ما همراه باشید.

این باغ قدیمی شیرازی؛ دارای مساحتی برابر با 8٫2 هکتار است که از این مساحت، 3500 متر مربع آن فضای سبز است. بیشتر فضای سبز باغ جهان ‌نمای شیراز را درخت ‌های بسیار تنومند و کهن که بیشتر سرو و نارنج است به همراه شمشاد سبز، گل های رز در رنگ های مختلف، گل بنفشه، گل اطلسی و گل ‌های داوودی زیباتر کرده اند.عمارتی که در این باغ قرار گرفته است دارای سقفی هشت ضلعی است، دارای 4 شاه‌ نشین و اتاق ‌های دو طبقه ‌ای است که در میان شاه نشین‌ ها قرار گرفته اند. پنجره‌ های چوبی این باغ بعد از مرمت و بازسازی توسط بخش خصوصی که ملکیت آن را داشت، با پنجره های آهنی جای خود را عوض نموده است.

از لحاظ قدمت، عمارت وسط این باغ مربوط به دوره ‌ی زندیه است. خیابان کشی‌ های اطراف این عمارت به اتفاق درخت کاری ‌های اطراف آن در سال 1185 هجری قمری به دستور کریم خان زند انجام پذیرفت. نمای عمارت کلاه فرنگی این باغ پر جلال و جبروت بدون هیچ نقاشی و کاشی‌ کاری بسیار زیبا بنا شده است. به گفته ی برخی این نما دارای تزدیناتی بوده که به مرور زمان از بین رفته است. غالبا معماری و نقشه‌ ی ساخت ‌باغ‌ های ایرانی به صورت کلی به این صورت بوده است که در مسیر عبور جوی آب باشد.

زیرا آب نشان دهنده ی آبادانی است. عمارتی که در وسط باغ قرار گرفته مربوط به کریم‌ خان زند است. کریم‌ خان زند این باغ را در سال 1185 هجری قمری حصارکشی نمود و در اطراف عمارت، خیابان ‌کشی‌ های زیبا و درخت ‌کاری مفصلی ایجاد کرد. پس از دوره‌ ی زندیه، در دوره‌ ی قاجاریه نیز باغ جهان نما یکی از باغ ‌های آباد و باشکوه به شمار می ‌رفته و عمارت باغ، محل پذیرایی از مهمانان حکومت بوده است.

در باغ جهان نمای شیراز انواع درختان سرو و کاج کهنسال، مرکبات و درختان میوه وجود دارند. در محوطه‌ ی داخل عمارت و در وسط آن، یک حوض از سنگ مرمر یک پارچه و یک شکل ساخته شده است. باغ جهان نمای شیراز 3 ویژگی منحصر به فرد نسبت به تمامی باغ های ایرانی دارد. ویژگی اول این باغ این است که؛ در مسیر جوی آب قرار گرفته است. ویژگی دوم این است که درون این باغ عمارتی تابستانی به همراه استخر آب قرار گرفته است و ویژگی سوم آن این است که؛ این باغ با دیوارهای بلند محصور شده است.

در معماری باغ‌ های ایرانی 4 خیابان پهن که با درختان مرکبات و سرو تزیین شده‌ اند، به عمارتی هشت ضلعی در مرکز باغ منتهی می ‌شوند. در داخل عمارت نیز استخر و فواره ‌ای وجود دارد که آب از آن جا جریان می یابد. جوی‌ های آبی که در این چهار خیابان جریان دارند، معمولا دارای فواره‌ های متعددی هستند.

از آن جا که باغ جهان نما یک باغ کهن و تاریخی است، در کتب بسیاری از این باغ معروف نام برده شده است. به طور مثال در کتب بسیاری آمده است که باغ جهان نما در زمان حکومت آل مظفر و آل اینجو بسیار سرسبز و آباد بوده است. این باغ مانند 3 باغ معروف دیگر یعنی باغ ارم، دلگشا و تخت قراچه که از باغ ‌های بسیار مشهور شیراز هستند، پیش از حمله‌ ی تیمور گورکانی در منتهی الیه آبادانی و سرسبزی بوده است.

این باغ در واقع بسیاری از باغ‌ های ایرانی بیانگر رابطه‌ ای نزدیک میان دو شاخصه ی فرهنگی و طبیعی است. در واقع این باغ نشانه ‌ای از سازگاری و همسویی نیازهای انسان و طبیعت است. باغ ایرانی نمایانگر توان نهفته‌ ی محیط و طبیعت‌ و چگونگی استفاده از آن است. در واقع کسی که طرح کلی معماری داخلی و خارجی این باغ بوده است، فضایی را ایجاد کرده که باعث تمدد رابطه ی انسان و طبیعت تا به الان بوده است. در طول تاریخ وجود باغ جهان نمای شیراز در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز مورد توجه بسیار زیاد او قرار گرفت.

این توجه به قدری بود که باغی شبیه به آن را در اطراف سمرقند که زادگاه تیمور بوده است، احداث کرده و آن را هم جهان نما نامید. هر کسی که از باغ جهان نما دیدن کرده است، توصیفاتی از این باغ می کند که تو گویی به این فکر خواهی کرد که خداوند یک تکه از بهشت را در شیراز گذاشته است. البته این توصیف از این باغ در تمامی اعصار یکسان بوده زیرا به طور مثال؛ در کتاب عجایب ‌المقدور از این باغ شیرازی با نام زینت‌ الدنیا یاد شده است. خیلی از مسافران و گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده بودند، به توصیف این باغ پرداختند که یکی از معروف ترین آن ها، شاردون فرانسوی است.

باغ جهان ‌نما نزدیک به ورودی شهر شیراز و در منطقه‌ ای ویژه است. در خیابان ‌های اطراف این باغ مکان‌ های بسیاری برای بازدید از جمله آرامگاه حافظ، هفت ‌تنان، دروازه ی قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره ی دید، کتابخانه ی ملی اسناد و بسیاری از جاذبه های دیگر قرار دارد. با این که شهر شیراز هنوز هم خط مترو ندارد اما تاکسی ‌ها و اتوبوس‌ های شهری به‌ خوبی این منطقه ی این شهر را پوشش می ‌دهند. 7 خط مسیر اتوبوس مسیر‌های مختلف سطح شهر را تا پایانه ‌ی دورازه ی قرآن پوشش می ‌دهند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : باغ جهان نما ، قدیمی ترین باغ شیراز ، جاذبه های شیراز
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت