دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینمعرفی مدرسه خان شیراز

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

مدرسهٔ خان مدرسه‌ای تاریخی است که توسط الله‌وردی خان گرجی و پسرش امام قلی خان در شهر شیراز و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده‌است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 4 ) بنچاق !
نویسنده : behnam71 شماره پست : 27484 تاریخ انتشار : 1398/01/01
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : bargh , reza1377 , ns6200 , Bostodl ,
1-تاریخچه ساخت مدرسه خان شیراز:

ایده‌ ساخت این مدرسه‌ قدیمی از طرف «الله وردیخان گرجی»، والی وقت شیراز که از سپه‌سالاران شاه عباس نیز بود، مطرح شد و با همت او پروژه‌ی احداث آن، کلید خورد. الله وردیخان که از اسرای گرجی بود، در زمان شاه طهماسب از گرجستان به ایران تبعید و به عنوان غلام به دربار صفوی راه یافت.


2-احداث بنا:

پرداخت تمامی هزینه‌ی احداث بنا توسط شخص الله وردی خان است و زمانی که متوجه شد، احداث این مکان علمی مدت زمان زیادی را می‌طلبد، تنها با ساخته شدن بخش‌های ضروری و مهم که برای تدریس استاد و استفاده‌ی طلبه‌ها لازم بود، از ملاصدرا خواست تا به شیراز نقل مکان کند. همچنین در آن دوران و در برخی از مدارس اصفهان، برای پذیرفتن طلاب جهت تحصیل، شروطی وجود داشت که یکی از آن‌ها عدم تدریس علوم معقول در آن مدارس بود.


3-بهترین دوران تدریس و رشد علمی ملاصدرا در مدرسه‌ی خان شیراز صورت گرفته است:

در همین راستا الله وردی خان در زمینه‌ی تدریس به ملاصدرا اختیار تام داده و از وی خواسته بود تا در انتخاب علوم تدریسی به سلیقه و اختیار خود عمل کند. همین امر سبب شد تا ملاصدرا بتواند بهترین دوران زندگی علمی و فرهنگی خود را که آثاری بسزا در رشد و تعالی علم و فرهنگ جامعه‌ برجای گذاشت، در همین مدرسه بگذراند.


4-معماری مدرسه خان شیراز:

مدرسه‌ی خان در فضایی به زیربنای تقریبی 7700 متر مربع ساخته شده است. مساحت کل فضای مدرسه برابر با 5 هزار متر مربع است که امروزه آن را می‌توان در محله‌ی اسحاق بیگ، در خیابان لطفعلی خان زند، بعد از سه راه احمدی و در سمت چپ مشاهده کرد.


5-سر در مدرسه خان:

سردر مدرسه دارای طاق ضربی و پوشیده از کاشی‌های رنگی است که نقوشی زیبا از گل و ترنج، آن را به زیبایی تزئین کرده است. در قسمت زیرین سقف طاق نیز هنر کاشی‌کاران معرق مشاهده می‌شود که این بخش از سقف را با کاشی‌های معرق رنگین به زیبایی تزئین کرده‌اند.


6-کتیبه مدرسه خان:

دو کتیبه که روی آن‌ها آیات قرآنی به خط ثلث و با خط درشت حک شده است، در بخش بالای پیشانی سردر و در کمرکش زیر طاق، تعبیه شده است که زیبا و تماشایی جلوه می‌کند. درواقع در کاشی‌کاری سردر مدرسه‌ی خان شیراز، می‌توان آیات قرآنی را مشاهده کرد که تمام اول و آخر حروف لام، الف، لام‌هایی که در آیات وجود دارد، به یکدیگر متصل و پیوسته است.


7-بازسازی مدرسه خان:

جالب است بدانید که در سال 1229 هجری قمری طی زلزله‌ای که رخ داد، مدرسه‌ی خان شیراز تخریب شد و یکی از تاجران شیراز به نام «حاجی لطفعلی شیرازی»، اقدام به ترمیم و بازسازی آن کرد. همچنین در سال 1269 هجری قمری طبقه‌ی دوم مدرسه در حال تخریب بود که   در سال 1273 هجری قمری، «حاجی میرزا علی اکبر قوام‌الملک شیرازی»، به تعمیر و بازسازی آن همت گماشت.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : مدرسه خان ، گردشگری ، شیراز ، تاریخی
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت