دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینعلل وجود خون در ادرار مردان !

پست های بیشتر از دسته زیبایی، بهداشت و سلامت

مشاهده خون در ادرار می‌تواند به بسیاری از مشکلات رایج در مردان اشاره داشته باشد. اصطلاح پزشکی برای وجود خون در ادرار هماچوری (Hematuria) است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 2 ) بنچاق !
نویسنده : tiiiim شماره پست : 28101 تاریخ انتشار : 1398/03/23
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : marlboro477 , behnam71 ,
از عفونت‌های دستگاه ادراری تا برخی انواع سرطان، در ادامه با برخی از شایع‌ترین دلایل هماچوری یا خون‌ادراری در مردان بیشتر آشنا می‌شویم. عفونت دستگاه ادراری عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) یکی از دلایل شایع مشاهده خود در ادرار هستند. اگرچه این شرایط بیشتر در زنان رخ می‌دهد، مردان نیز می‌توانند به عفونت دستگاه ادراری مبتلا شوند.

از عوامل خطرآفرین برای عفونت‌های دستگاه ادراری در مردان می‌توان به مشکلات پروستات و استفاده از کاتتر اشاره کرد. عفونت‌های دستگاه ادراری می‌توانند به واسطه ورود باکتری‌ها به مجرای پیشاب، لوله‌ای که ادرار را از مثانه به بیرون از بدن انتقال می‌دهد، رخ دهند.


شایع ترین علائم عفونت دستگاه ادراری

* تکرر ادرار و احساس نیاز فوری به انجام این کار
* احساس درد یا سوزش در مجرای پیشاب
* ادرار کدر و بدبو

در موارد نادر، عفونت دستگاه ادراری می‌تواند کلیه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. در این مورد، عفونت معمولاً شدت بیشتری داشته و ممکن است موجب علائم اضافی زیر شود:

* احساس درد در کمر، پهلوها و کشاله ران‌ها
* حالت تهوع و استفراغ
* تب و لرز

هر آنچه ادرار از سلامتی فاش می کندوجود خون در ادرار نشانه چیست؟ سنگ‌های کلیه و مثانه اگر میزان مایع خون بسیار کم بوده یا خون دارای ضایعات بسیار زیاد باشد، محصولات زائد می‌توانند با مواد شیمیایی در ادرار پیوند تشکیل داده و موجب تشکیل سنگ‌های سخت در کلیه‌ها یا مثانه شوند.سنگ‌ها اغلب به اندازه کافی کوچک هستند تا از طریق ادرار دفع شوند. سنگ‌های بزرگ‌تر ممکن است در کلیه یا مثانه باقی مانده یا در قسمت دیگری از دستگاه ادراری گرفتار شود.سنگ‌های بزرگ‌تر به طور کلی موجب علائم مشهودتری مانند موارد زیر می‌شوند:

* خون در ادرار
* کمردرد در هر دو سمت
* معده درد پایدار
* حالت تهوع یا استفراغ
* تب و لرز
* ادرار تیره یا بدبو

هماچوری ناشی از ورزش هماچوری ناشی از ورزش (EIH) که به نام هماچوری پس از اعمال فشار نیز شناخته می‌شود، به مشاهده خون در ادرار پس از انجام ورزش ارجاع می‌شود. پزشکان درباره دلایل هماچوری ناشی از ورزش مطمئن نیستند، اما به نظر می‌رسد این شرایط با ورزش با شدت زیاد و نه مدت زمان انجام ورزش مرتبط باشد.

افرادی که هنگام ورزش آب مورد نیاز بدن را به میزان کافی تأمین نمی‌کنند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای مواجهه با این شرایط قرار داشته باشند. هماچوری ناشی از ورزش معمولاً طی سه روز بهبود یافته و در صورت تداوم خونریزی برای بیش از دو هفته مراجعه به پزشک توصیه شده است.

بزرگ شدن پروستات هاپیرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) اصطلاحی پزشکی برای بزرگ شدن پروستات است. پروستات غده‌ای است که بخشی از سیستم تولید مثلی مردان را تشکیل داده و به تولید مایع منی کمک می‌کند. پروستات زیر مثانه و جلوی رکتوم قرار دارد.

بزرگ شدن پروستات می‌تواند بر مجرای پیشاب فشار وارد کرده و دفع ادرار را دشوار سازد. در این شرایط، مثانه ممکن است برای دفع ادرار سخت‌تر کار کند که می‌تواند به آسیب دیدگی و خونریزی منجر شود. هایپرپلازی خوش خیم پروستات حدود 50 درصد از مردان بزرگسال در بازه سنی 51 تا 60 سال و حدود 90 درصد از مردان بزرگ‌تر از 80 سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد.از علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* نیاز فوری به دفع ادرار
* تکرر ادرار، به ویژه هنگام شب
* دشواری در آغاز دفع ادرار
* نیاز به اعمال فشار هنگام دفع ادرار
* جریان ادرار ضعیف یا متناوب
* احساس پری مثانه حتی پس از دفع ادرار
* خون در ادرار

در موارد شدید، فرد مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات ممکن است در دفع ادرار کاملاً ناتوان باشد. این یک وضعیت اورژانسی بوده و نیاز به توجه پزشکی فوری دارد.استفاده از کاتتر برخی افراد ممکن است به واسطه یک آسیب دیدگی، عمل جراحی یا بیماری در دفع ادرار با دشواری مواجه شوند. یک کاتتر ادراری لوله‌ای انعطاف پذیر است که به تخلیه ادرار از مثانه کمک می‌کند.

در مردان، کاتتر ادراری می‌تواند درونی یا بیرونی باشد. یک کاتتر درونی از طریق مجرای پیشاب وارد مثانه می‌شود. این نوع از کاتتر ممکن است برای چندین روز یا هفته باقی بماند. کاتتر بیرونی دستگاهی است که روی آلت تناسلی قرار گرفته و ادرار را در یک کیسه تخلیه جمع آوری می‌کند.

هر دو نوع کاتتر می‌توانند به باکتری‌ها اجازه ورود و تکثیر در مجرای پیشاب بدهند که می‌تواند به یک عفونت دستگاه ادراری مرتبط با کاتتر (CAUTI) منجر شود. این شرایط می‌تواند به وجود خون در ادرار منجر شود.علائم عفونت دستگاه ادراری مرتبط با کاتتر مشابه با دیگر عفونت‌های دستگاه ادراری هستند، اما ممکن است شامل تجربه اسپاسم در کمر یا شکم نیز شوند.

بزرگ شدن پروستات می‌تواند بر مجرای پیشاب فشار وارد کرده و دفع ادرار را دشوار سازد. در این شرایط، مثانه ممکن است برای دفع ادرار سخت‌تر کار کند که می‌تواند به آسیب دیدگی و خونریزی منجر شود

آسیب دیدگی کلیه‌ها گلومرولی (Glomeruli) ساختارهای کوچکی در کلیه‌ها هستند که به تصفیه و پاکسازی خون کمک می‌کنند. گلومرولونفریت (GN) اصطلاحی برای گروهی از بیماری‌هاست که می‌توانند موجب آسیب دیدگی این ساختارها شوند.

در افراد مبتلا به گلومرولونفریت، کلیه‌های آسیب دیده در حذف مواد زائد و مایع اضافه از بدن ناتوان هستند. در صورت عدم درمان، گلومرولونفریت می‌تواند به نارسایی کلیوی منجر شود. گلومرولونفریت مزمن اغلب در مردان جوان که شنوایی و بینایی خود را نیز از دست داده‌اند، رخ می‌دهد.


علائم احتمالی سرطان مثانه در مرحله اولیه : 

* تکرار ادرار یا نیاز به دفع ادرار، به ویژه هنگام شب
* دشواری در دفع ادرار
* جریان ادرار ضعیف
* درد یا سوزش هنگام دفع ادرار


آشنایی با انواع هماچوری :

هماچوری مشهود: این نوع از وجود خون در ادرار با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. افراد ممکن است لخته خون دفع کرده یا با ادرار قرمز یا قهوه‌ای رنگ مواجه شوند.

هماچوری میکروسکوپی: این نوع از وجود خون در ادرار تنها زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است.درمان درمان هماچوری به دلیل زمینه‌ای آن بستگی دارد.

از روش‌های درمان احتمالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

* استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت
* عمل جراحی برای خارج کردن سنگ‌های کلیه بزرگ
* آرام‌بخش‌های ماهیچه‌ای، مسدودکننده‌های هورمونی و عمل‌های جراحی برای درمان مشکلات پروستات.


چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در شرایطی که وجود خون در ادرار در مردان به ندرت نشانه‌ای از یک بیماری جدی است، در صورت مواجهه با این شرایط برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.ک آزمایش ادرار می‌تواند به تأیید وجود خون در ادرار کمک کند. پزشک ممکن است یک معاینه جسمانی برای بررسی بزرگ شدن پروستات یا حساسیت به لمس در مثانه یا کلیه‌ها را انجام دهد. آزمایش‌های تصویربرداری می‌توانند به پزشک در تشخیص بزرگ شدن پروستات یا بروز انسداد در دستگاه ادراری کمک کنند.


منبع:وبسایت تبیان

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : خون در ادرار مردان ، علل خون در ادرار مردان ، ادرار خونی مردان
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت