دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاین



اثرات و تبعات منفی نظام چند نرخی ارز بر بورس

پست های بیشتر از دسته اقتصادی و مالی

وضعیت اخیر بازار سهام و اثر چند عامل دورن و برون سازمانی بر تصمیم گیری فعالان و همراه با تبعات نظام چند نرخی بر روند نزولی شاخص و قیمت ها ، توسط یک رسانه بررسی شد.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 1 ) بنچاق !
نویسنده : Zaboli شماره پست : 27239 تاریخ انتشار : 1397/12/15
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : hoomanz ,
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، دنیای اقتصاد در مورد شرایط هفته های اخیر بازار سهام که با نوسان های متاثر از چند عامل دورن و برون سازمانی روبرو شده ، گزارش داد: ظاهرا عواقب تلاطم ممتد بهای ارزها در بورس تهران پایانی ندارد و دیروز پس از ریزش اخیر قیمت‌ دلار با عرضه سنگین مواجه شد و شاخص در ادامه مسیر نزولی یک درصد از ارتفاع را از دست داد. تصویر ناقص اکثر معامله‌گران از شدت اثرپذیری سهام از تغییر بهای دلار که عمدتا محصول نظام چندنرخی ارز در اقتصاد است را باید متهم اصلی فشار عرضه در بازار سهام آن هم درست پس از افت‌های شدید قیمت ارز در بازار آزاد طی روزهای یکشنبه و دوشنبه دانست.

سنگینی بار عرضه که از ساعت پایانی معاملات روز دوشنبه در بازار سهام نمایان شد طی روز گذشته با شدت بیشتری ادامه یافت و تقریبا ارزش تمام سهام‌ دلاری بورس تحت فشار شدید عرضه افت محسوسی را تجربه کردند.

به بیان آماری، متوسط قیمت در 25 صنعت کوچک و بزرگ بورسی در معاملات دیروز کاهش یافت که در 14 گروه این رقم بیشتر از یک درصد بود. در بین گروه‌های بزرگ هم سهم‌های زیرمجموعه صنعت پالایشی، معدنی‌ها و فلزات اساسی به‌طور متوسط افت 1.5 درصدی را تجربه کردند و بار سنگین‌تری را بر دوش شاخص گذاشتند. عرضه‌های فراگیر با شدت و ضعف‌هایی دامن گروه‌های دیگر را هم گرفت و صنایعی چون خودرو، بانک و گروه‌های کوچک و متوسط را وادار به عقب‌نشینی کرد. برآیند فروش‌های نسبتا وسیع در اکثر صنایع به افت 6 هزار و 285 میلیاردی ارزش بورس طی دادوستدهای روز گذشته انجامید.

دیروز در جریان تحرک دسته‌جمعی فروشندگان و تمایل بیشتر جهت خروج از صحن، بازار در حالی قیمت‌ها را تحت فشار گذاشت که بازار جهانی در بحبوحه آشتی تجاری چین و آمریکا معاملات متعادلی را تجربه می‌کرد و دیگر معادلات حاکم بر سودآوری شرکت‌ها اعم از بورس کالا، تحریم‌ها یا فعالیت درونی اغلب شرکت‌ها (عوامل غیرسیستماتیک) دست‌خوش تغییر خاصی نشدند. به بیان دیگر، جز دلار که خیمه بر سر سهام بنگاه‌های صادرکننده و دیگر شرکت‌های تاثیرپذیر گسترده، سایر عوامل در محیطی متعادل و کم‌اتفاق طی مسیر کردند.

البته فعالان بورس تهران مطابق معمول، افزایش عرضه  اخیر را در توافقی نانوشته به اثر مضاعف عرضه از ناحیه تسویه معاملات اعتباری در پایان سال مالی اکثر کارگزاری‌ها و نیاز سهامداران خرد و کلان به نقدینگی در اسفندماه نسبت می‌دهند. هر چند نمی‌توان نقش این دو عامل را در فشار فروش‌ها انکار کرد اما با نگاه به عرضه‌های توامان سهام با سرعت تند بهای ارز در سراشیب از ضربات دلار بر پیکره سهام در نظام چندنرخی و سرگیجه‌آور ارز نباید به سادگی گذشت . وضعیتی که به‌نظر می‌رسد اثر شدیدتری دست‌کم از حیث روانی بر ذهن بازار داشته و زمینه را برای اشتباه و خطای سهام‌داران در ارزیابی‌ها فراهم آورده است.

واقعیت این است که ارزش سهام بیش از نیمی از شرکت‌های بورسی به بهای ارز وابسته است. پیوندی دیرینه که حاکی از حکم‌فرمایی صادرکنندگان بزرگ در بازار سهام و در نتیجه، تاثیر گسترده تحولات ارزی در بورس است. اما یک مشکل سیستماتیک وجود دارد که درک این رابطه را برای بسیاری از سهام‌داران دشوار می‌کند. در واقع، رابطه‌ای بین نرخ ارز و ارزش سهام است که به دلیل سیاست‌های ارزی طی ماه‌های اخیر از نگاه غیرمسلح سهام‌داران ناآشنا پوشیده مانده و به دفعات مکرر زمینه را برای انحراف ارزش سهام از سطوح بنیادی به وجود آورده است. این نگاه حاصل سیاست‌های نادرست در نظام ارزی است که با تحمیل چند قیمت فاصله‌دار از هم، ارزیابی سهام وابسته با بورس را دچار مشکل کرده است.

مشکل محاسبه سودآوری و ارزیابی سهام دلاری از ابتدای سال جاری و درست پس از شکاف بین قیمت‌های رسمی و آزاد ارز ایجاد شد و تبعات آن در تابستان بروز و ظهور گسترده‌ای در بورس تهران و بورس کالا پیدا کرد. قیمت‌گذاری مواد خام اعم از فولاد، مس، روی و محصولات پتروپالایشی در بورس کالا با نرخ رسمی 4200 تومانی و شکاف آن با قیمت همین محصولات در بازار آزاد به تولید رانت و فساد گسترده‌ای در بورس کالا انجامید. پس از راه‌اندازی سامانه نیما انتظار می‌رفت بازارها از حیث قیمت‌گذاری به آرامش و تعادل برسند اما سرانجام به شکل‌گیری نظام سه‌نرخی ارز منتهی شد.

اثرات این نظام چندنرخی در بازار سهام را می‌توان در دوره‌های رشد و افول قیمت‌ها طی این چند ماه بررسی کرد. یکی از مهم‌ترین اتفاقات در بورس پس از شکل‌گیری نظام جدید ارزی، الزام صادرکنندگان بزرگ در راستای فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما بود که نرخی بین ارز رسمی و ارز بازار آزاد داشت و هنوز هم روند به همان منوال است. با این سیاست، قیمت‌گذاری دلار صادرکنندگان بزرگ و همچنین محصولات پایه در بورس کالا با نرخ‌های سامانه نیما محاسبه و در صورت‌های مالی بنگاه‌های بورسی منعکس شد. از همین روست که بسیاری از کارشناسان بر اثرپذیری سودآوری سهام از نرخ‌های سامانه نیما تاکید دارند و وزن زیادی به نرخ‌های بازار آزاد در مدل‌های تخمینی نمی‌دهند.

همین نکته اساسی است که در تحلیل‌های بیشتر سهام‌داران طی فراز و نشیب‌های دلار بازار آزاد دیده نشد و به لنگرگیری بی‌دلیل بورس با تلاطم‌های مقطعی بازار آزاد ارز انجامید. یکی از مصادیق بارز این تبعیت کورکورانه بورس از سرعت بی‌مهار دلار در مهرماه پدیدار شد. در آن دوره با رشد شدید ارز در بازار آزاد و ثبت نرخ‌های بیشتر از 18 هزار تومان برای دلار این تصور به وجود آمد که سهام دلاری هم باید مطابق با روند ارز پیشروی کند.

این در حالی بود که دلار صادرکنندگان بورسی در آن دوره در سامانه نیما حول مرز 8 هزار تومان قیمت می‌خورد و هنوز هم در همان محدوده کشف قیمت می‌شود. اگرچه عمق کم تحلیل در بین اهالی بازار سهام همواره یکی از بازوهای هیجان‌آفرین در معاملات بوده اما نمی‌توان از مداخلات نابه‌جا و تصمیمات نادرست سیاست‌گذار در قلمرو ارز هم چشم پوشید که بر خطای تحلیلی سهام‌داران بار مضاعفی گذاشته است. فرآیندی که آخرین پرده آن طی روزهای یکشنبه و دوشنبه با افت بیش از 6 درصدی بهای دلار در بازار آزاد و تحمیل فشار نابه‌جای عرضه در بورس تهران آشکار شد.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : بورس ، سهام ، اوراق بهادار ، اوراق منعطف ، معاملات
 هیچ وقت درست و حسابی از بورس و معادلاتش سر در نیاوردم.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت