دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینآشنایی با خانه های تاریخی کاشان

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

کاشان یکی از شهرهای تاریخی ایران است که از مهمترین شهرهای استان اصفهان محسوب می شود و در میان کوه های کرکس و کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. این شهر حدودا 1600 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و فاصله آن از تهران برابر با 240 کیلومتر است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 3 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 28185 تاریخ انتشار : 1398/02/05
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : reza2233 , Nikan2020 , famzed ,
شهر کاشان جاییست که از لحاظ پوشش گیاهی بیشتر فقیر است و در آن بوته ها و درختچه ها کم و بیش بافت می شوند. گردشگرانی که به سمت این شهر سفر می کنند اغلب به دنبال بازدید از خانه های تاریخی کاشان هستند که البته تعداد آن ها کم هم نیست. در این مطلب قصد داریم تا درباره خانه های تاریخی کاشان صحبت کنیم تا زمانی که به سمت این شهر سفر کردید برنامه سفرتان را برای بازدید از خانه های تاریخی تنظیم کنید.

از معروف ترین خانه های تاریخی کاشان قطعا خانه طباطبایی ها است که با معماری بی نظیر و فوق العاده که دارند گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. این عمارت قدمتی به اندازه 186 سال دارد و 3 بخش اندرونی، بیرونی و مخصوص خدمه را شامل می شود. هر کدام از این بناها با تزئینات مجلل و با جلوه ی بی نظیر را به نمایش می گذارند.

خانه ی تاریخی دیگری که در شهر کاشان پیشنهاد می شود حتما از آن دیدن کنید، خانه بروجردی ها است. این عمارت مربوط به دوره قاجاریه است و قدمت آن به 130 سال پیش باز می گردد. معماری این بنا جز یکی از شاهکارهای معماری کاشان محسوب می شود و شباهت بسیاری به خانه طباطبایی ها دارد و جالب است بدانید که این شبیه بودن دلیل این است که پسر آقای بروجردی که عاشق دختر آقای طباطبایی بوده از ایشون خواستگاری کرده و شرط آقای طباطبایی گویا این بوده است که یک عمارت شبیه به خونه ی خودش برای دخترش هم بسازد.

از دیگر خانه های تاریخی کاشان می توان به خانه عامری ها که از زیباترین و بزرگترین خانه های تاریخی کاشان است نیز اشاره کرد. این عمارت در حال حاضر یک مهمانسرای 5 ستاره است که از گردشگران زیادی پذیرایی می کند و قدمت آن به دوه زندیه بازمی گردد. این عمارت نزدیک به 80 اتاق و 7 حیاط دارد و نکته ی جالبش این است که این خانه در بین تمام خانه های تاریخی کاشان بلندترین بادگیر را دارا می باشد.

عمارت شریفیان با قدمت بیش از 200 ساله ی خود یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان است که در سال 1230 هجری قمری در شهر کاشان ساخته شد. این خانه ترکیبی از سه مجموعه فضایی است که دو مجموعه مهمتر و اصلی آن در دوطبقه و در جبهه های شمالی و جنوبی حیاط نیز قرار گرفته اند. پیشنهاد می کنیم از این خانه هم در سفر به کاشان بازدید کنید.

عمارت منوچهری از دیگر خانه های تاریخی کاشان است که در حال حاضر به یک اقامتگاه سنتی زیبا تبدیل شده است و قدمت آن به 400 سال پیش بازمی گردد. این بنای تاریخی را می توان از یکی از شاهکارهای معماری ایران دانست که در بافت تاریخی کاشان واقع است. در طبقه ی بالای این عمارت نگارخانه ای قرار دارد که پذیرای هنرمندان آن منطقه است.

محله سلطان میراحمد از دیگر مکان هایی است که در آن خانه ی رئیسیان واقع شده و قدمت آن به دوره قاجاریه باز می گردد. این عمارت بی نظیر که از خانه های تاریخی کاشان است دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی مستقل است که هر یک معرف بخش های اندرونی و بیرونی هستند. فضا های خانه در هر دو حیاط به صورت چهار طرف ساخت و در سه طبقه پیرامون آنها شکل گرفته اند. از جمله فضاهای مهم معماری در این بنا می توان به شاه نشین، مهتابی، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، بهار خواب، حوض خانه، شارم و باد گیر اشاره کرد. لازم به ذکر است که بگوییم در سال های اخیر این خانه مورد مرمت قرار گرفت و جزئی از خانه ی تاریخی رئیسیان شد.

از دیگر خانه های تاریخی کاشان مربوط به دوره ی قاجار است و قدمت آن به صد سال پیش باز می گردد. این بنای تاریخی در خیابان فاضل نراقی و کوچه فرهنگ واقع است و در سال 1384 توانست به ثبت ملی برسد. لازم به ذکر است که بگوییم در حال حاضر با تغییر کاربری، این خانه به اقامتگاه سنتی گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل شده است.

شهر کاشان نسبتا شهر کوچکی است و خانه های تاریخی آن در فاصله بسیار کمی از یکدیگر قرار دارند. یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، خانه رزاقیان است. این خانه در محل تر آباد واقع شده و قدمت آن به عصر قاجار باز می گردد. در معماری این عمارت بخش اندرونی و بیرونی از هم مجزا شده اند و هر دو حیاط اندرونی و بیرونی به صورت دو طرفه ساخته شده اند و سه طبقه فضاهای قابل استفاده نیز طراحی شده است. در خانه رزاقیان نیز مانند بسیاری از خانه ها که اندرونی و بیرونی دارند شاه نشین فضای واسطه بین دو حیاط شده است. از دیگر ویژگی هایی که معماری اصلی این عمارت دارا می باشد می توان از سرداب، شاه نشین، مهتابی، هشتی ورودی، ایوان تابستانی و یک باد گیر نام برد.

عمارت دیگری که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، عمارت شاه یلانی است که یکی از معروف ترین خانه های تاریخی کاشان است که قدمت آن به دوره قاجاریه و پهلوی باز می گردد و در محله درب باغ قرار گرفته است. قسمت اصلی این خانه شامل دو سراب، شاه نشین، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، ایوان زمستانی و یک بادگیر می شود و در حال حاضر از آن به عنوان مهمانسرای سنتی یاد می شود که دارای امکانات اقامتی خوبی هم است.

در محله ی کوشک صفی یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان به نام خانه حسینی و بنی کاظمی قرار دارد که بر اساس شواهد موجود بنای اولیه آن به دوره قاجاریه متعلق است و از جمله خانه هایی است که حیاط بیرونی و اندرونی دارا می باشد و فضاهای معماری زیبایی در اطراف آن بنا شده اند. این خانه فاقد گودال باغچه و بیرونی است و یک حیاط خلوت کوچک پشت شاه نشین جنوبی آن به چشم می خورد. از فضاهای اصلی معماری این بنا میتوان سرداب های جنوبی و شمالی، شاه نشین، پنج دری، هشتی ورودی و ایوان تابستانی آن نام برد. مساحت حیاط اصلی این عمارت حدودا 960 مترمربع است و در سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در محله ی درب اصفهان یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان به نام مشکی قرار دارد. قدمت این خانه به عصر قاجار باز می گردد و جزو آن دسته خانه هایی از شهر کاشان است که فقط یک حیاط اصلی و مرکزی دارد. این خانه در دو طبقه و به صورت سه طرف ساخت بنا گردیده است. از فضاهای مهم معماری این بنا می توان از سرداب، مهتابی، شاه نشین، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، شارم، پنج دری و بهار خواب آن نام برد.

یکی دیگر از خانه های تاریخی که می خواهیم از آن نام ببریم، خانه عطارها است که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. این خانه در محله پنجه شاه قرار دارد و یکی از بناهای وسیعی است که از سه باب حیاط تشکیل شده و به عصر قاجاریه تعلق دارد. ممکن است بنای موجود فقط بخشی از بنای وسیع تر اصلی باشد و از ویژگی های اصلی این این است که بیش از نیمی از فضاهای آن در جهان شرقی و غربی حیاط نیز قرار دارد. از فضاهای اصلی معماری این بنا میتوان از سه سرداب، سه بادگیر، شاه نشین، هشتی ورودی و حوض خانهْ آن نام برد. حیاط اصلی واندرونی خانه بیش از 470 متر مربع وسعت دارد. این بنا در سال 1377 به ثبت ملی رسید.

در محله درب گلان یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان واقع شده است که نام آن خانه دستمالچی است. قدمت این بنا به اواخر دوره قاجاریه باز می گردد و از جمله خانه هایی است که فاقد بخش های اندرونی وبیرونی می شود. معماری این بنا به صورتی است که چهار طرف ساخته بود و فضاهای معماری آن در اطراف حیاط در سه طبقه بنا گردیده است. از فضاهای مهم معماری این خانه می توان از سرداب، شاه نشین، ایوان تابستانی و حوض خانه نام برد. این خانه دارای تزئینات رسمی بندی ساده گچی در ایوان و طاقچه ها می باشد.

روبروی خانه احسان که در بالا هم درباره آن صحبت کردیم، یکی دیگر از خانه های تاریخی کاشان به نام بالاچی قرار دارد. این خانه که در فرعی منتهی به محله مسجد آقا بزرگ از محله قبرستان درب است و قدمت آن به بیش از 130 سال قبل باز می گردد. از جمله خانه های قدیمی کاشان یک حیاط اصلی بدون گودال باغچه است که در دو طرف آن فضاهای معماری خانه احداث شده اند و بدین ترتیب معماری آن از نوع دو طرف است. این بنا در سه طبقه به گونه ایی بنا گردیده که دو طبقه آن بالاتر از گذر عام و ورودی اصلی و یک طبقه نیز پائین تر از آن است.

از جمله ویژگی های موثر این خانه دو فضای بزرگ و شاه نشین آن است و همچنین از فضاهای اصلی معماری این خانه باید از سداب شاه نشین، سرپوشیده، مهتابی، هشتی ورودی و ایوان های تابستانی و زمستان این عمارت دیدنی نام برد. مساحت خانه تاریخی بالاچی برابر با 600 مترمربع است و در سال 1379 به ثبت ملی رسید.

ابن بنا در محله کوشک صفی این خانه که متعلق به اوایل عصر قاجار می باشد مانند بسیاری ازخانه های قدیمی کاشان فقط یک حیاط اصلی و مرکزی وسیع دارد و بخش های اندرونی و بیرونی آن از یکدیگر جدا نشده است. فضا های خانه به صورت دو طرف ساخت در سه طبقه اطراف آن بنا گردیده اند. ویژگی معماری این بنا در این است که دو جبهه ساخته شده آن روبروی هم نیستند بلکه یکی در جنوب و دیگری در شرق حیاط واقع شده اند. فضاهای مهم معماری خانه شامل سرداب، شاه نشین، هفت دری و هشتی ورودی می شود. هفت دری این خانه از شاخصه های بارز آن است.

حیاط خانه حشمت اله خان با وسعت نزدیک به 820 مترمربع از وسیع ترین حیاط های کاشان محسوب می شود. دهانه بزرگ شاه نشین هفت دری بیش از 8 متر است که از همه شاه نشین های خانه های کاشان بزرگ تر است. شاه نشین وسیع خانه به کمک یزدی بندی گچی در سقف تزئین شده است. خانه حشمت اله خان توسط میراث فرهنگی و شهرداری کاشان به طور کامل مرمت شده و در حال حاضر به خانه عامری ها ملحق گردیده است.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : خانه های تاریخی ، جاذبه های کاشان ، عمارتهای قدیمی کاشان
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت