دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینمعرفی آرامگاه حافظ در شیراز

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

آرامگاه حافظ، شاعر بزرگ ایرانی که به حافظیه شهرت دارد یکی از پر بازدید ترین مکان های شهر شیراز است که همه ساله گردشگران بسیاری از آن بازدید به عمل می آورند.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 4 ) بنچاق !
نویسنده : behnam71 شماره پست : 27482 تاریخ انتشار : 1398/01/01
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : hoomanz , yaser , ns6200 , bargh ,
1-حافظ:

خواجه شمس الدین محمد شیرازی غزل سرای بزرگ ، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغیب و ترجمان الاسرار در آغاز قرن هشتم هجری در شیراز ولادت یافت. در خصوص سال دقیق ولادت او ، بین مورخین و حافظ شناسان ، اختلاف نظر وجود دارد. دکتر ذبیح الله صفا، ولادت حافظ را درسال 727 هجری قمری و دکتر غنی آن را در سال 717 می‌داند. برخی دیگر از محققین همانند علامه دهخدا، با توجه به قطعه ای از حافظ، ولادت او را پیش از این سال ها و حدود 710 هجری قمری پیش بینی می کنند. سال وفات او نیز به نظر اغلب مورخین و ادیبان 792 هجری قمری می‌باشد.


2-محل ارامگاه:

حافظیه در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازه قرآن قرار دارد. دلیل اینکه این مکان، حافظیه نامیده شده ، آرامگاه حافظ در این مکان است. مساحت حافظیه 2 هکتار بوده و از 2 صحن شمالی و جنوبی تشکیل و این صحن‌ها توسط تالاری از یکدیگر جدا شده‌اند.


3-تالار حافظیه:

تالار حافظیه متعلق به دوره حکومت زندیان می باشد، که 56 متر طول و 8 متر عرض داشته و از 20 ستون سنگی، هر کدام به ارتفاع 5 متر تشکیل شده‌ است. این تالار در ابتدا شامل 4 ستون و 4 اتاق بوده که بعدها اتاق‌ ها از محدوده آن حذف شده اند. در دو سمت شرقی و غربی تالار ، 2 اتاق که یکی متعلق به سازمان میراث فرهنگی و دیگری مربوط به دفتر آرامگاه می باشد، وجود دارد.


4-کسی که بارگاه حافظ را ساخته:

در سال 1187 هجری قمری ، کریم خان زند بر مقبره حافظ، بارگاهی به سبک بناهای خود ساخت و بر مزارش سنگی مرمرین نهاد که امروز نیز باقی است. بعد از عمارتی که کریم خان زند بر مقبره حافظ ساخت در طول 160 سال، تعمیرات متعددی به وسیله اشخاص خیرخواه انجام گرفت تا آنکه در سال 1315 به کوشش شادروان علی اصغر حکمت، بنای کنونی با بهره گیری از عناصر معماری روزگار کریم خان زند و یادمان های حافظیه، توسط آندره گدار فرانسوی طراحی و به اجرا در آمد


5-محوطه شمالی:

در محوطه شمالی، آرامگاه حافظ و درخت‌ های نارنج و دو حوض مستطیل شرقی و غربی وجود دارد. حافظ شناسی با مساحت 330 متر مربع، کتابخانه به مساحت 440 متر مربع و نیز فروشگاه محصولات فرهنگی نیز در این محوطه قرار گرفته است.


6- سنگ مزار:

در قسمت میانی صحن، سنگ مزار حافظ قرار دارد که با پنج پله در ارتفاع یک متری از سطح زمین واقع شده است. بالای مقبره ، گنبدی است که به وسیله هشت ستون سنگی یکپارچه پنج متری نگهداری می شود. سطح خارجی گنبد به وسیله ورق های مسی پوشیده شده و سقف گنبد با کاشی های هفت رنگ معرق ، کاشی کاری شده‌ است.


7-دیوارهای اطراف حیاط شمالی:

بر دیوارهای این بخش از حافظیه ، غزل‌ هایی از دیوان حافظ با خط امیر الکتاب حاج میرزا عبد الحمید ملک الکلامی کردستانی بر روی کاشی نگاشته شده‌ است.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : ارامگاه ، گردشگری ، شیراز ، تاریخی ، حافظ
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت