دسته بندی پست ها
پست های اسپانسرپیشنهاد سردبیرتازه ترین پست هاپر بازدید ترین پست هامحبوب ترین پست هازیبایی، بهداشت و سلامتتغذیه و آشپزیعلمی و آموزشیروزانه و اجتماعیخانه و خانوادهتکنولوژی و فناوریطنز و داستانیتاریخی و گردشگریعکس و کاریکاتوراینترنت و کامپیوترفلسفی و اخلاقیبازی و سرگرمیخلاقیت و نوآوریفرهنگی و هنریفیلم و سریالاقتصادی و مالیگرافیک و طراحیورزشی و تندرستی
1

مجله میترا

English
ورود به حساب ثبت نام
English خروج پیشخوان پرداخت آنلاینکوه نانگا پاربات در پاکستان

پست های بیشتر از دسته تاریخی و گردشگری

رشته کوه های هیمالیا را رشته کوهی با بلندترین قلل دنیا می شناسند. این رشته کوه در میان 9 کشور کشیده شده و حدود 20 قله مرتفع دارد که برای کوهنوردان بسیار جذاب است.
گزارش تخلف دوست داشتم ( 4 ) بنچاق !
نویسنده : hoomanz شماره پست : 27188 تاریخ انتشار : 1397/12/13
آخرین کاربرانی که این پست را دوست داشتند : vashty , Pouya80r , yaser , misskara ,
در میان قلل بلند هیمالیا، قله ای در پاکستان وجود دارد که نه تنها  کوهنوردان بسیاری را به سمت خود جذب می کند، بلکه کشته های بسیاری هم داده است. به همین خاطر به آن قله و کوه قاتل نیز گفته می شود. قله و کوه نانگا پاربات یکی از چالش برانگیزترین و خطرناک ترین کوه ها و قله های هیمالیاست که از سرتاسر دنیا، کوهنوردانی برای فتح آن راهی پاکستان می شوند.

اگر بخواهیم قله های مرتفع هیمالیا را براساس ارتفاع آن ها از سطح دریا به ترتیب بنویسیم، در این لیست کوه نانگا پاربات رتبه نهم را با ارتفاع 8126 متر به خود اختصاص می دهد. نانگا پاربات یا به زبان اردو نانگا پربت کلمه ای به معنی “کوه عریان” است. نامی که به واقع نشان دهنده واقعیت این قله بوده و مهم ترین خصوصیت آن را در این سال ها نشان می دهد.

با این وجود برای آن، نام دیگری هم در نظر گرفته اند. بعضی به آن کوه دیامیر به معنی سلطان کوه ها نیز می گویند. این قله با دارا بودن ارتفاع نسبی 4608 متری به کوهستان قاتل هم مشهور است. کوه و قله اای که از آن سخن می گوییم در حقیقت در ناحیه غربی رشته کوه هیمالیا قرار گرفته است. از جمله ویژگی های مهم کوه نانگا پاربات که شاید یکی از دلایل سختی صعود به این قله باشد، مجزا بودن خط الراس این قله از دیگر قلل رشته کوه هیمالیاست. این قله توسط رودهای ایندوس و آستوری محاصره شده است.

از قله های نزدیک این کوه می توان به قله های راخیوت (Rakhiot Peak)، قله چونگرا (Chongra Peak)، قله مازنو (Mazeno Peak)،  قله روپال (Rupal Peak)، قله لایلا (Laila Peak) در نزدیکی دره روپال و قله شایگیری (Shaigiri) اشاره کرد.اروپاییانی که در قرن نوزدهم وارد پاکستان شده بودند، این کوه بلند را تنها یافتند. در سال 1854 دو برادر آلمانی با نام شلانتوئیت به این منطقه سفر نمودند. آن ها اولین کسانی بودند که از این کوه، عکسی تهیه کردند و آن را به دیگر کوهنوردان آلمانی شناساندند. در سال های بعد، کوهنوردان آلمانی که امکان صعود به کوه های اورست را در تبت نداشتند، تصمیم گرفتند تا به قله کوه نانگا پاربات در پاکستان صعود نمایند. عکسی که در ابتدای این صفحه می بینید، اولین عکسی است که از این قله گرفته شده است.

در سال 1895 فردی به نام آلبرت اف. مومری (Albert F. Mummery) صعود به کوه نانگا پاربات را شروع نمود و تا ارتفاع 6100 متری بالا رفت. متاسفانه این کوهنورد و دو محلی که با او همراه بودند، پس از عبور از صفحه دیامیر (Diamir) و رسیدن به صفحه راخیوت (Rakhiot Face) با ریزش بهمن، جان خود را از دست دادند. در نتیجه موفق به فتح آن نشدند. این گروه اولین قربانیان کوه قاتل بودند.

در دهه 1930 کوهنوردان آلمانی به دلیل اینکه امکان ورود به تبت را نداشتند، بنابراین زمانی که از فتح دیگر قله هایی مانند کانچنجونگا و در نهایت کی 2 ناامید شدند، به سراغ کوه نانگا پاربات آمدند. این گروه در سال 1932 صعود خود را به قله شروع نمودند اما تنها توانستند خود را به قله راخیوت در شمال شرقی آن برسانند. با این حال این گروه، سریع ترین راه به سمت قله را نشانه گذاری کردند. رهبر این گروه ویلی مرکل (Willy Merkl) دوباره گروه دیگری از کوهنوردان ماهر را در سال 1934 رهبری نمود.

این گروه توانستند تا ارتفاع 7900 صعود نمایند. متاسفانه، در راه برگشت، 9 نفر از این گروه جان خود را در طوفانی که به وجود آمده بود، از دست دادند. تنها فرد این گروه آنگ تسرینگ (Ang Tsering) پس از 7 روز کلنجار رفتن با طوفان نجات پیدا کرد.گروه آلمانی که در سال 1939 قصد صعود به این قله را داشتند، قبل از صعود، در هند دستگیر و کشته شدند و تنها فردی که توانست از این گروه فرار کند، داستان زندگی اش فیلم “هفت سال در تبت” را شکل داد.

در سال 1953 کوهنورد استرالیایی به نام هرمان بوهل (Hermann Buhl)، به همراه گروهی صعود به کوه را شروع نمود. متاسفانه تمام اعضای این گروه در هنگام صعود که شامل 31 نفر می شدند، جان خود را از دست دادند و هرمان بوهل به تنهایی و بدون اکسیژن صعود خود را ادامه داد. این شخص اولین کوهنوردی بود که توانست به تنهایی 1300 متر انتهایی را طی نماید و همچنان پس از گذراندن مشقات بسیار و پس از 40 ساعت ماندن در کوه، دوباره برگردد.

گروه بعدی که در سال 1937 به رهبری کارل وین (Karl Wien) از همان مسیر کوهنوردان آلمانی حرکت کردند، شامل 16 نفر بودند. این گروه نیز کاملا در کوه نانگا پاربات کشته شدند. پس از کشته شدن این گروه، لقب کوه قاتل به کوه نانگا پاربات داده شد.گروه های صعود کننده به این کوه در فصل های مختلف سال، بسیار زیاد بوده و همچنان مرگ های بسیاری را در پی داشته است. گروه های بسیار دیگری که در سال های اخیر برای فتح قله کوه نانگا پاربات حرکت کرده اند، نیز با چنین ماجراها و اتفاقاتی روبرو شده اند.

آخرین گروهی که به این قله در صعود زمستانی 1397 صعود نموده اند، در همین روزهای 11 اسفند هستند که متاسفانه به دلیل طوفانی شدن هوا، در آن ارتفاع گیر افتاده اند. از طرفی هلی کوپتر امداد کوهستان پاکستان نیز، به دلیل جنگی که بین دو کشور پاکستان و هند رخ داده، برای نجات آن ها فرستاده نشده است. امیدواریم اتفاقی برای این گروه نیفتد. این گروه شامل دانیل ناردی و تام بالارد که در 29 فوریه سال 2019 به این قله صعود کرده اند، همچنان گم شده اند.

کوه نانگا پاربات برای اولین بار در زمستان و در 26 فوریه سال 2016 توسط هیات اعزامی متشکل از افرادی به نام علی صدپارا (Ali Sadpara)، الکس تکسیکون (Alex Txikon) و سیمون مورو (Simone Moro) فتح گردید. این گروه اولین گروهی بودند که توانستند صعود موفقی داشته باشند.هر چند که اولین رتبه را در میان کوه های 8000 متری و تعداد کشته ها، قله کوه آناپورنا به خود اختصاص داده است. با این حال، کوه نانگا پاربات از این نظر دومین جایگاه را به خود اختصاص داده است. بیش از 60 کشته را تاکنون برای این کوه شمرده اند.

در ماه ژوئن سال 2013، گروه اعزامی برای فتح قله شامل 10 نفر توسط افرادی در لباس های شبه نظامیان پاکستانی کشته شدند. طالبان پاکستان، مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و آن را انتقام گیری از حملات هواپیمایی بدون سرنشین آمریکایی و کشته شدن یکی از رهبرانشان به نام ولی الرحمان دانست. در گروه کوهنوردی کشته شده، 5 کوهنورد اوکراینی، 2 کوهنورد چینی، یک کوهنورد آمریکایی و راهنمای پاکستانی آن ها حضور داشتند. یک باربر نیز در این گروه بود که کشته شد.

از کشورمان ایران نیز، کوهنوردان بسیاری تلاش نموده اند تا این قله مترتفع در دنیا را فتح نمایند. در این میان، گروه های صعود به این قله، در سال های 1387، 1389، 1396 و 1397 به امید فتح کوه قاتل به این استان از پاکستان سفر کرده اند. اولین گروهی که برای فتح قله کوه نانگا پاربات رفتند، گروهی متشکل از 7 کوهنورد بود که دو نفر از آن ها جان خود را در حین صعود از دست دادند.

افراد این گروه شامل لیلا اسفندیاری، کاظم فریدیان، سهند عقدایی، محمد نوروزی، حسین ابولحسنی، احسان پرتوی نیا و سامان نعمتی می شد. از این گروه، متاسفانه سامان نعمتی جان خود را در این گروه و برنامه صعود از دست داد. لیلا اسفندیاری اولین زن ایرانی بود که توانست این قله را فتح نماید.پس از این گروه، در سال 1389، عظیم قیچی ساز، توانست قله را فتح نماید. رضا شهلایی در خرداد ماه 1396، این قله را فتح نمود و در نهایت در سال 1397 آخرین کوهنورد ایرانی که توانست کوه نانگا پاربات را فتح نماید، شخصی به نام علیرضا نوروزی بود.

محتوای پست ها و مطالب این وب سایت، توسط کاربران آن، تهیه و تولید می شود، به همین دلیل تیم مجله میترا مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده، نخواهد داشت
کلمات کلیدی : رشته کوه های هیمالیا ، کوه نانگا پاربات ، جاذبه های پاکستان
 کوه نوردی به نظرم خیلی ورزش جالبیه،سخت و در عین حال لذت بخش.
برای ارسال نظر و یا سوال، لطفا ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید


تبلیغ با میترا نت