دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینآشنایی با امواج مایکروویو یا ریزموج ها

پست های بیشتر از دسته علمی و آموزشی

به امواج الکترومغناطیسی که طول موج آن‌ها کمتر از امواج رادیویی و بیشتر از امواج فروسرخ است ، ریزموج گفته می‌شود.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 3 ) بنچاق !
نویسنده : akbariz773 شماره پست : 27730 تاریخ انتشار : 1398/02/09
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : vashty , hoomanz , Zaboli ,
طول موج امواج مایکروویو، بین 1 میلی‌متر (متناظر با بسامد 300 گیگاهرتز) تا 30 سانتیمتر (متناظر با بسامد 1 گیگاهرتز) است. البته بر روی مرزهای این تعریف، اتفاق نظر نیست و برخی آن را از 0٫3 میلی‌متر در نظر می‌گیرند. این تعریف هم UHF و هم EHF (امواج میلی‌متری) را در بر می‌گیرد و منابع مختلف مرزهای متفاوتی را به کار می‌برند. در همه حالات ریزموج حداقل کل باند SHF (سه تا سی گیگاهرتز) را در بر می‌گیرد. در مهندسی امواج رادیویی، اغلب به محدوده بین 1 و 100 گیگاهرتز محدود می‌شود.

پیشوند «مایکرو» در مایکروویو به یک طول موج در محدوده میکرومتر اشاره نمی‌کند بلکه دلالت بر این دارد که ریزموج‌ها در مقایسه با امواج استفاده شده در انتشار رادیویی نوعی، کوچک هستند به طوری که طول موج‌های کوتاه تری دارند.


کاربردهای امواج مایکروویو (ریزموج)

 بهره یک آنتن متناسب با اندازه آن است. در فرکانس‌های بالاتر می‌توان از یک آنتن با اندازهٔ مشخص، بهره بالاتری دریافت نمود. در فرکانس‌های بالاتر پهنای باند بیشتری را می‌توان مورد استفاده قرار داد و پهنای باند بیشتر به معنای ظرفیت بیشتری برای حمل اطلاعات خواهد بود. در فرکانس 600 مگاهرتز پهنای باند 1٪ به معنای 6 مگاهرتز پهنای باند خواهد بود (مانند پهنای باند یک کانال تلویزیون) درحالی‌که، در فرکانس 60 گیگا هرتز پهنای باند 1٪ معادل 600 مگاهرتز (100 کانال تلویزیون) می‌باشد.

امواج مایکروویو به صورت خط مستقیم حرکت کرده و توسط یونیسفر منحرف نمی‌شوند چراکه امواج منحرف شده توسط یونیسفر دارای فرکانس‌های کمتری هستند در نتیجه امکان ایجاد خطوط ارتباطی با ظرفیت‌های بالا (به صورت زمینی یا ماهواره‌ای) فراهم می‌گردد.

سطح مؤثر انعکاس هدف (سطح مقطع راداری) متناسب با ابعاد آن است. این مسئله به همراه مشخصۀ بهره آنتن باعث می‌گردد که امواج مایکروویو بهترین باند فرکانسی برای عملکرد رادارها باشند. تشدید‌های مختلف مولکولی، اتمی و هسته‌ای اغلب در فرکانس‌های مایکروویو اتفاق می‌افتد که این مسئله کاربردهای زیادی از جمله در علوم پایه، سنجش از راه دور، تشخیص پزشکی، مداوا و درمان و روش‌های آشپزی خواهد داشت.


امواج میلیمتری

امواج میلیمتری دسته ای از امواج ماکروویو هستند که فرکانس آنها بین 30 تا 300 گیگاهرتز است، در حالی که امواج مورد استفاده برای موبایل‌ها و اجاق ماکروفر فرکانسی کمتر از 6 گیگاهرتز دارند. این امواج را میلی‌متری می‌نامند چراکه طول موج آنها بین 1 تا 10 میلی‌متر متغیر است و این در حالیست که امواج رادیویی امروزی که برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شوند، ده‌ها سانتیمتر طول موج دارند.

یکی از ویژگی های خاص در زمینه امواج میلی‌متری انتشار جهت‌دار آن است در واقع، امواج جهت‌دار در همه جهت پخش نمی‌شوند و توسط باران و شاخ وبرگ درختان جذب می شوند اما برد انها در مه وباران بسیار بیشتر از امواج نور مرئی و مادون قرمز می باشد. کاربرد امواج میلیمتری در سلاح مایکروویو و همچنین داز امواج میلیمتری برای تصویر برداری و اسکن کل بدن در فرودگاهها استفاده می شود. این امواج با اشعه ایکس که در دستگاههای رادیولوژی استفاده می شود تفاوت دارند و غیره یونیزه هستند.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : امواج مایکروویو ، ریزموج ، الکترومغناطیس ، طول موج امواج مایکروویو
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت