دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینموفقیت اقتصادی در گرو انضباط مالی می باشد

پست های بیشتر از دسته اقتصادی و مالی

سید رضا علوی، مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات و عضو هیات مدیره بورس انرژی به عنوان یکی از فعالان بازار سرمایه، در نشستی به بررسی عوامل تاثیر گذار بر موفقیت اقتصادی اشاره کرد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 1 ) بنچاق !
نویسنده : Zaboli شماره پست : 27251 تاریخ انتشار : 1397/12/21
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : shakiba21 ,
عدم اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به آینده بازار سهام به دلیل ابهام موجود در نرخ ارز و فضای مبهم توافقات تجاری بین آمریکا و چین که بازارهای جهانی را متاثر ساخته، باعث سردرگمی در میان سرمایه‌گذاران می‌شود. از این رو نبود اطلاعات کافی و دقیق در خصوص شرایط اقتصادی داخلی و ابهام اقتصاد جهانی از دلایلی است که سرمایه‌گذاران نتوانند تصمیم‌گیری درست و کارشناسانه‌ای در بازارسهام داشته باشند.

سید رضا علوی، مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات و عضو هیات مدیره بورس انرژی به عنوان یکی از فعالان بازار سرمایه، معتقد است: از سویی نااطمینانی و غیرقابل پیش‌بینی بودن آینده اقتصاد کشور به‌دلیل تعدد متغیرها از جمله عواملی است که باعث می‌شود تا نگرش افراد به آینده بازار سرمایه با احتیاط صورت گیرد. درهمین راستا برای آگاهی از چالش‌های پیش رو اقتصاد در سال آتی و وضعیت بازار سرمایه، نظرات این مدیر جوان را جویا شدیم.


در خصوص چالش‌های کنونی بازارسرمایه چه نظری دارید؟

بحث پیش‌بینی آینده اقتصاد کشور که بدلیل پارامترهای مبهم زیاد تقریبا برای افراد غیرممکن بوده می‌تواند روی بورس تاثیر بگذارد. علیرغم گزارشات مثبتی که از سوی شرکت‌های بورسی منتشر می‌شود اما همچنان این نااطمینانی از آینده بازار وجود دارد و مشخص نیست که سال آینده، اقتصاد در چه شرایطی قرار گیرد. در حالی که به نظر می‌رسد با مشخص بودن حتی 50 درصد عوامل مربوط به آینده بازار، می‌توان امیدوار بود که بورس رونق بگیرد.

مساله دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که اغلب افراد به سمت صندوق‌های با درآمد ثابت روی می‌آورند چراکه با ریسک کمتر و با سود ثابت ماهانه همراه است؛ به طوری که در پی این رویکرد شاهد هستیم که مجموع منابع جذب شده توسط این نوع صندوق‌ها (با درآمد ثابت) تا 150 هزار میلیارد تومان است درحالی که سایر صندوق‌ها مثل سهامی و مختلط دارای رقمی پایین‌تر هستند. از این رو باید به این نکته توجه شود که هرکدام از انواع صندوق‌ها با توجه به شرایط بازار سازوکار ویژه ای را دارد و باید در این زمینه آگاهی افراد افزایش یابد.

با این وجود زمانی که بازار سرمایه جذاب شود و ارزش افزوده خوبی را برای سرمایه‌گذاران داشته، می‌تواند منابع را جذب و به سمت بنگاه‌های اقتصادی سوق دهد چراکه بازار سرمایه و فعالان آن هوشمندانه عمل می‌کنند. البته زمانی که توجیهی برای ورود نقدینگی نیست یا به عبارتی  risk/reward (نسبت ریسک به سود) پایین است نقدینگی وارد بازار نمی‌شود اما زمانی که شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که بازدهی بالاتر از ریسک قرار گیرد شاهد ورود نقدینگی به بازار خواهیم بود.


 بازار سرمایه سال 98 را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

کارشناسان اقتصادی برای انجام پیش‌بینی‌ها معمولا برخی متغیرها را ثابت درنظر می‌گیرند تا متغیرهای دیگر را پیش‌بینی کنند. برای مثال اینطور گفته می‌شود، به شرط ثبات سایر عوامل فلان اتفاق روی می‌دهد اما در سال 98 این سایر عوامل خودشان ثابت نیستند و به نوعی جزو متغیرها محسوب می‌شوند، از این رو پیش‌بینی‌ها را دشوار می‌کند. از طرفی در ایران بخش‌های اقتصاد و مالی جدا از هم هستند مثلا زمانی که در صنعت نگاه کنیم قیمت سهام خودروسازان متناسب با تولید و فروش شان نیست. از طرفی بحث‌های تورمی و ریسک‌های سیستماتیک باعث می‌شود تا پیش‌بینی 98 را با ابهام روبه‌رو کند. با این حال از آنجایی که سال متلاطمی را پشت سر گذاشته‌ایم به‌طوری‌که به زعم برخی کارشناسان تورم نسبتا بالا در سال 98 رخ می‌دهد، اما به نظربنده سال بدی نخواهیم داشت. ازطرفی معتقدم ریسک و بازده هردو افزایش می‌یابد، به طوری که میزان رشد بالاتر از تورم خواهد بود، و در عین حال به همان نسبت ریسک بالایی را هم خواهیم داشت.


 برای جذب پول جدید به بورس باید چه راهکاری عملی اندیشیده شود؟

به نظر در حوزه اطلاع رسانی بسیار ضعیف عمل کرده ایم از آنجایی که بورس سیستم دارای ساختار دولتی است واز جمله نواقص این سیستم را می‌توان اطلاع رسانی ضعیف دانست. علی رغم تلاش‌هایی که طی سال‌های اخیر انجام شد اما همچنان کمبود انجام این مساله به چشم می‌خورد. حتی در حوزه کلان هم شاهد این مساله هستیم. برای مثال با وجود چندین کانال تلویزیونی، شما چند برنامه می‌شناسید که در حوزه بورس به مردم آگاهی بدهد. درنتیجه زمانی که صحبت از بورس می‌شود اکثریت مردم آن را زیان ده می‌دانند و این تفکر از آنجا ناشی می‌شود که برخی افراد بدون آگاهی وارد بورس شده اند و متضرر شده اند، از این‌رو دیدگاه منفی از بورس در میان مردم رواج یافته است.

البته شرکت‌ها و ارکان بازار سرمایه هم در این زمینه تلاش چندانی نکرده‌اند و این مساله همانطور هم اشاره کردم ناشی از دولتی بودن بورس است. درحالی که اگر به شکل خصوصی بود این گونه نبود چراکه شرکت‌های خصوصی هزینه‌ای را برای اطلا ع رسانی کنار می‌گذارند. از طرفی به باور بنده، باید بازار دوطرفه شود تا عمق بازار افزایش پیدا کند به طوری که ریسک کاهش یابد. همچنین از طرفی با شرایط نوسانی که کشور دارد باید بازار سرمایه به سمتی برود که صندوق‌ها توسعه داده شود و نقدینگی را جذب کند. البته در عین حال مردم به جای اینکه به صورت فردی اقدام به خرید و فروش سهام کنند، باید به سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها روی بیاورند.


 با توجه به اینکه، عضو هیات مدیره بورس انرژی هم هستید، به نظرتان دلیل اینکه شرکت‌ها راغب نیستند تا وارد بورس انرژی بشوند، چیست؟

شرکت‌ها تمایل دارند تا آزادی عمل داشته باشند و با توجه به شرایط می‌خواهند استراتژی خودشان را پیاده کنند. مثلا زمانی‌که بازار رونق دارد با زمانی که در رکود است استراتژی شان متفاوت است؛ درحالی‌که بورس از انعطاف پذیری کمی برخوردار است و از سویی قوانین در زمان رکود و رونق بازار یکسان است. از این رو باید بورس به سمت جلب اعتماد شرکت‌ها پیش برود و قوانین باید انعطاف پذیر باشند تا عرضه کننده‌ها هم راغب باشند وارد بورس شوند . به نظر بنده جا برای کار زیاد است. با وجود شفافیتی که بورس دارد و از حسن‌هایش است اما خیلی از شرکت‌ها مقاومت می‌کنند تا الزام نباشد وارد بورس نمی‌شوند.

از طرفی به دلیل اینکه اقتصاد کشور برپایه انرژی استوار است می‌توان با تسهیل قوانین و فراهم شدن شرایط در بخش بین‌المللی، بورس را جایی برای عرضه شرکت‌ها دانست . معتقدم که بورس انرژی پتانسیل بالایی دارد و باید به آن توجه ویژه‌ای شود.


 با توجه به مسئولیت شما در کارگزاری روند فعالیت ودستاورد‌های مجموعه تحت مدیریت خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کارگزاری بانک توسعه صادرات یکی از مجموعه‌های قدیمی و خوشنام بازار سرمایه محسوب می‌شود، بطوری که با اخذ تمامی مجوزهای لازم امکان انجام معاملات در تمامی بورس‌های کشور را دارد. همچنین با بیشترین تنوع در مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حال حاضر بیش از 3000 میلیارد ریال دارایی در صندوق‌ها را مدیریت می‌کند. افزایش سهم بازار در معاملات آنلاین و نیز عرضه انواع اوراق تامین مالی با ارزش بیش از 10.000 میلیارد ریال از جمله دستاوردهای مهم این کارگزاری به شمار می‌آید. ضمن اینکه کارگزاری در بیش از 12 استان دارای تالار اختصاصی معاملات بوده و توانسته از نظر ارزش معاملات در سال‌های گذشته جزو 20 کارگزار برتر بازار سرمایه قرار گیرد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : بورس ، سهام ، موفقیت ، ثروت ، معاملات
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت